Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Doktor'un Hollanda ve Belçika Günlüğü    
 

          Yurtdışı seyahatlerimden birini ilk defa kaleme alma gereği duyuyorum çünkü bugüne kadar gittiğim ülkeler arasında Hollanda ve Belçika; hobi mağazaları, mağaza sahipleri ve bu mağazalarda alış veriş yapan sıcak insanları ile gerçekten beni çok etkiledi. Akıllara diğer ülkelerin hobi mağazalarından mahrum olduğu gibi bir yorum gelmesin. Burada altını çizmek istediğim nokta özellikle bizlerin tutkusu olan modelciliğin en işlek caddelerde ve müze girişlerinde yer alması ve model severlere yakın olmasıdır. Kim bilir belki de algıda seçiciliğim her geçen gün artıyordur.

        Kendimizi dünyada eşi benzeri bulunmaz misafirperverliği olan toplumlar arasındayızdır. Misafire hürmet, onu rahat ettirmek ve izzet-i ikramda sınır tanımayız. Neredeyse bir kimlik olmuştur bizim bu sıcak kanlı yapımız. Biz mi öğrettik bilinmez ama artık dünya da tek olmadığımız kesin. Hollanda seyahatimin 10 günlük Rotterdam bölümü süresince sadece gittiğim model mağazaları değil bir çok ortamda bu misafirperverliği ve nazik atmosfere tanık oldum. Rotterdam Bergslaan caddesi üzerinde bulunan Bergslaan Model House , böyle bir yazıyı yazma fikrini aklıma getiren yer oldu diyebilirim. Gitmeden önce Ebay aracılığı ile iletişim kurduğum sahibi ile yaptığımız sohbetler hem beni hem de onu şaşırttı. Türkiye’ye yoğun bir şekilde 1.43 ölçekte model temin ettiğini öğrendiğimde ben ufak bir şaşkınlık yaşıyorum ancak kendisi Dr Diecast ve çalışmalarını duyduğu zaman adeta küçük dilini yutuyor ve eminim Türkiye’de biz model otomobil tutkunlarını şu an her gördüğü insana anlatıyordur. Hatta haftanın belli günlerinde açık olan bu mağazada ayaküstü tanıştığım model tutkunları ile sohbetlerde özellikle Türkiye’de bu tutkunun geldiği noktayı görmeleri açısından çok faydalı paylaşımlarda bulunuyoruz.

          Bir aile şirketi olarak işlemekte olan bu dükkan sadece haftanın belli günleri ve saatlerinde açık. Hobi tutkunları ikram edilen kahveler eşliğinde 3 kattan oluşan tipik Hollanda mimarisine sahip bu dükkanda 1970’lerden bugüne üretilmiş bir çok modeli inceleyip temin edebiliyor. Dükkanın geçmişi çok eskilere dayandığı için sahip oldukları envanter gerçekten çok etkileyici. Adını sanını duymadığımız üreticiler ya da çok yakinen tanıdığımız üreticilerin çok eski üretimleri bu çatı altında toplanmış. Firma sahibinin sıcak mizacına sığınarak birkaç fotoğraf çektim sizler için. İlginçtir internette yayın yapılacağı konusunu duyduklarında koleksiyonerler ve firma yetkilileri fotoğraflarının çekilmemesi yönünde kesin ifade kullanıyorlar bizde bu isteklerine saygı duyuyor ve fotoğrafları yayınlamıyoruz.