Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Immortal II (Kraliçe)    
 

Kraliçe (Immortal II)

Cedric, o hafta sonu ziyaretine gelen okul arkadaşı Bobo ile birlikteydi. İki eski dost bol biralı ve muhabbetli gecenin sabahında eski günlerin anısına maça gitmeye karar verdiler. Lens, o hafta sonu Bordeaux deplasmanındaydı ve Cedric ile Bobo bırakın deplasmana gitmeyi, uzun zamandır maça bile gitmemişlerdi.

Yine de vazgeçmediler ve cumartesi gecesi yola çıktılar. Cedric maçtan sonra Bordeaux'da yaşayan ve dedesinin en yakın dostu olan Marcell Palma'yı ziyaret edecekti. Dedesinin ona verilmesini istediği bazı eşyalar vardı ve bu bahane sayesinde eşi Amelie'de Cedric'in şehir dışına gitmesine çok fazla sorun çıkarmadı.

Ertesi gün öğleden sonra sarı-kırmızılı küçük deplasman grubu, büyük bir mutlulukla Bordeaux kentine dağılmıştı ve 3-1'lik zaferin tadını çıkarıyorlardı ancak Cedric o günün sadece bu mutlulukla bitmeyeceğini hissetmişti.

Bir saat kadar sonra Marcell'in evindeydiler. Marcell ve eşi kendi torunları gibi gördükleri Cedric'i ve arkadaşını çok sıcak bir şekilde karşıladılar. Hüzünlü ama oldukça da mutlu bir hava vardı evde.

Yemekten sonra eski fotoğraflarla dolu salonda dede Anton'dan konuşuyorlar ve Marcell ile birlikte Fransa'nın her köşesinde, her türlü lokomotif ve vagonlarla çekilmiş fotoğraflara bakıyorlardı. Cedric'in dikkatini kenarda kalmış iki fotoğraf çekti; 55 kapı numaralı bir DS19 ve dedesi bir yarış anında görülüyorlardı, diğerinde ise Marcell'in evinin bahçesinde.

 Marcell, gülerek dedesinin hayatı boyunca hiçbir arabayı bu arabadan daha çok sevmediğini söyledi ve sordu: "Onu görmek ister misin?"

 Cedric şoktaydı. Sevinç, şaşkınlık, merak birbirine karışmıştı. Cevap veremeden Marcell tekrar konuştu: "Hadi hemen yola çıkalım, hava kararmadan onu görelim, eski demiryolu hurdalığına gideceğiz."

 Yola çıktılar. Marcell, Anton'un "kraliçe"sini 10 yıl kadar önce bulduğunu anlattı: "En son Tunus'taymış, gemi ile Bordeaux'ya getirdiler, fakat dünyanın her yerini gezmiş, her yerinde yarışmış bir araba olarak bitik durumdaydı. Anton Türkiye'den eski bir arkadaşı olan Artin diye bir ustaya gösterdi o zamanlar. Artin "hiç dokunmayalım, dokunursak dağılır" demiş. Anton'da onu demiryollarının hurdalığına bıraktı."

Hurdalığa geldiklerinde akşam olmak üzereydi. Cedric batan güneşin altında parlayan bir tepecik gördü. Taht üzerinde duran "kraliçe"ydi bu. Altındaki tahtı sayesinde hala toprağa karışmadığı bir bakışta anlaşılıyordu ve hala Fransız mavisi diye bilinen yarış rengi seçilebiliyordu. 1950'lerin sonunda boya ile yazılmış kapı numarası da, en azından bir kapısında okunuyordu. Toz, toprak, kir ve pastan oluşmuş doğanın bir parçasıydı artık o, aslına dönmüştü.

Cedric, Bobo ile o akşam Lens'e dönerken oldukça mutluydu, eski günlerden konuştular. Kraliçe nasıl olsa emin ellerde ve artık Anton LePoll'le birlikteydi...
 
Yapım Aşamaları

Bu diorama benim "%100 el yapımı" olarak tanımladığım iki çalışmamdan bir tanesi (diğerini henüz görmediniz). Dioramalarda genellikle mekan veya kaide üzerine çalışılır, model de bir şekilde çalışmaya oturtulur. Fakat bu çalışmada, gümüş renkli ve siyah tavanlı olan arabayı, bu görünüme tamamen ben getirdim. Gövdeyi maviye tavanı krem rengine boyadım. Kapı numarasını 1/43 ölçekli modelde görülenin aynısı olarak kendi yaptığım şablonla yazdım. Araba bir hurda olacağı için "boyama ve yazma" işlemlerinden sonra zımparalayarak, boyayı ve numarayı bozup, parlaklığını aldım. Önce paslandırma sonra da toz ve kir yaptım. Pas görünümünün çoğu, toz tabakasının altında kaldı. Aynı işlemleri römork için de yaptım.

Çalışmada Solido üretimi 1/18 ölçek Citroen DS19 modelini kullandım. Bugüne kadar 150'den fazlası bana ait, diğerleride arkadaşlarımın olmak üzere 500 civarında modeli detaylı incelediğimi söyleyebilirim. DS19 gördüğüm en kötü modeller arasındaydı. Arabayı aldığım anda, ancak bir hurda dioraması yaparsam koleksiyonuma katabileceğimi düşündüm. Tesadüfen aldığım "Atlas" üretimi 1/43 ölçekli DS19 ise nasıl bir iş yapabileceğim konusunda bana fikir verdi, ancak onun da kötü bir model olduğunu belirtmeliyim. GMP üretimi olan römork ise son derece kaba ve gerçekçi durmayan bir model, fakat piyasadaki tamamen die-cast olan olan tek römork modeli. Çalışmada ayrıca Motor City Classics'in malzemelerini ve çeşitli model parçalarını kullandım.

Kaideyi 29x29 cm. ölçülerinde mdf'den kestim, çevçeyeyi ise özellikle yapmadım, çünkü bu çalışmayı yaptığım zamanlarda bir hurdalık yapmak niyetindeydim ve aynı boyutlardaki kaideleri yanyana ekleyerek genişletmeyi düşünmüştüm. Sonunda ise bu plandan vazgeçtim. Çalışmada ağırlıklı olarak yağlı boya kullandım ve sprey mat vernik ile son görünümünü verdim.

 
Ekleme : 30.1.2012 14:55:14 4206 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri