Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Çağdaş Türk Ozanı Barış Manço    
 

Bugün kendisinin ebedi istinatgahına yolculuğunun 13. yılı ve eksikliği  kaybettiğimiz diğer Türk Sanat İnsanları gibi artarak hissedilmekte. Ama "O" bizler için bir sanat adamı olmanın ötesinde günümüzün Evliya Çelebi'si, modern bir Türk Ozan'ı, küçüklerin Barış Ağabey'i  olmuştur. Seni hala unutmadık uzun saçlı dev adam; Barış Manço. Çocukluk çağını Barış Manço müzikleri ve programları ile geçiren bir neslin mensubu olduğum için kendimi her zaman şanslı hissetmişimdir. O'nu erken kaybettiğimizde ise bir o kadar şanssız. Büyüklerimiz gibi ona yeterince doyamamıştık ve genç bir nesil olarak; kültürümüze, adetlerimize, yaşam tarzımıza bu kadar sadık, son derece batılı ama bir o kadar da doğunun insanı olmayı ondan daha çok öğrenmemiz gerektiğini her geçen gün daha net anlıyorum. Sevgiliye duyulan aşk adına dökülen klişe kelimelerin ötesinde "domates, biber,patlıcan"la da bir aşk şarkısı bestelenebileceğini ve hatta sadece sevgiliye olan aşka değil, tasavvufi anlamda aşka, büyüklerimize duyulan saygı ve sevgiye, çocukları eğitecek ama bir o kadar da genç neslin dilinden düşüremeyeceği  şarkıların bestelenebileceğini  kanıtlayan ve bugün bile bizlerin vazgeçemeden dinlemesine imkan kılan nadir sanatçılardan biridir Barış Manço.

Çok yönlü kişiliği ile tanınan Barış Manço'yu gönül isterdi ki yakından tanıyalım, eşsiz sohbetine nail olalım ve sayfalarımıza konuk edelim ancak zamansız gidişi bize sadece yapılmış bir röportajı paylaşmayı mümkün kılıyor ne yazık ki. Birbirinden değerli koleksiyonları ile tanınan Barış Manço ilk gitarını lise yıllarında kendi elleriyle yapmasından sonra müziğe ve müzik aletlerine olan ilgisi ortaya çıkmış ve sonrasında müzik aletleri toplamaya başlamıştır. Yakın arkadaşı Gazeteci Hulusi Tunca'ya göre o tarihten itibaren müzik aletleri, fotoğraf makineleri,  kırbaç, porselen ....gibi bir çok şeyin koleksiyonunu yapmaya başlamıştır. Koleksiyonları her dönemde insanların ilgi odağı olan Manço'nun en sevdiği koleksiyonlarından biriyse şarkılarına esin kaynağı olan, onlarla gençliğine döndüğü otomobilleriydi. Hepimizin zihinlerinde bir yerlerde  Barış Manço'nun araçları ile akıllarımıza yer etmiş bir görseli mevcuttur.  Gelin tarihin tozlu sayfalarına bir yolculuk yapalım ve yıllar önce kendisi ile otomobiller üzerine yapılmış bir röportajı sizlere sunalım.


ROPORTAJI YAPAN:Cenk Yonezer
FOTOLAR:Ali Inceoglu
DERGI:Auto Capital
KAYNAK:
http://www.tst.gen.tr/araba.htm

BURDAKI FOTO: www.barismanco.de
TARIH:Nisan 1997
RÖPÖRTAJI İNTERNETE KAZANDIRAN KİŞİ: Turgay Suat Tarcan
RÖPÖRTAJI İNTERNETE KAZANDIRAN SİTE: www.tstinteractive.cjb.ne
t


AUTO CAPITAL:Otomobillere karşı ilginiz ne zaman başladı?
BARIS MANÇO:Erkek çocuklarının en büyük merakıdır,bilirsiniz. Benim de otomobillere karşı ilgim,çocuk yaslarda başladı. Ancak ağabeyim kullandığı otomobille kaza yapıp yaralanınca 1976 yılına kadar arabalardan uzak durdum.


AUTO CAPITAL:Klasik arabalara olan merakınızın özel bir nedeni var mı?
BARIS MANÇO:1976 yılında ehliyetimi aldım. 1979 yılından itibaren de klasik otomobillere ilgi duymaya başladım. O zamanlar fotoğraf makinesi,bronz,cam ve porselen eşya koleksiyonum vardı. Benim amacım zaten otomobil koleksiyonu yapmak değil,binmekten zevk alacağım otomobillere sahip olmaktı.


AC:Arabalar,özellikle de klasik modeller çok pahalı.Sizin sahip olduğunuz ilk araba hangisiydi?
BM:Evlendikten sonra hayatim düzene girdi. "Sari Çizmeli Mehmet Ağa" adli albümümle de müzik hayatımda verimli dönem başladı. Bu albümle birlikte müzikten para kazanmaya başladım. Kendime ilk olarak 1965 model Rolls-Royce Silver Cloud, daha sonra da sırasıyla 1957 model Jaguar XK 140,1952 model MG ve 1967 model Ford Mustang aldım. Bu otomobillerin dışında Belçika'da
ki evimin garajında bulunan 1964 model Jaguar E-type,Aston Martin,1956 ve 1964 model Corvette'i aldım.