Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Claus Luthe 1932-2008    
 

Claus Luthe tarihteki en önemli Alman otomobil tasarımcılardan biridir. NSU Ro80 ile başladığı tasarım hayatında sayısız Audi ve BMW modelinin tasarımına imzasını atmıştır. Tarihte dizaynlarında dijital unsurlara yer veren ilk tasarımcı olan Luthe, tasarımları kağıt üzerinden elektronik formatlarla sunan ve çalışmalar yapan ilk tasarımcıdır.

Beş çocuklu Katolik bir ailenin ikinci çocuğu olarak 1932 yılında Wuppertal'de dünyaya gelen Luthe, on iki yaşında abisini kaybeder ve idol olarak gördüğü abisinin mesleği olan mimarlık üzerine çalışmalarına başlar. 1948 ile 1954 yılları arasında Karosseriebauer Voll firmasında karoserci olarak ilk deneyimini edinmiştir. Burada otobüs karoserleri üzerine çalışan Luthe buradaki çalışma sürecini tamamladıktan sonra Fiat Firması'nda işe başlamıştır ve ilk olarak Fiat 500'ün çalışmalarında görev almıştır.

Kısa süre sonra NSU firmasında işe başlayan Luthe, parça geliştirme departmanında görev aldı ve NSU firmasındaki ilk dizayn çalışmaları olan 2. Jenerasyon NSU Prinz 4 ve NSU Wankel Spider üzerinde çalışmalara başladı. Chevrolet Corvair'den esinlenilen bu modellerin dizayn çalışmaları, BMW firmasının çok benzer olan 700 modelini 1959 yılında üretmesi üzerine durduruldu ve firmanın aldığı karar ile değişiklikler yapılmaya başlandı. NSU firmansın Amerikalı tasarımcılarının çalışmaları ile Prinz'in sahip olduğu "KÜVET" tasarımı Corvair'den daha fazla esinlendi ve Corvair den parçalara sahip oldu.


Gelişmekte olan Alman ekonomisi, firmanın daha büyük otomobiller üretme isteğini de arttırdı. Orta lüks sınıfta sedan otomobiller üretme kadarı alan firma, yeni motorları Ewald Parxl önderliğinde 80 kilo, 80 beygir düşüncesi ile tasarlamaya başladı.

Bu çalışmalar kapsamında Walter Froede ve Georg Jungbluth tasarım ekiplerinde çalışmakla görevlendirilen Luthe, çalışmalarında Wankel motorlarını kullanmaya başladı ve kısa süre sonra bağımsız süspansiyonlar, geniş camlara sahip, otomatik vitesli ve disk frenlere sahip NSU Ro80 ortaya çıkmış oldu. Bu araç halen otomobil tarihinin yapı taşları arasında yer almaktadır. 1967 Frankfurt Otomobil Şov'unda ismini duyuran NSU Ro 80 her ne kadar kısa sürede kabul görmemiş olsa da bir süre sonra günde 590 adetlik otomobil satışı yakalandı. Firma bir dönem üretilen ilk otomobiller yüzünden sıkıntılı günler geçirdi çünkü bu otomobiller ağır yapısı yüzünden sorunlar yaratmaktaydı ve bu sorunların çözümlenmesi için yapılan çalışmalar firmanın finansal problem yaşamasına neden oldu. 1977 yılına gelindiğinde firma finansal sorunlar yüzünden çıkmazın eşiğine geldi ve bu tarihten itibaren bir kısmı Audi firmasının bir kısmı da VW firmasının yönetimine geçerek varlığını sürdürdü.

Tamamı Luthe tarafından üretilen NSU K70, Prinz ve Ro80 arasında kalan sınıfı doldurmaktaydı ancak firmanın satılması üzerine piyasaya Volkswagen K70 olarak çıktı ve bu isimle anıldı günümüzde bu model Passat olarak bilinmektedir.

NSU firmasının tamamen VW firması tarafından alınması üzerine Audi firması ile çalışmaya başlayan Luthe ilk olarak 1971 yılında VW Polo üzerinden geliştirilen Audi 50 'nin projesinde görev almıştır. Başarılı bir üç kapılı otomobil ortaya çıkaran Luthe aracın iç tasarımlarında orijinal Ro80 prototipinden esinlenmiştir. Audi 50 satışa sunulmadan evvel son olarak Bertone tasarımcılarının elinden geçen modelin sadece birkaç küçük detayı değiştirilmiş aracın kenarlarına krom çıtalar eklenmiştir ve model VW Golf 'ün satışa sunulmasından üç ay sonra Ağustos 1974'te satışa sunulmuştur. Audi firmasında son olarak ikinci jenerasyon Audi 100 C2 nin ve Audi 80 B2 nin tasarım çalışmlarında görev alan Luthe çalışmalarını tamamlamadan firmadan ayrılmış ancak bu çalışmalar Giorgetto Giugiaro tarafından tamamlanmıştır.

1976 yılında BMW nin başarılı şef tasarımcılarından olan Paul Bracq'ın yerine geçen Luthe, Bavarian ürünü olan tasarımlar üzerinde daha yaratıcı ve modaya uygun geliştirmelere başladı. Bu süreçte BMW Barcq'ın dizaynlarını geliştirdiği E21 3 serisini ve E23 7 serisini satışa sunmuştur. E12 5 serisini 100 milyon dolarlık bir bütçeyle makyajlanması için görevlendirilen Luthe, sınırlı bütçe sebebiyle sadece yolcu kabini yapısında yenilikler yapabilmiştir ancak otomobilin sahip olduğu önemli teknik problemler, yenilenmesi gereken ön ve arka aks sistemi, klima kontrol sistemi yeni kasa 7 Serisinin yolunu açmıştır ve E28 7 Serisi 400 milyon dolar ek harcamayla ortaya çıkarılmıştır. BMW firması bu gelişmeden son derece memnun olmuştur. Bu projeden sonra E21 serisinin dört kapılı versiyonun geliştirilmesi için çalışmalara başlayan Luthe, bu modele çok benzeyen benzer görünüme sahip E 30 projesini tamamlamıştır. Daha sonra geliştirilen bu E30 , E28 kasa kodlu BMW 5 Serisinin yaratılmasına öncülük etmiştir.

E30'un satışa sunulmasından sonra BMW firmasının yöneticisi Herbert Quandt, dizayn ekibini Bruno Sacco'nun kaleminden çıkan Mercedes Benz W126 modelinden daha başarılı bir otomobil yaratmaları için zorlamıştır. NSU Ro80'in tasarım mantığından esinlenilerek Luthe tarafından ortaya çıkarılan "L" stoplara sahip, daha verimli, daha sıkı yapıya sahip olan BMW E32 7 Serisi ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeyi BMW firması büyük bir heyecanla karşılamıştır.

Claus Luthe tasarlamış olduğu ve büyük ilgi duyulan BMW E36 dan sonra 1990 yılında, tasarlamış olduğu BMW E31 8 Serisi ve 3. jenerasyon E34 BMW 5 serisinin elde ettiği başarıdan ötürü BMW tasarım ekibinin başına getirilmiştir.

Evli ve dört çocuk babası olan Luthe, 1990 yılında uyuşturucu bağımlısı oğlunun ölümünden suçlanmış ve 33 ay hapis yatmıştır. 17 Mart 2008 günü hayatını kaybetmiştir.

 
Ekleme : 13.1.2012 12:06:02 3110 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri