Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Eray Erdemli    
 

Tüm model koleksiyonerlerine başkentten merhabalar;

 Satırlarıma sitemize göstermiş olduğunuz yoğun destek ve ilgiye teşekkür ederek başlamak istiyorum. Sizden aldığımız pozitif enerji ile eminim daha nice modelleri sizlerle paylaşacak daha nice başarılara imza atacağız. Dr-Diecast ekibinin bir parçası olarak bizlerin kim olduğumuzu neden bu işi yaptığımızı koleksiyonlarımızı otomobil tutkumuzu vb. özellikleri merak ettiğinizi düşünerek bu yazıyı kaleme aldım.

Ben Eray Erdemli 22 Mart 1988'de Çorum'da doğdum. İlköğretim ve Lise öğrenimimi Çorum'da tamamladıktan sonra, 2006 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümüne başladım ve halen öğrenimime devam etmekteyim. Okulun hayatımda işgal ettiği büyük bir zaman dilimine rağmen, bir model otomobil koleksiyoneri ve bir otomobil tutkunu olarak bana kalan zaman dilimlerini değerlendirmeye çalışıyorum. Pek tabiî ki bunların içinde en büyük yer tutan otomobil ve model otomobil tutkum.

 Bence model otomobil tutkusunun temelini gerçek otomobillere duyduğumuz hayranlık ve ilgi oluşturuyor. Benim için Otomobil tutkusu sanırım dedemin büyük bir mirası bana. Küçük yaşlardan beri otomobillere olan tutkum çevremdeki insanların dikkatini çekmiştir. Aile büyüklerim bu tutkumla ilgili nice anılarını  anlatırlar. Anlatılanlardan birine göre sabah kahvaltılarını en sorunsuz yaptığım yer dedemin sahip olduğu '72 model Ford Capri'nin şoför koltuğuymuş. Ne dersiniz ağzımın tadını biliyormuşum değil mi? Yıllarca tarihe ismini altın harflerle yazdırmış otomobilleri ( '67 Mustang, 72 Capri, '75 VW Beetle, . Citroen 2CV , '76 Mercedes W114) kullanan  bir dedenin torunu olarak sanırım sahip olduğu otomobiller beni yıllarca etkilemiş ve belki de bugün sahip olduğum model ve otomobil tutkumun şekillenmesinde büyük rol oynamıştır. Özellikle son yıllarda sahip olduğu " '76 W114 Mercedes" belki de koleksiyona başlangıç ve tema oluşturmamdaki en büyük etkendir. 1996 yılında anneannemin hediye etmiş olduğu 1:24 ölçekli Bburago Bugatti Atlantic modeli ile başladığım model otomobil yolculuğunda 1999 yılına kadar ciddi bir girişimde bulunmadım, o zamanlar fazla bir şey ifade etmiyordu. 1999 yılında yeniden ateşlenen model otomobil sevdam ilk 1:18 modellerime yani Motormax, Maisto ve Anson lara sahip olmamla sonuçlandı. 2005 yılına geldiğimiz de yurtdışı kaynaklı sitelerde çığ gibi büyüyen model otomobil furyasını fark ettim ve Türkiye kaynaklı model otomobil sitelerinde de ciddi koleksiyonerlerle tanıştıktan sonra sonu kolay kolay gelmeyecek bir yolculuğa çıkmış oldum. Pişman mısın diye sorarsınız, kesinlikle değilim.

Hızla gelişen koleksiyonumun gün gelipte 97 adet modele ulaşacağı inanın aklıma gelmezdi. Bir çok model otomobilseverin ilk zamanlarında yaşadığı "Buda güzelmiş" düşüncesinin etkisinde kalarak onlarca model aldığımı fark ederek bu rakama ulaşmadan kısa bir süre önce sıkı bir revizyon sürecine girerek elimdeki tüm detay ve işçilik bakımından zayıf olan üreticilerden kurtuldum ve ana temam olan Mercedes- BMW firmalarının detaylı üretimlerini kapsayan firma tarihi temasının ötesine taşıyarak detaylı ve dönemine damgasını vurmuş beğendiğim Amerikan ve Avrupa Otomobillerini toplamaya başladım ve halen bu temayı sürdürmekteyim. Tabi ki arada çok beğendiğim ancak temam dışı olan otomobil firmalarının modellerini veya 1:43 ölçekteki modelleri de koleksiyonuma ekliyorum. Hazır tema oluşturma ve içerik konusundan bahsederken şunu önemle belirtmeliyim,  Model otomobilleri toplarken en büyük tavsiyem hiçbir zaman kendinizi temalara boğup sevdiğiniz otomobillerden mahrum bırakmayın, bu türlü bir karar sizin disiplinli bir koleksiyoner olmanızdan daha çok sizi koleksiyonunuzdan uzaklaştıran bir unsur olacaktır.

Yıllarca sabrederek bu masraflı hobiye dayanarak bugün 105 model sahibiyim ve biliyorum ki merak konusudur bunların nasıl muhafaza edildiği. Modellerin her zaman kutuları ile birlikte saklanması en öncelikli tavsiyemdir ancak  bir çoğumuzun da sevdiği gibi vitrinde sergilemek ayrı bir güzelliktir. Vitrin de sergilenen modellerin toz almadığı ve tekerlerin bağlantılarının zamanla deformasyona uğramaması için lastiklerin yerle temasını eps köpüklerden altlarına uygun destekler ile kesebilirsiniz.

 Hepimizin koleksiyonun da "En"leri mutlaka vardır. Benim en değer verdiğim otomobiller sıralamasında ilk sırada pek tabiî ki AA Mercedes W114 /8 Saloon geliyor.  1/1'ine sahip olduğum bir otomobilin modellemesi olduğu için benim gözümde değeri çok büyük. Bu modeli aldığım gün kutusunu açarken hissettiğim heyecanı anlatamam. Koleksiyonumda bir çok "En" var ancak bir diğer "En" daha varki oda ilk detaylı modelim ve çok anlamlı bir hediye olmasından dolayı Auto Art BMW 501'dir.

Bir Koleksiyonun nerelere gideceği her zaman büyük bir merak konusudur.Bir çoğumuz eminim bazen topladığımız bu modellerin gidişatı konusunda şüpheye düşeriz. Kendi adıma konuşmam gerekirse koleksiyonumun nerede son bulacağı konusunda hiçbir fikrim yok. Yaşam şartları elverdiği sürece bu hobiyi devam ettirmeye çalışacağım ancak kısa zamanda vitrin ve yer konusunda kalıcı çözümler bulmakta fayda var. Daha yaşım genç ve bu hobiyi sürdürebileceğim uzun uzun yıllar var bu yüzden gidebildiği kadar gitmesinde fayda görüyorum.

Tabi bir koleksiyon gelişirken hele de bu koleksiyon, bu konu ile ilgisi olmayan insanların gözünde oyuncak arabadan ibaret iken, acaba nasıl gelişiyor ve ne tür tepkiler alıyor. Çoğumuzun sahip olduğu model otomobiller yüzünden  büyümemiş çocuklar olarak fişlenmekten çekindiğimiz için kimi zaman uzak durmuşuzdur. Ancak ben bu konuda biraz şanslıyım her ne kadar annemden başka kimseden bu konuda ciddi bir destek görmesem de kısa zamanda bir koleksiyon oluşturdum. Çevremdeki dostlarımın bir çoğu ilk gördüklerinde hepimizin bildiği tepkileri veriyor olsalar da benim bu hobiye ne kadar ciddi baktığımı ve önem verdiğimi gördüklerinde onlarda olaya benim penceremden bakmaya çalışıyorlar. Bakalım ilerde eşim olacak bayan acaba beni sahip olduğum bu devasa çeyizimle kabul edecek mi ?

 Son olarak  Dr Diecast fikrinin nasıl ortaya çıktığı ve nasıl uygulamaya koyulduğuna biraz değinmek istiyorum. 2006 yılında büyük bir yükseliş yakalayan model otomobilcilik ne yazık ki Türkçe içerikli yeterli bir veri tabanına sahip değildi. Çeşitli siteler tarafından oluşturulmaya çalışılsa da başarılı olamamaktaydı. Modeller ve onların gerçekleri arasındaki dialogda bu yüzden oldukça zayıftı. Bizler Ankara'da ve İstanbul'da bu hobiyi paylaşan birkaç dost bu konuda güzel bir kaynak oluşturmanın yerinde olacağını düşünerek 2007 yılının Mart ayında çalışmalarımıza başladık. Üzerinde çalıştığımız site kolay yoldan sadece görsel öğelerle oluşturulabilecek olsa da biz okumanın ne kadar güzel, önemli ve bizim toplumumuz için ne kadar unutulmuş bir özellik olduğunu göz önünde tutarak görsel ve yazıtsal bir kaynak oluşturma yolunda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Uzun bir süre kaynak toplama, bilgi edinme, araştırma, site tasarımı gibi nice detayları, günlük uğraşlarımıza rağmen tamamladıktan sonra Kasım 2007'de sitemizin tüm çalışmalarını tamamladık ve dostlarımızın büyük desteğini alarak değerli büyüğüm Sarim Semerkant ve benim öncülüğümde yeni yılının uğuru ile 2008'in ilk gününde sizlerle buluştuk. Her ne kadar ortada bir işleyen site olsa da içimize sinmeyen yerler fazlaydı. Mart 2008'de uzunca bir revizyon dönemine girerek Nisan ayında sizlerle yepyeni yüzümüzle ve gelişen içeriğimizle bir kez daha yeniden başlamanın heyecanı ile buluştuk. Her yeni sayıyla birlikte sizlerden gördüğümüz ilgi kat ve kat arttı. Gösterdiğiniz ilgi ve desteğe bir kez daha teşekkürler.

 Türkiye de her geçen gün bu hobiyi paylaşan siz dostlarımızın sayısı, ne kadar güzel ki, git gide artıyor. Sizlerin en güzel ve en nitelikli koleksiyonlara sahip olmanız için ve geçmişte bizlerin yaşadığı kötü tecrübeleri yaşamamanız için sizlere bu eğlenceli yolculukta arkadaşlık edecek olan bu siteyi kurduk. Şu bir gerçek ki, bu hobiye böylesine büyük ilgi gösteren ve bağlanan sayılı kültürlerden biriyiz. Bağlantı da olduğumuz bir çok yabancı siteden hazırladığımız bu projeye büyük destek ve övgü alıyoruz. Hatta Türk halkının bu konuya olan büyük ilgisini hayretle karşıladıklarını açık bir şekilde dile getiriyorlar ve takdir ediyorlar. Eminim hep birlikte bu tutkuyu daha nice güzel günlerde paylaşacak ve paylaşarak büyüteceğiz. Dr-Diecast.com ekibinin biz doktorları, model otomobil ve otomobiller ile ilgili duygu, düşünce ve sorunlarınızı içeren iletileri okumaya ve cevaplamaya hazırız.

 Hepinize bol modelli günler diliyorum ve yazımı sloganımız ile sonlandırıyorum.
 Unutmayın! Diecast Modeller ciddi bir hastalıktır.
 Eray Erdemli (13 Nisan 2008

 
Ekleme : 13.1.2012 16:13:39 1779 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri