Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Edmund E. Anderon 1906-1989    
 

Edmund E. Anderson Amerikan otomotiv endüstrisinin en önemli endüstriyel tasarımcılarından biridir. 'American Motors Corporation (AMC)' nin 1950 yılından 1961 yılına kadar bir çok tasarımından sorumlu olmuştur. 1950 yılına kadar General Motors'da otomobil tasarımcısı olarak görev yapan Anderson daha sonra 'Nash Motors'un sahibi George W. Mason tarafından işe alınmış ve 'Nash Styling' adlı bağımsız bir tasarım stüdyosu ile kendi tarzını ortaya koymaya başlamıştır.

1950 yılından 1955 yılına kadar Anderson, firmanın en güzel iç mekan tasarımlarını üreten Helene Rother ile birlikte çalışmıştı. 1954 yılında Ford firması tasarımcılarından Bill Reddig tarafından kiralanmış ve 1954 yılı Rambler serisinin tasarımında büyük rol oynamıştır.

Anderson Nash firmasına katılmadan önce sade bir tasarımcıydı. Nash firması ise Avrupa'nın en iyilerinden biri olan Battista Farina ile birlikte çalışmaktaydı. 'Nash Styling' bölümü kurulduktan sonra firma farklı bir çok tasarımcıyı kiralayarak bu tasarım evinde çalıştırmaya başlamıştı. Anderson'da bunlardan biri olmuştu. Nash Metropolitan bu ekibin üzerinde çalıştığı tasarımların başında gelmekteydi.


1952 yılına gelindiğinde Pininfarina Nash modelinden sorumlu olan Anderson, İtalyan tasarım evinin tasarımlarını Amerikan bakış açısına uyarlayarak yeni tasarımları daha kabul edilebilir bir hale getirmişti. Ancak otomobillerin üzerinde İtalyan tasarım firması 'Pininfarina'nın daha saygın bir yere sahip olmasından ötürü 'Pininfarina' imzası belirgin olarak kullanılmıştır.

1954 yılında Hudson ve Nash firmalarının evliliğinden sonra Anderson, Nash, Hudson ve Rambler için farklı tasarım stüdyoları kurma kararı aldı. Anderson tarafından tasarlanan 1956 Rambler modellerinin popüler bir hale gelmesinden sonra AMC firması Nash ve Hudson modellerinin üretimlerini durdurmuş ve Rambler modellerinin üretimine odaklanmıştı. Bu yıllarda Anderson, bu otomobillerin tasarımlarının sorumluluğu tamamen devralmış aynı zamanda da Farina stüdyolarında danışman koltuğuna oturmuştur.

Kısa sürede AMC firmasının tasarım direktörü olan Anderson, 1956 model sorunlu Hudson modellerinin tasarımından ötürü suçlanmıştır ancak bu otomobillerin tasarımı bağımsız çalışan Richard Arbib tarafından yapılmıştır.

1955 model Nash Rambler modelinden yorumlanarak yaratılan 1958 model Rambler American modellerini, 1961 yılında makyajlayarak otomobile yeni bir görsellik kazandıran Anderson, bunu AMC'nin cimri politikasına rağmen başarmış bununla yetinmeyip 3.jenerasyonu da tasarlamıştır.

1961 yılında emekliye ayrılan Anderson koltuğu Richard A Teague'ye devretmiştir.

 
Ekleme : 13.1.2012 12:22:59 3153 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri