Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Uğur Barlık    
 

Dr Diecast, Biz Bize köşesine farklı isimleri konuk etmeye devam ediyor ve bu kez yolumuz Çorum’a düşüyor. Karadeniz’e açılan kapı olarak bilinen, dünyanın ilk uygarlıklarından olan Hitit Medeniyeti’nin başkenti olan Çorum, girişimci halkı ile Türkiye’nin sanayi alanında adını dünyaya duyurmayı başarmış bir ilimizdir. İşte bu girişimci ruhlardan biri olan Ugur Grup Onursal Başkanı Sayın Uğur Barlık’a kısıtlı zaman diliminde misafir olduk ve ortak tutkumuz otomobilleri konuştuk.

10 Kasım 1953 Tarinde Çorum’da dünyaya gelen Uğur Barlık, orta öğrenimini Çorum Atatürk Lisesinde, yüksek öğrenimini ise, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Fakültesinde devam ettirdi. Eğitiminden sonra babasının sahip olduğu 60m2 lik mütevazı imalat atölyesinde, babasının deneyimlerini değerlendirerek iş hayatına başlayan Uğur Barlık yoğun bir çalışma temposu ile müteşebbis ruhunu birleştirerek 1965 yılında un fabrikası makinaları üretimi amacıyla Uğur Makine ile çıkılan yolda, 1985 yılında Çorum Un Sanayi, 1988 yılında Uğur Çuval Ambalaj Sanayi, 1990 yılında Altın Un İrmik, 1998 yılında Bereketli Dış Ticareti, 1999 yılında Uğur Turizm ( Anitta Otel), 2000 yılında Uğur Yem, 2002 UBA İnşaat, 2007 yılında Hitit Yalıtım gibi şirketleri kurdu. Gıda, inşaat ve enerji sektörleri başta olmak üzere yurt içinde ve dışında yatırımlarına devam etmektedir. Günümüzde Uğur Makine markalı un fabrikası makineleri yurt içinde ve dışında un fabrikası sahipleri ve yatırımcıları için önemli bir marka olmuştur. Evli ve iki çocuk babası olan Uğur Barlık mütevazi ve babacan karakteri ile otomobil zevki ve klasik otomobiller üzerine sorduğumuz sorularımızı cevapladı.

Otomobil tutkunuzu yakın çevrenizde bilmeyen yok. Günlük yaşamda seçtiğiniz otomobiller ve otomobil zevkinizi oluşturan olmazsa olmazları bizlerle paylaşır mısınız?
Öncelikle hız benim için önemli bir unsur. Sahip olduğum araçların performansına önem veririm ve tabiî ki buna bağlı olarak güvenlik ve konfor da vazgeçilmez kriterlerim haline geliyor.

İngiliz Otomobillerine karşı bir sempatiniz olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım?
Bugüne kadar bir çok otomobil kullandım. Tercih ettiğim araçlar içerisinde İngiliz’de vardı Alman’da, Amerikan’da. Fransızlar hariç kullanmadığım lüks sedan kalmadı diyebilirim. İngilizlerde de Rols Royce dışında hemen hepsini kullandım bunlara SUV’larda dahil. Amerikanlar da son yıllarda Türkiye’de pek rağbet görmediği için çok kullanma şansım olmadı. Ancak İngilizlerin tasarımları beni her zaman etkilemiştir. Otomobil tarihine de baktığımızda donanımı ve görselliği ile İngiliz otomobillerinin her zaman ayrı bir güzelliği olmuştur. Babamda bende işimiz gereği İngiliz sanayisi ve endüstrisine ilgi duyardık. Bu ilgiden olsa gerek otomobiller konusunda da hep İngiliz hayranlığı olmuştur bende.

Klasik otomobil merakınız nasıl başladı?
Çocukluğumda ve gençliğimde otomobile binme şansımız pek olmamıştı, imkanlarımız el vermiyordu. Türkiye genelinde az olan otomobil sayısının bir de taşradaki boyutunu düşünün. Genellikle Amerikan otomobillerini görürdük sokaklarda. Benim de olanaklarımın artmasından sonra gençliğimde sevdiğim binmek isteyip de binemediğim, öyle ya da böyle etkileyen otomobilleri alma isteğiyle başladı. Aslında benim için bir hobi demek doğru olmaz. Benimki gençlik hayallerimi gerçekleştirmek gibi bir şey.

Gençliğinizde unutamadığınız ve sizi çok etkileyen bir araç oldu mu?
Sokaklarda gördüğümüz araçlar genellikle Amerikan ağırlıklıydı. O Amerikanların sokak aralarından çıkışlarını ya da yolda giderken şerit değiştirirken yaylanmaları çok hoşuma giderdi. Özellikle 1964 model Impala izlemeye doyamadığım bir araçtı benim için. Daha öncede dediğim gibi araç sayısı ve çeşidi sınırlıydı. Etkileyecek başka araçlarda olabilirdi ama ne görürsek onu beğenebiliyorduk. Görsel iletişim organlarının da o yıllarda bu kadar yaygın olmadığını düşünürsek pek fazla seçenekte olmuyordu bizler için.

Bugün sahip olduğunuz klasikler ve bu klasiklerin satın alınması sürecini anlatabilir misiniz?
1953 Dodge, 1978 Oldsmobile 98 Regacy, 1962 Mercedes, 1973 VW 1303, 1995 Lincoln Town Car ve 1987 Cadillac Brougham sahibiyim. Genellikle internetten araştırarak ya da arkadaşlarımdan genel haberler doğrultusunda aracı görmeye şoförümü gönderip ön bir araştırma yaptırıyorum. Araç beni tatmin ederse gidip bizzat kendim ilgileniyorum.
Çok eskiden, rahmetli babanızın aracını fabrikada muhafaza ettiğinizi duymuştum. Doğru mu? Araç nedir? Yürür hale getirmeyi düşünüyor musunuz?
Evet, 1982 Model Austin. Aracı halen muhafaza ediyoruz. Ancak aktif durumda değil, bazı bulamadığımız parçalarından ötürü halen ayağa kaldırabilmiş değiliz. Babam vefatına kadar yaklaşık 6 yıl bu araca bindi. Yola bir çıktık mı binlerce kilometre yapardık. Baya hizmet etti bize. Dilerim bir gün kullanılabilir hale getirebilirim.

Aldığınız klasiklerde aradığınız kriterler neler? Oluşturmaya çalıştığınız bir tema var mı?
Aslında tek bir markaya hiçbir zaman fanatikliğim olmadı. Tasarımı beni etkileyen ya da gençliğimde almak isteyip alamadığım otomobilleri tercih ediyorum. Bugün daha işin başındayım Amerikan ağırlık gözükebilir ancak bir 30-40 yaşlarda bir Citroen ve İngiliz klasiği peşindeyim. Her ne kadar güncel olarak Fransız otomobiline binmemiş olsam da eski tasarımları içerisinde beni çok etkileyen örnekler var. Bir diğer kriter de anım olan arabaları alıyorum. Mesela ilk direksiyon deneyimini üniversite yıllarımda arkadaşımın Almanya’dan getirdiği 1972 model VW ile yaşamıştım. Acemiliğimi onda attım diyebilirim. O yüzden bugün bir 1972 model VW aldım. Eski günleri hatırlamanın güzel bir yolu benim için. Anılarım canlanıyor.

Bir Türk ekolü haline gelmiş Anadol ‘un herhangi bir modelini eklemeyi düşünüyor musunuz?
İlk arabam 70’li yıllarda bir Anadol’du. Döneminin çok keyif veren kaliteli bir otomobiliydi. Onla da baya yol yapmıştım. Zamanının kaliteli ve güzel bir otomobiliydi. Karşıma son zamanlarda iyi bir örneği çıkmadı, çıkarsa eklemeyi düşünüyorum.

Klasik otomobili bulmak kadar ona bakmakta zorlu bir süreç bu noktada özellikle Çorum’da sıkıntı çekiyor musunuz? Makinelere ve sistemlerine işiniz gereği aşinasınız klasik otomobillerin yenilenmesi sürecinde rol alıyor musunuz?
Çorumlu ustalarım var ve yeterli oluyorlar, güzel iş çıkarıyorlar. Bende yeri geldiğinde olaya müdahale ediyorum. İşim gereği makinelerin dilinden anlarım. Otomobilde bir makine olduğu için dilinden anlamam pek zor olmuyor. Otomobil bilgim yadsınmayacak kadar vardır. Yeri geldiğinde aracı dinler sorunu tesbit ederim. Profesyonel olmasam da bir aracın gövdesine baktığımda hasarı var mı yok mu anlarım.

Peki yakın gelecekte genç koleksiyonunuza eklemek istediğiniz belli başlı parçalar var mı?
Sevdiğim tasarımları toplamaya devam edeceğim bunların başında içime sinen bir 70’li yılların Jaguar’ını ve yine aynı yaşlarda bir Fransız eklemeyi çok istiyorum.

Şu bir gerçek ki sizin bu hobiye olan ilginizin duyulmasından sonra Çorum genelinde bir klasik otomobil patlaması yaşandı diyebiliriz. Hemen hemen her sokak arasında restore edilmiş bir klasik otomobil görmek mümkün. Gelecekte bir gün İstanbullu Sanayici Mehmet Arsay’ın sanayi tesisinin bir deposunu klasik otomobil müzesine çevirmesi gibi Çorum’da da benzer bir oluşuma sıcak bakar mısınız hem bugünün hem de gelecek nesillerin böyle bir hobiyi tanıması, endüstriyel ve sosyal bir olgu olan otomobilin tarihi sürecini canlı örnekleri ile daha yakından tanımaları adına?
Şu an için benim topladığım araçlara koleksiyon demek pek doğru olmaz, benimki şu an gençlik hayallerimi gerçekleştirme noktasında. İleride bir gün araçlarımın sayısı artar nitelikli ve güzel araçlar bulabilirsem seve seve yapmayı isterim. Gelecek nesillere Anadolu’da otomobil tarihini canlı tanıklarıyla tanıtmak harika olur. Ben yapamasam bile belki bir gün oğullarım benim adıma yaparlar.

Model otomobiller ve model otomobillerin geniş dünyası ile aranız nasıl?
Doğruyu söylemek gerekirse sizden öğrenene kadar böylesine geniş bir dünyası olduğunu bilmiyordum model otomobillerin. Hoşuma gitti fakat ben sadece sahip olduğum araçların modellerini topluyorum, denk gelirsem alıyorum. Maketçiliğe ya da modelciliğe pek ilgim ve yatkınlığım yok. Benim için önce gerçekleri sonra modelleri.

Boş zamanlarınızda başka bir uğraşınız oluyor mu?
Açık söylemek gerekirse pek boş vaktim olmuyor. Kendimi dinlemeye anca vakit bulabiliyorum hafta sonlarında. Çorum Baraj gölü yakınlarında ufak bir bağ evim var oraya gidiyorum. Giderken de genellikle klasikleri tercih ediyorum. 10-15 kilometrelik kısa bir nostaljik seyahat sonrası biraz bahçeyle uğraşıyorum geri kalan vakitlerde de doğayı izlemekten büyük keyif alıyorum.

Dr Diecast Türkiye’nin ilk ve tek model otomobil dergisi. Düzenlediği sergiler ve sunduğu içerik ile dünya çapında ses getiren bir amatör oluşum. Dr Diecast hakkında ki görüşleriniz nedir?
Çalışmalarınızı inceledim ve okudum. Amatör bir ekip olarak, hiçbir karşılık beklemeden bugünün ve yarının insanlarına Türkçe bir kaynak oluşturuyorsunuz, sırf modelcilere hitap etmiyorsunuz bir taraftan da otomobil tarihini anlatıyorsunuz. Çok başarılı ve güzel bir girişim. Devamının gelmesini dilerim. Atacağınız yeni adımlarda her türlü desteği vermeye hazırım.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çok değerli vaktini bizlere ayırarak, geçmişten bugüne otomobil tutkusunu bizlerle paylaştığı için değerli büyüğümüz Sayın Uğur Barlık’a başkentten teşekkürlerimizi sunuyoruz. “Biz Bize” köşesi önümüzdeki sayılarda daha nice sürpriz isimleri sayfalarına konuk etmeye devam edecek.

Eray Erdemli
09.09.2011 / Çorum

 
Ekleme : 6.1.2012 13:23:55 2086 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri