Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Hakkımızda    
 

Dr Diecast Kimdir?

Dr Diecast, 2007 yılı bahar aylarında hazırlık çalışmalarına başlanarak 01.01.2008 tarihinde yayın hayatına başlamış Ankara Model Ekibi tarafından yayınlanan bir dijital model otomobil dergisidir. İngilizce karşılığı “webzine” olan bu çalışmanın temel amacı Türkiye’de özellikle 2000’li yılların başında büyük bir ivme kazanan diecast model otomobil tutkusunun kitleler tarafından daha sağlıklı ve bilinçli icra edilmesini sağlamaktır. “Koleksiyonerliğin %90’ı araştırmak ve okumaktır” ilkesi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren ekibin çekirdek kadrosunu Sarim Semerkant, Eray Erdemli, ve Tolga Titiz oluşturmaktadır. Bugüne kadar çeşitli konularda çalışmaları ve ya koleksiyonları ile Yalçın Günalp, Mahmut İyidoğan, Cem Koronel, Mustafa Parlar, Aydın Buğra Güven, Özgür Ölçer, Selçuk Şenel ve Yaşar Albayrak katkıda bulunmuştur.

Dr Diecast isimli dijital dergide, otomobillerin birebir ölçekli şekilde orijinaline sadık kalınarak üretilmiş; ağırlıklı 1:18 ve 1:43 ölçeklerin oluşturduğu görsel elemanlar ile bezenmiş, tavsiye niteliğindeki anlatımların yanı sıra, modeli incelenen otomobillerin tarih sayfasındaki önemine değinen yazılar, bizlerin gözünde sosyal bir obje olan otomobilin 100 yılı aşan tarih sahnesinde yer almış hemen hemen her şey kaleme alınmakta ve siz değerli okuyuculara bu sayfalardan ulaştırılmaktadır. Araştırmalarımızı internet tabanı ile kısıtlı tutmayarak geçen süreç içerisinde bir Dr Diecast kütüphanesini oluşturan ekibimiz bununla da yetinmeyerek yeri geldiğinde işin ehli isimlere ve makamlara başvurarak  en doğru bilgiyi sizlere iletme çabasına girmekten de çekinmemiştir.

Diecast model otomobilciliğin sanatla buluştuğu nokta olarak tabir edebileceğimiz dioramalara da ekip tarafından ayrı bir önem vermekteyiz. Dr Diecast bünyesinde hazırlanan dioramaların yanı sıra dışarıdan katılımları da memnuniyetle kabul ederek görsel ve anlatım zenginliği içerisinde bu çalışmaları tutkunlarına iletme çabası içerisindeyiz. Karşılıklı paylaşım noktalarımızın bir ikincisi olan “Biz Bize” köşesinde ise bir Türk Kahvesi tadındaki hoş sohbetler siz değerli okuyucularımıza iletilmektedir.

2009 yılında başlattığımız bir çalışma ile sahip olduğumuz yaklaşık 1000 parçalık koleksiyonu hem bu işin tutkunları ile paylaşmak hem de yeni tutkunlar yaratmak ve ya tanımak adına sergi organizasyonları tertip etmeye başladık. Yaklaşık 100.000 kişilik ziyaretçi akınına uğrayan ilk sergimizin yankıları halen devam etmektedir. 2010 yılından itibaren başlattığımız başka bir  çalışma ile de daha ufak çaplı sergilerimizi  toplum yararına yapılan gönüllü projelere destek amaçlı düzenlemekteyiz.

Tamamen boş zaman ve fedakarlık çalışması olan Dr Diecast, 2012 yılına girilirken Dekalo ve Piston Kafalar Otomobil portalı ile yaptığı karşılık anlaşmalar ile içerik paylaşımı başlatmıştır.

Birbirinden etkileyici konu ve projelerin çalışmalarını sürdüren Dr Diecast Ekibi olarak, sizler ölçekli model otomobil müzelerinizi oluştururken daha uzun yıllar sizlerle birlikte olmayı planlamaktayız.

Hep birlikte bol modelli günler…

Dr Diecast Ekip Yapısı

İçerik ve Derlemeler............................. Sarim Semerkant & Eray Erdemli

Fotoğraflar ve Çeviriler......................... Eray Erdemli

Diorama Özel........................................ Tolga Titiz


 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri