Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Larry Shinoda 1930-1997    
 

Lawrebce Kiyoshi Larry Shinoda, Chevrolet Corvette ve Ford Mustang çalışmaları ile ün yapmıştır.  25 Mart 1930 Amerika doğumlu ve Japon bir ailenin çocuğudur.

Los Angeles’da doğan ve sonra Güney Kaliforniya’da yaşamaya başlayan Shinoda burada gittiği okullarda artistik yeteneklerini geliştirmiştir.  İkinci Dünya Savaşı Sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkardığı yasa gereği ülkesine geri gönderilecekler çerçevesinde Manzanar’daki kamplara ailesi ile birlikte gönderilmiştir. Gençlik yıllarında hot rod ve drag amaçlı otomobiller tasarlamış ve 1924 Ford roadster otombili ile 1955 NHRA’da  Great Bend şehrindeki yarışı kazanmıştır.

Los Angeles Sanat Koleji’nde okumaya başlayan Shinoda okuldan kovulmuştur ancak bu olayın hemen ardında Ford firmasında 1955 yılında ilk işini bulmayı başarmıştır. 1956 yılının sonuna kadar Packard ve General Motors’da çalışarak hızlı bir gelişim göstermiştir. General Motors da Tasarım Şefi Bill Mitchell ve Corvette modelleri Şef Mühendisi Zora Arkus Duntov ile çalışmaya başlayan Shinoda, 1963 Corvette Sting Ray ve 1968 Mako Shark projelerini geliştirmiştir.

1968 yılında GM’de çalışmakta olan Buunkie Knudsen Henry Ford II tarafından işe alınmıştır.  Shinoda’nın başarılarının en yakın tanığı olan Knudsen, onu Ford firmasının modellerini geliştirmek ve yeni modeller tasarlamak üzere Ford'a  transfer etmiştir. Shinoda ayağının tozu ile Ford Mustang Boss 302 projesini ortaya koymuştur. Aracın isminin “Boss” olmasının tek sebebi Knudsen’in firmadaki yerine bir gönderme yapmak ve Shinoda’nın saygısını göstermek istemesidir. Aynı zamanda 1970-1973 model Mustang modellerinin çalışmalarını da yürüten Shinoda, Knudsen’in Ford firmasından atılmasına rağmen firmada kalmayı başarmıştır.


Ford, GM ve diğer büyük otomobil firmaları ile çalışmak üzere bir bağımsız tasarım firması kuran Shinoda, aynı zamanda AMC firmasının kil prototipleri yaratan 3 tasarımcısından biriydi. Bu ekip XJC, Jeep Grand Cherokee gibi modellerin projelerinde çalışmıştır.

Shinoda 1996 yılında ciddi bir böbrek hastalığına yakalanmıştır ancak aktif olarak bir tasarımcı olarak görevine devam etmiştir. 1997 yılında 67 yaşında hayatını kaybeden Shinoda’nın kızı  Karen, babasının bıraktığı Team Shinoda isimli firmayı araç modifiye ve performans parçaları üretimi yapan bir firma olarak halen ayakta tutmaktadır.

 
Ekleme : 30.1.2012 10:52:02 4523 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri