Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Ben Pon 1936    
 

Ben Pon, 9 Aralık 1936 yılında Hollanda'nın Amersfoort eyaletinde doğmuştur. Bir dönem şarap tüccarlığı yapan Pon aynı zamanda 1972 Olimpiyatlarına katılmış bir sporcudur. Otomobillere duyduğu büyük ilgiden ötürü motor yarışlarında da adını duyuran Pon, 1962 Formula 1 Almanya Grand Prix'inde yarışmıştır. Fazla sürmeyen motor yarışçılık kariyerinin hemen ardından Ben Pon tekrar eski işi olan şarap tüccarlığına dönmüştür.

Ben Pon'un babası Volkswagen Beetle'ın Amerika'daki ithalatçısıdır. Bundan etkilenmiş olan Ben Pon babasının izinden giderek Volkswagen otomobilleri üzerine çalışmaya başlamıştır. Volkswagen Tip 2 adlı projesi ile çalışmalarına başlayan Pon, kısa sürede çalışmalarını tamamlamış ve efsaneleşen Tip 2'nin yaratıcısı olmuştur. Formula 1 sürücüsü Carel Godin de Beaufort'un yakın arkadaşı olan Ben Pon, Beaufort'un özel yarış takımı Ecurie Maarsbergen takımının Porsche 787 modeli ile kendi ükesi Hollanda Zandvoort'ta yapılan yarışta yarışmıştır. Ancak geçirdiği kaza sonucunda yarış dışı kalan Pon, bu kazadan etkilenerek bir daha tek kişilik otomobil yarışlarında yarışmayacağını belirtmiştir. Aldığı kararı doğrularcasına Porsche firması adına Spor Otomobil Yarışlarına katılarak birçok başarıya imza atmıştır ve 1965 yılında profesyonel bir spor otomobil yarışçısı olarak emekli olmuştur.


Yarış kariyerinden sonra şarap tüccarlığına gereken önemi vererek Hollanda'nın en eski şarap markası olan Bernardus Winery firmasının devamlılığını sağlamıştır.

 
Ekleme : 13.1.2012 11:52:10 3187 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri