Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Robert Opron 1932    
 

Robert Opron 22 Şubat 1932'de doğmuş ve 1960 ile 1980 yılları arasında en ilginç ve dikkat çeken otomobilleri tasarlamış bir Fransız otomobil tasarımcısıdır. Bu ilginç tasarımları ile 1999 yılında Yüzyılın Otomobil Tasarımcısı yarışmasına aday olmuştur.

Opron, Flaminio Bertoni'nin kadrosunda Citroen firmasında çalışmaya başlamış ve Citroen DS serisinin yaratılışında heykeltraş görevi görmüştür. Opron, tasarımları üzerinde çalışırken başarılı bir aerodinamik yapı için, yumuşak çizgilere sahip farlara ve bu farları bir sandığın içine yerleştirilmişçesine cam bir bölmenin içerisinde tasarlamıştır. Ayrıca Opron, tasarımlarında bir yeniliğe daha imza atarak ön farların direksiyona bağımlı olarak hareket edebilmesini sağlamış ve böylece sürücünün karanlıkta aracı daha rahat kontrol etmesini amaçlamıştır.


Cam fanuslar içerisindeki farlar günümüzde en çok kullanılan tasarımlardandır. Aracın hareket yönüne bağımlı olarak hareket edebilen far sistemi bu teknolojinin atası olan Tucker Torpedo'dan 60 yıl ve Citroen uyarlamasından 40 yıl sonra yeniden Lexus, Audi ve Citroen firmalarında kullanılmaya başlamıştır.

1970 yılında Maserati motorlu Citroen SM 'i, aerodinamist Wunibald Kamm'ın tasarımı olan Kammback stili otomobil tasarımı ile buluşturan Opron, 6 adet halojen farı tek bir cam parçasının altında toplayarak sandık şekilli far sistemine yeni bir yorum getirmiştir. Citroen SM döneminde hiçbir otomobilin sahip olmadığı bir aerodinamik yapıya ve yol tutuşuna sahipti.


1970 Citroen GS ve 1974 Citroen CX lerin geliştirilmesinde de büyük rol oynayan Opron, çalışmalarını Citroen'in Fransa Velizy 'deki Citroen Stil Merkezi'nde sürdürmüştür. 60'ların sonunda tanıtılan bu iki otomobilin, Pininfarina'nın çalışmaları olan BMC Berlina Aerodinamik yapısından çizgilere sahip olduğu açık bir şekilde ortadaydı. Şirketsel olarak o zamana kadar Pininfarina ve Citroen arasında hiçbir çalışma olamamasına rağmen Berlina Aerodinamiği halk tarafında çok iyi bilinir olmuştu.

Son derece eğimli arka camlarla birleşerek bagaj bölümünü daha tatlı bir şekilde görselleyen bu yeni dört kapılı sedan anlayışı halk tarafından daha çok beğeni kazanmıştı. Bundan dolayı bu iki otomobil CX ve GS, yaklaşık 3,5 milyon adet satarak gelecekte üretilecek olan 1983 Audi 100 ve 1986 Ford Taunus'lara önderlik yapmıştır.

Bu yenilikçi ve pratik otomobiller birer fastback tipi otomobildi ve hatchback değillerdi. Bunun üzerine 1979 GS ve 1989 yılında CX hatcback versiyonları yaratıldı ve satışa sunuldu ancak ortada bir sorun vardı. Müdüriyet (makam) otomobilleri olarak adlandırabileceğimiz bir sınıfa ait olan araçlar genelde hatchback kasa yapısına sahip olmazlardı, çünkü müdüriyet sınıfındaki araçlardan beklenen temel özellikler bu modellerde kısıtlanmış oluyordu. Bu sebepten pahalı sedan otomobilleri alabilecek otomobil severler ne yazik ki bu otomobillerden uzaklaşmaya başlamışlardı. Ancak 1985 yılında Saab 9000 çok az sayıda müşterisi olan lüks hatcback otomobiller sınıfında dünya çapında büyük bir başarı elde etmiştir.


Citroen firması başlamış olduğu çok sayıda projeyi geliştiremeden 1974 yılında iflasın eşiğine gelmişti. Fransız Hükümeti de doğacak olacak iş kayıplarını önlemek adına Peugeot ve Citroen firmasını birleştirerek yeni bir yönetim kurmuştur ve bu yönetimin göreve başlar başlamaz ilk işi Opron'u işten çıkarmak olmuştur. Opron kısa bir süre sonra Renault firmasında işe başlayarak 1970'lerin sonlarından 1980lerin sonlarına kadar otomobil tasarlamaya devam etmiştir. Renault Alpine A310, Renault Fuego ve Renault 25 en temel Opron çalışmalarıdır. 1990 ların başından 2000 yılına kadar dizayn danışmanı olarak işini sürdürmüştür.

Opron bugün , özellikle Citroen tutkunları arasında adını duyurmuş en önemli insanlardan biridir.

 
Ekleme : 13.1.2012 11:58:35 3199 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri