Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Richard A. Teague 1923-1991    
 

Richard A. Teague 23 Aralık 1923 yılında Los Angeles California da doğmuş olan Kuzey Amerika’nın ün yapmış endüstriyel tasarımcılarından biridir. General Motors, Packard ve Chrysler gibi firmalarda otomobil tasarımları üzerine çalışmalar yürüten Teague kısa zamanda American Motors Corporation 'ın Tasarım Bölümü başkanlığına gelmiştir.

Küçükken bir aktör olan Teague döneminde son derece popülerdi. Fakat altı yaşında geçirdiği bir trafik kazası onu hem annesinden ayırmıştı hem de ciddi yaralanmalar sonucu sağ gözünün görme yetisini kaybetmişti. Askeri kuvvetlere katılamayan ve bunun eksikliğini hisseden Teague neyse ki Northrop Corporation’da havacılık üzerine teknik resimlendirme görevlerinde çalışmıştır. Firmadaki patronu eski General Motors tasarımcılarından Paul Browne, Teague’ye  “Art Center College of Design” ‘da gece sınıflarına katılmasını ve otomobil tasarımları üzerine kendisni geliştirmesini tavsiye etmişti. Böylece Teague’nin otomobil tasarımları konusunda ki serüveni başlamıştı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kaiser Motors için Henry-J modeli tasarım çalışmalarında bulunan Teague, 1948 yılında Edmund Anderson yönetiminde ki General Motors’un tasarım stüdyosunda  görev almıştı. Acemi stilist olarak başladığı bu firmada kısa bir süre içinde üst bir basamak olan Cadillac tasarım ekibi ile çalışmaya başlamıştı. Bu süreçte 1950 Oldsmobile Rocket gibi unutulmaz bir otomobilin tasarım çalışmalarını da yürütmüştü. 1950’li yıllarda moda olan araç üzerindeki krom parçaların son derece gereksiz olduğunu düşünse de Harley Earl’ün beğenisine sunmak üzere iki farklı tasarım hazırlamıştı, Teague. Bir hata sonucu iki farklı tasarım bir prototip üzerine uygulanmış ve Harley Earl’e bu şekilde sunulmuştu. Earl bu hatadan doğan çalışmayı beğenmiş ve bu şekilde üretilmesine karar vermişti her ne kadar Teague şiddetle bu karara karşı olsa da.

1951 yılında Packard Motor Company’e geçiş yapan Teague burada “şef stilist” olarak görev almıştı. 1955 model yılına ait Packard otomobiller üzerinde çalışmış ve 1951 model Packard görünümü makyajlayarak yeni tasarımlar sunmuştur. Fakat bu çalışmalar Studebaker ile olan rekabette bir artı kazandırmamış hatta 1956 yılında Packard modellerinin satışının düşmesine yol açmıştı. Bu firmada Teague’nin en son çalışması “The Predictor” olmuştur.

1957 yılında Packard firmasının tüm tasarım ekibi Chrysler firmasına geçmiştir. Teague burada da şef stilisttir. Yönetimle olan sorunlardan ötürü Teague ani bir karar vererek otomobil firmaları ile çalışmak yerine kendi özel tasarım firmasını kurma kararı almıştır.

Ancak  otomobil sektörüne olan tutkusu onun American Motors Corporation (AMC)’de Edmund E. Anderson’un tasarım ekibinde çalışmasına ön ayak olmuştur. 1961 yılında Anderson’un firmadan ayrılması ile takım şefi koltuğuna gelen Teague, ilk çalışmalarını 1963 Rambler Classic ve Ambassador modelleri üzerinde göstermiştir. 1983 yılına kadar AMC firmasında çeşitli konumlarda görev almıştır.

AMC firmasında çalışırken Teague beklide otomobil sektörü için büyük bir kar unsuru olan bir tasarım mantığını kabul ettirmeyi başarmıştı. Aynı firmanın otomobillerinden farklı parçaları yeni tasarımlara uygulayarak araçlara tek bir açıdan kimlik kazandırmıştır. Örneğin 1960’lı yılların AMC Cavalier isimli konsept otomobilinin ön ve arka tamponlar , kapı panelleri, tavan ve kanat kısmı firmanın önceki modellerde uyguladığı tasarımlardı. 1976 yılında Chilton Otomotiv Endüstrisi Dergisi Teague’yi “Yılın Adamı” seçmiştir.

AMC firmasında binek ve arazi amaçlı otomobiller tasarlayan Teague’nin akıllarda kalan tasarımları arasında Gremlin, Pacer, Matador Coupe, AMC Javelin, AMX Hornet gibi otomobillerin yanı sıra Tarpon gibi meşhur bir de konsept bulunmaktadır.  Bir çok konsept otomobil altında imzası bulunan Teague’nin bir önemli ve de unutulmaz çalışması da sanırım kammback tasarımın ön plana çıktığı AMX GT’dir. Teague’nin son çalışması olan Jeep Cherokee XJ 1983 yılından 2005 yılına kadar üretilmiş  ve Teague’nin en önemli çalışmalarından biri olmuştur. AMC firması için yaptığı son çalışmalarda iç mekanlara son derece özen gösterildiği ve bir ev odası gibi tasarlandığı dikkat çekmektedir.

Teague otoriteler tarafından bir otomobil koleksiyoneri ve tarihçisi olarak kabul edilmiştir. Topladığı klasik ve nadir otomobillerle birlikte 400 ile 500 arasında farklı otomobil kullandığını belirten Teague’nin koleksiyonu içerisinde dünyanın en nadir otomobillerinden biri olan AMX/3 modeli de bulunmaktadır. Otomobillerinin bir kısmı San Diego Otomotiv Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

 
Ekleme : 4.6.2012 21:43:57 4648 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri