Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Peter Horbury 1950    
 

İngiliz otomobil tasarımcısı Peter Horbury neredeyse son zamanlarda Kuzey Amerika'da üretilmiş tüm Ford, Lincoln ve Mercury'lerin tasarımlarından sorumludur ancak o asıl ününü 1991-2002 yılları arasında Volvo firmasındaki tasarımları ile yapmıştır. 1998 yılında İngiltere'de Yılın Otomobil Tasarımcısı seçilmiştir. Otuz yılı aşkındır işine devam eden Horbury halen aktif bir şekilde elliden fazla otomobil, otobüs, kamyon ve motorsikletin tasarımında görev almaktadır.

1950 yılında İngiltere Alnwick'te doğmuş olan Horbury, Kral Edward VII Okulu'na başladığı yıl ünlü İngiliz otomobil tasarımcısı ve Ford Avrupa'nın son Tasarım Direktörü Martin Smith ile tanışmıştır. Bu tanışmadan sonra Newcastle'daki Tyne Sanat Koleji'ne başlamıştır ve 1972 yılında Endüstriyel Tasarımcı olarak eğitimini tamamlamıştır. Ardından Londra'daki Kraliyet Sanat Okulu'nda otomotiv tasarımı üzerine yüksek lisans yaparak 1974 yılında bu okulu da başarıyla bitirmiştir.


Horbury'nin en fazla ün yaptığı konulardan birisi şüphesiz ki Volvo firmasının 1992 Volvo 850 tasarımı ile düştüğü sıkıntıdan Volvo ECC Konsept tasarımı ile firmayı uzun yıllar başarıya taşıyacak tasarımın temellerini atmasıdır. Horbury ile Volvo'ların geleneksel çizgileri olan kutu şeklinden kurtularak daha modern çizgilere kavuştuğu söylenebilir. Böylelikle daha kaslı, uzun, bükümlü ön ve oval burun tasarımı ve daha yumuşak hatlara sahip iç mekan ile tüm Volvo'lar yeni bir kimlik kazanmış oldu. Bu tasarım şekli Mitsubishi Carisma dahil olmak üzere, 1995 S40 ve V40, spor tasarım 1997 Volvo C70 ve 1998 Volvo S80'de kullanılmıştır. Bu tasarım çizgisinin başarısı üzerine 2000 Volvo V70 Estate, 2001 Volvo S60, 2003 Volvo XC90 SUV, 2004 Volvo S40 ve V50 modellerinin tasarımları da aynı çizgide gelişmiştir. 1998 yılında Volvo 850 modeline yapılan makyajlama çalışmaları ile bu seri Volvo S70 ve V70 modellerine benzetilmiştir. Horbury'nin bu mantıkla tasarlamış olduğu son Volvo otomobili 2006 Volvo C30'dur. Bu otomobilin çalışmalarından sonra Horbury "Volvo Dizayn Direktörlüğü" görevini Mercedes-Benz firmasının tasarımcılarından Steve Mattin 'e devretmiştir.

Horbury, 2002 yılından itibaren aralarında Jaguar, Land Rover, Aston Martin ve Volvo'nun dizayn stüdyolarının da bulunduğu Ford'un "Birinci Otomotiv Grubu" dizayn stüdyolarının başkanlığını yapmıştır. 2004 yılında ise alınan bir kararla Ford'un Amerika Üretimlerinden Sorumlu Tasarım Direktörlüğü Başkanlığına getirildi. Bu görev değişikliğinin iki sebebi vardı. Birincisi Horbury'nin sahip olduğu otuz yılı aşkın deneyim ve bu deneyimle kavrulmuş olan başarılı liderlik. İkincisi ise Kuzey Amerika piyasasının Ford firması için çok önemli ve eski bir pazar olmasından ötürü Ford'un genlerinin başarılı bir şekilde analiz edilmesi ve yeni modellerin Horbury'nin çizgileriyle birleşerek daha geniş kitlelere hitap edebilmesi düşüncesi idi.

Horbury bu iş değişikliği ile aralarında Patrick Schiavone ve Moray Callum gibi ünlü tasarımcıların bulunduğu tüm ekibi ile Ford firmasının yeni ürünleri üzerinde çalışmaya başladı. Çalışmalarında Ford firmasının sahip olduğu " Kırmızı, Beyaz ve Atılgan" olarak tanımlanan mantığı baz alınarak çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmaların ilk meyvası olan 2006 Ford Fusion kendine özgü çizgileri ile kolayca tanınabilen ve firmayı başarıya taşıyan bir araç olmuştur. Benzer çalışmaları Lincoln MKR Konsept otomobili üzerinde bu ekip tarafından sürdürülmektedir.

 
Ekleme : 13.1.2012 12:10:34 2884 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri