Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Ferruccio Lamborghini 1916-1993    
 

Ferrari otomobillerine duyduğu ilgi ile tanınan Ferruccio Lamborghini çiftçi bir ailenin çocuğu olmasına rağmen mekaniğe büyük bir ilgi duymuştur. Teknik okuldan mezun olduktan sonra, motorize birliklerde askerliğini tamamlayıp savaş sırasında tutsak düştüğü İngiltere'den döndükten sonra savaş artığı araç ve gereçleri değerlendirerek traktör yapımına başlamıştır. Küçük bir atölyede başlayan üretimler büyüyen talep sonrasında giderek genişlemiştir. F.Lamborghini bu dönemde kendisi için özel ürettiği Fiat Topolino ile 1948 Mille Miglia yarışlarında yarışmışıtır ancak bir kaza sonucu araç tamamen parçalanmıştır.

1949'da Lamborghini Trattrice(traktörleri) fabrikası kurulur ve hızla seri üretime geçen firma kısa sürede F. Lamborghini'yi İtalya'nın en zengin insanları arasına girmesini sağlar. Sahip olduğu serveti büyük merakı olan hızlı otomobillere haracayan Lamborghini o dönemde Mercedes 300SL, Ferrari 250 GT ve Jaguar gibi otomobillere sahipti.

Enzo Ferrari'nin haytını anlatırken de değindimiz gibi, Ferrari firması, Enzo Ferrari'nin isteği üzerine bir dönem tüm çalışmalarını yarış otomobilleri üzerine yoğunlaştırdığı için binek Ferrari otomobilleri kullanıcıları, üretilen Ferrariler'den memnun değildi. Servislerdeki teknik yetersizlik memnuniyetsizliğin üzerine tuz biber olmuştu. F.Lamborghini'nin sahip olduğu Ferrari'de çok sık arızalanmış ve defalarca servise gitmesine rağmen araçtaki kavrama sorunu bir türlü çözülememişti. Bunun üzerine bir rivayete göre Enzo Ferrari ile görüşmek isteyen F.Lamborghini'nin bu isteği E. Ferrari tarafından reddedilmiştir. Başka bir rivayete göre ise E.Ferrari ile görüşmeyi başaran Lamborghini, Ferrari otomobillerinin ne kadar sefil olduğunu kaba bir şekilde dile getirmiş ve E. Ferrari tarafından otomobillerden anlamayan basit bir köylü olduğunu ifade eden sözcüklerle aşağılanmıştır.

Aracındaki sorunu çözmek için kolları sıvayan Lamborghini, otomobili sökmeye başladığında kavrama sisteminin kendi ürettiği traktörlerden hiçte farklı olmadığını görür ve bu kavrama sistemi yerine Borg&Berg marka kavrama sistemini uygular. Bir daha sorun tekrar etmez ve otomobili sorunsuz çalışır. Bu olayla birlikte Ferrari'den daha iyi otomobiller üretmeye karar veren F.Lamborghini, Ferrari fabrikasına çok yakın bir şehirde Lamborghini Otomobilleri fabrikasını kurar ve eski Ferrari mühendisleri Gianpaolo Dallara ve Bob Wallace gibi deneyimli mühendisleri toplayarak sedan ve spor otomobillerin özelliklerine sahip büyük seyahat anlamına gelen GT otomobiller üretmeye başlar. Firmanın temel prensibi ise kaliteli otomobiller ve servis ağı olarak belirlenir.

1963 yılında gelindiğinde çalışmaları ilk meyvelerini verir ve Lamborghini 350 GTV prototip olarak günışığına çıkar. Satışa sunulan ilk ürün ise bir yıl sonra Cenova'da tanıtılan ve satışa sunulan Miura'dır. Ferrari firmasından olaylı ayrılan Giatto Bizzarriri ve Bertone Karoseri firması mensuplarından Marcello Gandini tarafından tasarlanan bu otomobil firmanın otomobillerini boğa isimleri ile isimlendirme geleneğinin başlangıcıdır. F.Lamborghini bir boğa burcu olmasıdn dolayı firmanın amblemi olarak kabul edilmiştir. Ünlü boğa Miura'nın adının verilmesiyle başlayan bu seri, matador Manolete'yi öldüren İslero'nun isminin model ismi olarak kabul edilmesiyle devam etmiştir. Bu isimlendirme geleneğinde çeşitli matador ekipmanları da (kılıçve bıçaklar gibi) model ismi olarak kullanılmıştır.


Lamborghini'nin üzerinde çalıştığı son otomobil olan "Countach" aynı zamanda firmanın model isimlendirme geleneğinin de sekteye uğradığı bir modeldir. İtalyanca'da "Laf Atmak" anlamına gelen "Countach" dan sonra firma alınan kararla isimlendirme geleneğinin eskisi gibi Arenalardan gelen isimlerle adlandırılması kararını almıştır. Murcielago ve Gallardo gibi Miura soyundan gelen boğaların isimlerinin kullanılması da başka bir model adlandırma güzelliği olmuştur.

1972 yılında Güney Amerika'dan alınan büyük traktör siparişi üzerine yüklü bir yatırım yaparak fabrikasını büyüten F.Lamborghini siparişlerin iptali üzerine ekonomik sıkıntılar yaşar. Bunun üzerine spor otomobil üretiminde Georges-Henri Rosetti ile ortak olan F. Lamborghini bir süre sonra tüm hisselerini Rosetti ailesine satmıştır. Emeklilik günlerini çiftçi gibi bir kasabada geçiren Lamborghini 76 yaşında ,1993 yılında ölmüştür. Tek oğlu Torino hayatını bir kıyafet ve aksesuar tasarımcısı olarak sürdürmektedir.

Gazeteci Mirco Decet'ya verdiği röportajda Lamborghini, Ferrari otomobillerinin en sevdiği otomobiller olduğunu itiraf etmiştir.

 
Ekleme : 13.1.2012 11:44:30 3239 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri