Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Klasik Otomobil Rallisi    
 

KLASİK OTOMOBİL RALLİSİ

Evdeki fotoğraf albümlerini karıştırırken, eski dostum Cedric'in bana birkaç yıl önce göndermiş olduğu resimleri buldum. Resimlerde Cedric ve Bobo, "Euro Tour 2002" adlı klasik otomobil rallisinde Bobo'nun 63 model Beetle'ı ile görülüyorlar.

O yarışa, Herbie'ye bir gönderme yaparak 53 kapı numarası ile katılmış ve sanırım 3.olmuşlardı. Oldukça da iyi bir yarış çıkartmışlar ve o dönemde bazı gazeteler ve klasik dergilerinde çok popüler olmuşlardı. Bu fotoğrafları sizlerin de görmesini istedim.

KLASİK OTOMOBİL RALLİSİ NEDİR?

Klasik otomobil rallileri gerçek anlamda bir rallidir, zamana karşı yarışılmaktadır. Fakat genelde çok değerli olan ve nadir bulunan klasiklerin parkurlarda kırılmamaları için farklı bir yöntem uygulanır. Klasik rallilerindeki etaplarda ekiplere, A noktasından B noktasına ulaşmak için belirli bir süre verilir. Etap sonunda bitiş noktasına bu süreden önce veya sonra ulaşan bütün ekipler ceza puanı alır. Amaç deli gibi hızlanmak değil "tam zamanı" yakalayabilmektir. Yarış sonunda ceza puanı en düşük olan ekip ralliyi kazanır. Kıyafet zorunluluğunun olmadığı, eğlencenin ve otomobil sevgisinin dorukta olduğu iddialı organizasyonlardır.

Yapım Aşamaları:

Her şey eski bir otomobil dergisinde "Kaplumbağa" nın ön kaputundaki ralli plaketini görmemle başladı. Tesadüfen plaketin 53 numarayı taşıması da kullanacağım modelin Volkswagen Beetle olması zorunluluğunu doğurdu ve ben de Yatming üretimi 1/18 ölçekli Beetle'ı kullandım.

Bu diorama benim benim %100 el yapımı olarak tanımladığım ikinci çalışmam. Öncelikle modelin ön/arka kaputlarını ve jantlarını mat siyaha boyayarak işe başladım. Kapı numaralarını yazmak için, önce yağlı boya ile beyaz bir zemin yaparak üzerine kırtasiyelerde kolaylıkla bulunabilen numara çıkartmalarını aktardım. Sonra da bu alana mat vernik atarak numaraları kapıya sabitledim. Tamponlarda mat gri bir renk tercih ettim. 1960 lı yılların ralli arabalarında oldukça popüler bir donanım olan, tavandaki ve tampondaki (sürücü tarafında tek) ekstra aydınlatma lambalarını eski model parçalarından tedarik ettim.

İkinci aşamada toprak zemini talaşa verdim. Mozaik adı ile satılan malzemeden eski taş yolu yaptım. Faller'in plastik bitkilerinin boyaları ve renkleri ile oynadım ve çim dokusu kullandım.

 Son aşamada ise GMP'nin figürlerini ve Motorcity Classics'in malzemelerini kullanarak en çok keyif aldığım çalışmalarımdan biri olan Klasik Ralli'yi tamamladım. Bence çok güzel oldu. Bunun nedenin ise iyi yapılmasından değil, Kaplumbağa'nın girdiği her yeri olduğundan daha güzel ve daha sevimli göstermesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

 Umarım sizlerde beğenirsiniz...

Tolga Titiz

 
Ekleme : 13.1.2012 15:19:19 1705 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri