Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Virgil Max Exner 1909-1973    
 

Virgil Max Exner, Amerika'da birçok firmada çalışmış özellikle Chrysler ve Studebaker firmalarındaki tasarımları ile dikkatleri üzerine çekmiş bir otomobil tasarımcısıdır. 'Forward Look' yani ileri bakış formlu ön görünüm tasarımının yaratıcısı olan Virgil Exner aynı zamanda kuyruk tasarımlarıyla da ün yapmıştır.

1909 yılında Michigan yakınlarında dünyaya gelen Exner, çok erken yaşlarda otomobillere ve sanata olan ilgisini ailesine hissettirmeye başlamıştı. Indiana'daki Notre Dame Üniversitesi Sanat Bölümü'nde eğitim gören Virgil Exner 1928 yılında okul ücretlerini ödemekte zorluk çekmesinden ötürü ikinci sınıfın sonunda okulu bırakmıştır. Reklâm tasarımları üzerine çalışmaları olan bir sanat stüdyosunda iş bulduktan sonra 1931 yılında Mildred Marie Eshleman ile evlenmiştir. 1933 yılında bir çocuk sahibi olan Exner o yıllarda Studebaker marka kamyonların reklam tasarımlarını yapmaktaydı. 1940 yılında dünyaya gelen ikinci oğlu Brian bir kaza sonucu hayatını kaybetmiştir.

Exner, Harley Earl tarafından keşfedildikten hemen sonra General Motor'da iş bulmuş ve henüz 30 yaşını doldurmamışken Pontiac firmasının bir çok tasarımında görev almıştır. 1938 yılında buradan Raymond Loewy endüstriyel tasarım firmasına transfer olan Exner 2.Dünya Savaşı sürecinde askeri arazi taşıtları ve askeri amaçlı otomobiller tasarlamıştır.


Exner 1944 yılında Loewy firması tarafından işten çıkarıldıktan hemen sonra Studebaker tarafından adeta havada kapılmıştı. Exner, İkinci Dünya Savaşı sonrası üretilecek ilk Studebaker modellerinin dizaynları üzerine çalışmalara başlamıştı. Reklamlarında efsanevi bir isim olan Raymond Loewy'in yer aldığı 1947 model Studebaker Starlight Coupe tasarımının son tasarımaları da Virgil Exner imzasını taşımaktaydı. Bu çalışmasından sonra tasarımlarının patentini alarak bu konuda bir ilke imza atan Exner firmada yaşadığı sıkıntılar sonrasında Studebaker'dan ayrılmak zorunda kalmıştı. Yeniden işsiz kalan Exner, Roy Cole tarafından Ford ve Chrysler firmalarına tavsiye edilmişti.

1949 yılında Chrysler Gelişmiş Tasarım Ekibi ile çalışmalara başlayan Exner, Cliff Voss ve Maury Baldwin ile aynı masaları paylaşmıştır. Ayrıca bu ekibe Carrozzeria Ghia otomobil firmasından Luigi 'Gigi' Segre'de destek vermiştir. 1952 model Chrysler K-310, Chrysler Elegance ve Desoto Adventurer gibi Chrysler Ghia tasarımları bu ekibin ürünüdür.

Exner'in otomobil tasarımları üzerindeki kalıcı etkileri ve yarattığı yeni akımlar tartışılmaz bir gerçektir. Exner Chrysler firmasında çalışmaya başlamadan önce otomobillerin dış tasarımları genelde mühendislerin elindeydi. Bu durum eski moda kutu şekilli basit otomobillerden başka tasarımların ortaya çıkmasını büyük ölçüde engelliyordu. Bu durumu değiştirmek ve modelleme/maket çalışmalarının tasarımcılar tarafından yapılması için Exner büyük çabalar göstermiştir. Bu mücadelesinin sonunda da ilk olarak Dodge Firearrow konsept otomobili ortaya koymuş ve bu model Ghia tarafından hayata geçirilmişti.


Harley Earl'ün uçak tasarımlarından esinlendiği büyük kuyruklu tasarımları 1948 model Cadillaclar da boy göstermeye başlamıştı. Bu tasarımları iyi bir şekilde inceleyen Exner, bu kuyrukları daha da büyütmüş ve 'kimin kuyruğu büyük' yarışında boy göstermeye başlamıştır. Bu büyük kanatların aerodinamik ve estetik açıdan otomobiller için büyük artılar oluşturacağını savunan Exner yanılmamıştı. 1955 yılı ve sonrasında Chrysler 300 Series ve Imperial hem bu tasarımların ilk örneği hem de bükülmüş ön camın kullanıldığı ilk Amerikan otomobilleri olma ününü elde etmişlerdi.

Exner'in diğer bir keşfi ise İleri bakış formlu ön görünüş tasarımıdır. 1940'lı yılların Chrysler modelleri ne yazık ki tasarım açısından uzun kutu şekilli otomobil mantığı yüzünden çok geride kalmışlardı. Exner yaptığı çalışmalarda tavan yüksekliğini alçaltmış, otomobillere yumuşak hatların beraberinde agresif bir yapı kazandırmıştır. Uzun tavan kısa kabin bir anda 300 serisinin tasarım mantığı olmuş ve 1957 model Chrysler 300C serisinin bir anda patlama yaratmasına ortam hazırlamıştır. Böylece tasarım konusunda Ford ve General Motor bir anda Chrysler'in gerisinde kalmıştır. Bu çalışmaları ile 1957 yılında Exner ve Ekibi Endüstriyel Tasarımcılar Enstitüsü Altın Madalya ödülünü almışlardır.


1956 yılında 1961 model otomobillerin tasarımları üzerine çalışırken geçirdiği kalp krizi sonrası kısa bir ara veren Exner 1962 model tasarımları ile geri dönmüştür. Dönüşünün hemen ardından Chrysler Tasarım Başkan Yardımcılığı'na getirilen Exner, GM tarafından otomobillerin uzunluklarının aniden kısaltılması sonucu kendi tasarımlarında da bu kısaltma yoluna gitmiş ancak satışlar aniden düşmüş tüketiciler ortaya çıkan bu kısa tasarımları adeta reddetmişlerdir.Bu durumun sonunda Chrysler firması bir günah keçisine ihtiyaç duydu ve bu da tabiî ki Exner oldu. Exner bir danışman olarak kalmak üzere görevinden edilmiş yerine Ford ekibinden Elwood Engel getirilmiştir.

1950li yılların sonuna gelindiğinde uzun kuyruklar popülaritesini kaybetmeye başlamıştı. Cadillac ve Chrysler'in büyük kuyruk yarışının gerekliliği tüketiciler tarafından adeta sorgulanmaya başlamıştı. Böylece bu devasa kuyruklar 60'lara geçişin sembolü olmuştur. 1961 model otomobiller son olarak ileri bakış formlu ön tasarımlarla tasarlanmışlardır. Exner 1962 modeller için kuyruksuz 1962 model Chrysler ve Imperial modelleri tasarlamış ve bunları 'yolunmuş tavuklar' olarak tanımlamıştır.

Exner uzun yıllar çeşitli firmalar için tasarım danışmanlığı yapmayı sürdürmüştür. Oğlu ile birlikte Buehler Firması için deniz taşıtları tasarlamıştır. 1963'e gelindiğinde yeniden doğuş programı dahilinde Duesenberg modelleri üzerinde çalışmıştır. 22 Aralık 1973 yılında Michigan'da hayatını kaybetmiştir. Otomobil dünyasına Studebaker Champion, Studebaker Starlight, Chrysler 300 Alfabe serisi, Chrysler New Yorker, Chrysler Imperial, Plymouth Savoy, Plymouth Belvedere, Plymouth fury, Dodge Coronet, Desoto 1961, Desoto Adventurer gibi bir çok unutulmaz otomobilleri kazandırmıştır.

 
Ekleme : 13.1.2012 12:30:27 2988 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri