Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Akın Dağyaran    
 

Merhaba sevgili DR DIACAST okurları,

Die-Cast ve modelcilik konusunda yaptığım araştırma sonucu güzel bir rastlantı ile karşılaştığım ve büyük bir keyif alarak  incelediğim DR DIECAST sitesinde sevgili Eray ERDEMLİ, Sarim SEMERKANT ve Tolga TİTİZ ile tanışmam sizlerle bu sayfada buluşmama sebebiyet verdi. Biz bize köşesinde ki birbirinden değerli ve özel konukların arasında burada sizler için yazıyor olmak hem mutluluk hem de tarifi olmayan bir onur yaşatıyor bana. Buradan tekrar tekrar DR DIECAST ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

Şimdi kısaca kendimden bahsetmek istiyorum çünkü biliyorum ki birçoğunuz kimdir bu Akın DAĞYARAN demeye başladı bile, seslerinizi duyabiliyorum. 2001 TED Koleji, 2006 Erciyes Üniversitesi (Nevşehir) Turizm ve Otel İşletmeciliği ve 2008 'de Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerini bitirdim.

Otomobillere ve dolayısı ile modelciliğe nasıl başladığım bu iki hobiyi nasıl edindiğim konusuna gelince hikayem biraz uzunca sevgili okurlar.

İlkokulun ilk yıllarında “turbo” sakızlarından çıkan otomobil resimlerini ve altında yazan kısa teknik detayları okuyarak arşivlediğim ve sergilediğim resimleri hesaba katmazsak, 1993 yılında (Yaş 9) tanıştığım haftalık otomobil dergilerinin etkisi ile her birinin duyguları olduğuna inandığım otomobil merakım filizlendi ve gün geçtikçe bu merak tam anlamı ile tutkuya dönüştü. Geçen süreçte özellikle üniversite yıllarımda bu tutkuyu bir şekilde bastırmam gerekti ve 2001-2006 yılları arasında modifiye alanında tam manası ile patlama yaşayan ülkemizde çok ciddi çalışmalar ve organizasyonlar gerçekleştirdim. Pazarın gelişimi ve sektörün seyri doğrultusunda uzun senelerdir aklımın bir köşesinde olan fakat bir türlü hayata geçirme fırsatı yakalayamadığım otomobiller üzerine bir haber portalı  projesinin startını verdim ve “Türkiye’nin En Dinamik Otomobil Portalı” olma iddiası taşıyan Piston kafalar.com sayfasını açtım. Bu sayfayı en güncel şekli ile okurlarımıza sunarken çok doğru bir kararla Die-Cast alanında direksiyonu Dr Diecast ekibine bıraktım. Son olarak 3500 adeti otomobil olmak üzere yaklaşık 8000 adet dergi, sayısını hatırlayamadığım kitap ve mini bir Die-Cast koleksiyoneriyim.

Die-Cast

Hepimizin ilgilendiği bir alan ve meraklı olduğu bir konu vardır ve olmalıdır da. Hobi olarak adlandırdığımız ve tutku ile bağlandığımız bu alışkanlıklar aslında bize çocukluk yaşlarımızda hatta doğduğumuzda kazandırılan alışkanlıklardır. Minik bir kız çocuğunun eline tutuşturulan süpürge saçlı bir bebek ya da minik bir erkek çocuğunun eline tutuşturulan derme çatma bir oyuncak otomobil ya da gemi maketi aslında hayatımızın ilerleyen dönemlerinde bizler için yol gösterici unsurlar olup çıkıverirler karşımıza. Bu saptama tam anlamı ile kesinlik kazanmasa bile yüzdeli oranlarda tepelerde olduğu aşikar bir durumdur. Konumuz metal modeller ise bu saptamanın bir yansıması ve sizlerin burada olması ve bu yazıları okuyor olması bahsettiğimiz bu yüzdenin neden tepelerde olduğunun net ifadesi.

Otomobiller ile birebir metal model otomobiller yani die-cast’ler biliyorsunuz ki birbirinden ayrılmaz bir ikilidir. Birçok insan model otomobil kolleksiyonerlerine çocuk ya da budala gibi bakar bu durumdan korkmayın! Bunları zaman zaman hepimiz yaşıyoruz fakat aslında durum sanıldığından çok farklıdır. Model otomobil koleksiyonerliği yapmak merak ve hobinin dışında aslında bastırılmış duyguların ya da bazı şeyleri elde edememiş olmanın verdiği bir patlama olarak bile değerlendirilebilir.

Birçok model otomobil meraklısının vitrininde eminim birden fazla BMW ya da Ferrari modeli vardır peki niçin? Sırf hoşumuza gittiği için mi ya da sınırlı üretim olduğu için olabilir mi? Sanmıyorum aslında hepimiz birazcık ta sahip olma duygularımızı bastırmak adına bu koleksiyonculuğu yapıyoruz (arada bir benimde E30 M3 ya da E21 323i model alma duygularım kabarabiliyor). Zaten neden yaptığımız çok ta önemli bir konu değil bizi mutlu eden bu zararsız ve keyif veren koleksiyonerlik kesinlikle tarifsiz bir duygu.

Bu konuları konuşurken yine kendinize şu soruyu sorduğunuzu biliyorum, acaba Türkiye’de bu hobi yeterli derecede ilgi görüyor mu veya yeterli derecede organizasyonlar düzenlenebiliyor mu? Üzülerek söylüyorum  hayır, çünkü modelcilik genellikle pahalı bir hobi olarak görüldüğü için hep üvey evlat muamelesine maruz kalıyor ve paralel olarak yeterli sayıda organizasyon ve fuarlar düzenlenemiyor. Bu bağlamda okurların DR DIECAST ekibini takip etmelerini şiddetle önerebilirim. Detaycı yaklaşım ve açık ifadeler ile tanıttıkları modelleri zaman zaman düzenledikleri fuarlar ile hem Die-Cast meraklılarını doyum noktasına çıkartıyorlar hem de bu hobi dalından habersiz insanlara kendilerini ifade etme şansı yaratıyorlar.

Siz değerli dostlarımız ve okurlarımız kadar olmasa da benimde 1:18 ebatlarında özel bir koleksiyonum var. Koleksiyonumun çoğunun neden WRC otomobillerden seçilmiş olduğunu yazımı okuyan herkes tahmin edebiliyor bunu kesinlikle farkındayım çünkü belki bir gün Ferrari FF ya da Lamborghini Aventador sahibi olabilirim!!! (miyim?)Jfakat asla bir WRC otomobiline sahip olamam, metal modeller dışındaJ.

Son olarak model incelemelerinin profesyonelce ve bütün ayrıntıları düşünülerek hazırlandığı www.dr-diecast.com sitesini başarılarından dolayı tebrik ediyorum.

Akın DAĞYARAN’ın Model Otomobil Kolleksiyonu

1:18 Ford Focus WRC Finland 2003 Winner Markko Martin & Michael Park

1:18 Peugeot 206 WRC 2002 Rally de France Panizzi

1:18 Peugeot 205 GTI Monte Carlo Rally 1988

1:18 Peugeot 307 WRC 2005 World Champion Gronholm

1:18 Citroen Xsara WRC 2004 World Champion Loeb

1:18 Alfa Romeo 8C Competizione

1:18 Chevrolet Chevelle SS 454 Sport Coupe (1971) "Pro Rodz"
(American Muscle Car Chevy Chevelle SS 454 V12 GM Motors...)

 

 

Akın DAĞYARAN

turizm ve otel yöneticisi

pistonkafalar.com // editör

 
Ekleme : 22.2.2012 18:50:01 5977 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri