Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Andre Citroen 1878-1935    
 

Andre Citroen 1878 yılında Paris' te bir Hollandalı Yahudi olarak doğmuştur. Ecole Polytechnique'i bitirip genç yaşta iş hayatına atılan Andre Citroen Paris 'te, patentini Polonya'dan satın aldığı, çift helezonik dişli yapan küçük bir fabrika kurdu. Daha sonra hükümetle anlaşarak günde 55.000 mermi üretimi yapan başka bir fabrika kurdu. Birinci Dünya Savaşı sona erince ürettiği mermi kovanlarına taleplerin düşmesi üzerine 1919 yılının temmuz ayında Citroen, otomobil üretmeye başlamıştır. Firmanın logosu da daha önce ürettiği "V" şeklindeki dişlilerden gelmektedir.

İlk olarak 4 kişilik , 3 vitesli Model A' yı üreten firma 1921 Temmuz ayına kadar yaklaşık 25.000 adetlik üretime ulaşmıştır. 1921 yılından itibaren 5 yıl süreyle Model B2 nin üretimine başlayan
Andre Citroen daha küçük ve ucuz otomobillere gereksinim duyulduğunu gözlemler ve bu gözlemlere dayalı olarak Model C yi geliştirir. 1921 yılında geliştirdiği küçük sınıfa mensup olan Model C 1922 yılında satışa sunulur. 1926 yılında kadar 88.000 adetlik üretim rakamına ulaşan firma, Model C nin maliyetinin, 4 kişilik Model B ile neredeyse aynı olması ve bu maliyetin düşürülememesi yüzünden Model C nin üretimini durdurur. Toruer, Cabriolet ve Le Trefle/Yonca olarak 3 farklı model tipine sahip ve halk arasında ilk olarak sarı renkle günyüzüne çıktığı için La Petit Citron (Küçük Sarı Limon) olarak adlandırılan Model C kısa sürede firmanın Avrupa pazarında büyük bir yer edinmesine yardımcı olmuştur. Ürettiği otomobillerle kaliteli ve güvenli modeller üreten Citroen'in tüm bu özelliklerinden daha da önemli bir özelliği kusurusuz bir pazarlama sistemine sahip olmasıdır.

Andre Citroen otomobilin bütün toplumsal sınıflarca kullanılacak ortak bir araç olacağına ve yığınsal olarak üretildiğinde herkese büyük özgürlükler sağlayacağına inanmaktadır. Ford firmasının maliyet düşürme sistemi üzerine önemli çalışmalar yaparak kendi fabrikasına uygulayan Andre Citroen reklamın gücünü de hiçbir zaman unutmamış ve seri üretime geçer geçmez " Yığınsal olarak üretilen ilk Fransız otomobili" başlığı ile tam sayfa gazetelere reklam vermiştir. Gerçektende Fransa'da o yıla kadar hiçbir firma alınır alınmaz kullanıma hazır otomobil üretmemişti. Aynı zamanda 1921 yılında üç kişilik olduğundan ötürü "Yonca" olarak adlandırılan 5CV tanıtımı için Wallace ve Draeger adlı reklam firmalarını görevlendiren Andre Citroen, ürettiği otombiller için her gün gazetelerde tam sayfa reklamlar yayınlamış, el ilanları ve kitaplar bastırılarak müşterilerin adreslerine postalanmıştır. Bu iş için ciddi maddi kaynak ayıran Andre Citroen işi kendi basımevini kurmaya kadar götürmüştür.

1922 yılına gelindiğinde katıldığı fuarlarda bir uçak tarafından adını gökyüzüne yazdırmakta olan firmanın yeni hedefi kırsal kesimdir. Citroen, B2 Normende modelini geliştirir ve reklamında halka şöyle seslenir: " Çiftçiler, ilerlemeci insanları makineyi insan emeğinin yerine ikamet ettiniz. Birini de pazara gitmek için niye atınızın yerine koymayasınız? Otomobili deneyin."

Citroen edindiği başarı ile hiçbir zaman yetinmemiştir ve yeni reklam alanları düşünmeye devam etmiştir. Fransa Karayolları yönetimi ile anlaşarak yolları üzerinde Citroen Arması bulunan trafik tabelaları, uyarıcılar ve yönlendirici göstergelerle donatmıştır. Böylece yol güvenliği ve yol bilgisinin Citroen firması ile özdeşleştiğini insanlara empoze etmiştir.


Andre Citroen belki de adını tarihe yazdırmış en ileri görüşlü otomobil üreticisidir. Yarının sürücülerinin bugünün çocukları olduğu varsayımından yola çıkarak onlar en erken yaşlarda otomobil pazarının birer mensubu yapacak planlar üzerinde çalışmalar yapan Andre Citroen, 1923 yılında elektrik motorlu ve pedallı oyuncak otomobiller üretmiştir. Citorencik olarak adlandırılan, büyük ölçekli ve içine binilerek sürülebilen bu motorlu oyuncakların yanı sıra bunları elde edemeyecek çocuklar içinde 1/10 ölçekli teneke ve 1/43 ölçekli alçıdan kendi ürettiği otomobillerin modellerini yapmaya başlamıştır. Dolayısıyla o yıllarda sadece bir otomobil üreticisi değil aynı zamanda maket üreticisi olarak faaliyet gösteren firma İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki dar boğazdan ötürü bu maket üretimlerinden vazgeçer ve bu üretimleri oyuncak üreticilerine devreder.

Bir Citroen ile Sahra Çölü'nün geçilmesi, "Kara Yolculuk" olarak bilinen Afrikanın kuzeyden güneye seyahat edilmesi ve son olarak "Sarı Yolculuk" olarak bilinen Himayalar ve Gobi çölünün geçilmesini kapsayan seyahatin tamamlanmasından sonra firma bu yolculukları içeren belgesel filmler oluşturmuş ve reklam halkasına bir zincir daha eklemiştir. Eiffel Kulesinin bir cephesine 200.000 ampülle yazılan Citroen yazısı ile otomobil reklamlarında sınır tanımayan Andre Citroen kazandığı kumar paralarını kazandığı kumarhanelerdeki çalışanlara bir 5CV almaları için bırakır. Reklam filmlerini destekleyen başarılı bir müzik yapılması için başlattığı ve ünlü müzisyenlerden oluşan seçiciler kurulu tarafından karar verilecek olan yarışmanın da elbetteki ödülü bir Citroen'dir.

1925 yılında Paris'te dünyanın o zamanki en büyük otomobil mağazası Citroen tarafından açılır. Yacco motor yağlarının yaptırdığı kısa reklam filmlerinin gösterildiği ve 300.000 kilometre yaparak rekorlar kıran küçük bir otomobilin hikayesi anlatılır. Citroen Armoni Orkestrası'nın verdiği konserler kaydedilir ve plaklar firmanın sürekli müşterilerinin adreslerine gönderilir.

Rus şair ve yazar İlya Grigoryeviç Ehrenburg taraından kaleme alınan "Ve İnsan Otomobili Yarattı" başlığı ile yayımlanan belgesel romanda Andre Citroen ve Citroen otomobilleri, üretimi, fabrikaları ve işçileri hakkında sayfalarca bilgi verilmiştir.

1935 yılında önden çekişli otomobil sistemini yaratan ve tüm otomobil firmaları tarafından yıllarca desteklenen bu sistemin yaratıcısı Andre Citroen gene aynı yıl yakalandığı mide kanserine yenik düşmüştür.

 
Ekleme : 13.1.2012 11:49:26 3104 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri