Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Harly J. Earl 1893-1969    
 

Earl 1893 yılında doğmuş , General Motors’un 1927 yılından 1959 yılına kadarki süreçte büyük ün yapmış tasarımcılarından, stilistlerinden ve mühendislerinden biri olmuştur. İlk konsept otomobil olan Buick Y-Job’ı tasarlayarak akabinde “Project Opel” üzerinde çalışmış ve son olarak ortaya Chevrolet Corvette'i çıkarmıştır. Tasarımları ile otomobil dünyasına kanatlı kuyruk tasarımını tanıtmıştır ve yıllarca sürecek tatlı bir savaşın başlamasına sebep olmuştur.

Hollywood California’da doğmuş olan Harley Earl’in babası 1889 yılında otomobil karsoerleri üretimi üzerine çalışmaya başlamıştır. At arabası karoserleri üretiminden güncel otomobil karoseri yedek parça ve aksesuar üretimine başlamıştır ve sonunda Earl Automobile Works firmasını 1908 yılında hayata geçirmiştir. Earl, Standford Üniversitesinde başladığı öğrenimine bir taraftan babasının yanında devam etmiş ve otomobil dünyası ile tanışmıştır. Aynı zamanda Hollywood starları içinde kostüm tasarımları yapmıştır.

Cadillac bayisi olan Don Lee tarafından satın alınan Earl Automotive Works firmasının koltuğunda yine Harley Earl vardı. Lawrence P.Fisher, Cadillac firmasının genel yöneticisi ve Fisher karoserlerinin sahibi, ülke çapında ki dağıtıcıları ve bayileri gezme kararı almış ve bu süreçte Earl ile tanışmıştır. Earl’ün tasarımlarından ve çalışmalarından memnun kalmış, kil maketlerin; tasarımları geliştirmekte kullanılması dikkatini çekmiştir.

1927 yılında Cadillac La Salle modelinin tasarımı için Fisher, Earl’ü seçmiştir. Cadillac La Salle modelinin başarısının sonrasında Cadillac başkanı Alfred P. Sloan tarafından kurulan “Sanat ve Renk Bölümü" nün başkanlığına Harley Earl gelmiştir. Bu bölüm kurulmadan önce otomobil karoserlerinin tasarımlarına yeteri önem verilmemekteydi ve tasarımlar üretici firmaların mühendisleri tarafından bütçe ve işeleve göre tasarlanmaktaydılar.

1948 model Cadillac’ın tasarımı için görevlendirilen Harley Earl ilk kanatlı kuyruk tasarımını ortaya koymuş ve dikkatleri üzerine çekmiştir. Lockheed P-38 Lightining uçağından esinlenerek yaratılan bu kuyruk tasarımları bir yarış başlatmıştır. Kuyrukların tasarımı ve büyüklüğü firmalar arasında bir rekabet yaratmış ve bugün bile halen tüketici olarak bizleri etkilemeyi başarmıştır.


       

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra özellikle İngiltere'de ve Avrupa'da başlayan spor otomobil furyası ve otomobil yarışlarına artan ilginin ardından Earl, GM’nin bir spor otomobile ihtiyacı olduğunu fark etmiştir. “Project Opel” olarak adlandırılan projeyi firmanın genel yönetecisi Ed Cole’e sunan Earl, projenin kabul edilmesinin hemen ardından teretddüt etmeden meraklılarının karşısına 1953 model Chevrolet Corvette modelini çıkarmıştır.

1958 yılında, 1959 model Corvette tasarımlarının tanıtılmasından hemen sonra emekli olmuştur. Harley Earl West Palm Beach Florida’da vurgun yemiş ve hayatını 10 Nisan 1969 yılında kaybetmiştir. Amerikan Otomobil endüstrisinin ilk tasarım şefi olarak bilinen Harley Earl, kil modelleme fikrinin, kanatlı kuyruk tasarımının, oval rüzgar siperlerinin, hardtop sedanların ve iki tonlu karoser tasarımlarının yaratıcısı olarak tarihe adını yazdırmayı başarmıştır.

2001-2002 yılları arasında Harley Earl Buick firmasının reklam kampanyasında John Diehl tarafından canlandırılmış ve Bucik marka otomobillerin ve Amerikan Otomobillerinin tasarım ruhunu vurgulanmıştır.

 
Ekleme : 13.1.2012 12:41:22 5373 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri