Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Ralliye Veda    
 

 

Merhaba sevgili dioramacı arkadaşlar
                 Yeni bir çalışma ile karşınızdayız diyemiyorum çünkü fotoğraflarını incelemekte olduğunuz diorama benim ilk çalışmam. Daha doğrusu kendime "-tamam ben diorama yapabiliyorum, bu oldu" diyebildiğim ilk dioramam.

                 Gördüğünüz gibi oldukça sade bir çalışma, 29X29cm ölçülerindeki MDF kaide üzerine yerletirilmiş 1/18 ölçekli "Mondo Motors" üretimi bir Lancia Stratos'tur.

                 Stratos, sadece ralli tarihinin değil, otomobil tarihinin en etkileyici makinelerinden bir tanesi ve bana asıl inanılmaz gelen özelliği, bu tasarımın 3.70 metrelik bir uzunlukla yetinebilmesi. Yani güncel Renault Clio marka otomobillerden 20cm daha kısa bir otomobilden söz ediyoruz. Fakat, bu küçük top mermisinin muhteşem özelliklerini Stratos incelememize bırakalım isterseniz ve çalışmamıza geri dönelim.

                Mondo Motors üretimi Stratos çok başarılı bir model değil, benim "dioramalık" olarak tanımladığım modellerden. Bu çalışmada özellikle söz etmek istediğim bölüm ise "Faller" üretimi olan asfalt dokusu. Bu doku biraz pahalı bir ürün ama çok gerçekçi bir görüntü veriyor. Dokuyu (ıslak alçı kıvamında bir malzeme) bir kaçık ile zemine koyun ve bir cetvelle düzeltin. Kuruduktan sonra, dokunma hissine varıncaya kadar gerçekçi bir yüzey elde ediyorsunuz.

                Yoldaki lastik izleri ve parçalarını da "dioramalık" modellerimin lastiklerini ısıtarak,yakarak ve zemine sürterek yaptım. Diğer malzemeler ise daha önce görmüş olduğunuz çalışmalarımda kullandıklarımdan farklı değiller.

                Parkur, pist ve ya yol dioramalarında beni çok rahatsız eden bir görüntü vardır. Yaptığımız yolun ortasına bir araba koyarız ama içi boştur. Bu anlamsızlık bir anda çalışmanın bütün estetiğini düşürür. Fakat bunu yapmak zorunda kalıyoruz çünkü pilot ve ya sürücü figürü bulmak henüz neredeyse imkansızdır. (Henüz diyorum, çünkü figür piyasası çok hızlı gelişiyor.)Ne yazık ki Stratos'un da içi boş, çalışmada bu modeli kullanmamın sebebi de bu zaten, arabanın cam alanı o kadar dar ki, biraz çamurlayıp kirlettiğiniz zaman içini iyi kamufle edebilme şansınız var.

                Dioramada viraj alan bir rallici görüyorsunuz. Dönüş hissini verebilmek için "karikatür" sanatından yardım aldım. Karikatürde hız çizgileri ve ya hareket çizgileri denilen "tarama"lar yapılır. Figüre hareket hissi verirler. Ben de tekerlek arkalarındaki çamur izlerini, hareket çizgisi mantığı ile yaptım. Böylece özellikle arkadan bakınca araba neredeyse "arkayı atacak" gibi durdu. Bu da gerçekçilik hissini oldukça güçlendirdi.

                Bu çalışmayı (içinde figür olmadığı için) aslında sergilemeyi düşünmüyordum. Fakat "ralliye veda" niteliğinde bir jübile niyeti ile "dr-diecast" ekibi olarak yayınlamaya karar verdik. 2009 Mayıs ayı içerisinde ki sergimizden sonra çevremdeki herkesi çok şaşırtarak koleksiyonumu elden çıkardım.

                Koleksiyonum mümkün olan en iyi parçalardan oluşturulmuş, bilinçli olarak toplanmış %75'i tamamlanmış bir ralli temasından oluşuyordu. Belki de bu sayede ve kardeşim Eray Erdemli'nin çabaları ile çok kısa bir sürede iyi bir koleksiyona veda etmiş oldum.

                Model ve koleksiyon virüsleri insana bir kez bulaşınca kurtulmak mümkün olmuyor. Doğal olarak ben de yeni bir tema oluşturdum. Sanırım güçlü görünümlü, görkemli araçlardan vazgeçemediğim için, tarihin en görkemli otomobilleri "Muscle Cars" ile yoluma devam ediyorum. Muscle Cars teması 1/18 diecast dünyasında ki en popüler tema, sanırım bu nedenle rallicileri toplarken beni çok sıkan o bitip tükenmeyen model bekleme süreleri "Amerikan"larda yok. İstediğim modelleri hem de oldukça kaliteli üreticilerden kısa sürede bulabiliyorum. Bu benim 10 yılı aşan koleksiyonculuk hayatımda hiç alışmadığım ama çok keyifli bir durum.

              Tekrar konumuza dönecek olursak, artık ralli dioramaları da yapmayı düşünmüyorum. Tabi ki diorama yapmayı bırakmayacağım ama artık konular daha farklı olacak. Yeni çalışmalarda görüşmek üzere.

 Hepinize bol modelli günler dilerim.

Tolga Titiz

 
Ekleme : 13.1.2012 15:29:07 3337 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri