Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Marcello Gandini 1938    
 

Marcello Gandini, 26 Ağustos 1938 tarihinde İtalya’nın Turin kentinde bir orkestra şefinin oğlu olarak dünya ya gelmiştir. Dünya otomobil tarihine tasarladığı egzotik ve küçük şehir otomobilleri ile adını yazdırmıştır.

Gandini “Stile Bertone” firmasının bir dönem tasarım şefliği görevini üstlenmiş ancak 1980 yılında bağımsız olarak otomobil endüstrisi ve otomobil iç mekan tasarımları üzerine çalışamaya başlamıştır. Günümüzde 72 yaşında olan Marcello Gandini halen çalışma hayatını sürdürmektedir. Aynı yıl doğan Giorgetto Giugiaro, Leonardo Fioravanti ve Gandini bir dönem İtalyan otomobilleri denildiği zaman akla gelen üç isim olmuşlardır.

Bugatti EB110, Alfa Romeo Montreal, Iso Rivolta Lele, Fiat X1/9, Fiat 132, Maserati Khamsin, Ghibli, Quattroporte, Shamal, Lamborghini Miura, Uracco,Espada, Jarama, Diablo ve Countach gibi spor otomobillerin yanı sıra Citroen BX, Renault 5 Supercinq, Innocenti Mini gibi şehir otomobilleri ve ilk jenerasyon BMW 5 gibi lüks kategoride tasarımlar sunan Gandini özellikle Lamborghini marka otomobillerden tanıdığımız giyotin kapı tasarımını da Alfa Romeo 33 Carabo isimli konsept otomobil ile dünyaya tanıtan isimdir.

2009 yılında “Automobile Magazine” isimli dergiye verdiği röportajında tasarımlarında ortaya çıkan görselden daha çok araçların mimarisine, mühendisliğine, sunumuna ve mekanizmasına önem verdiğini dile getirmiştir.

 
Ekleme : 13.1.2012 12:36:30 5568 defa okundu
Bu sayfayı paylaş