Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  garajartin.com    
 

Herkese tekrar merhaba,

Altı ay kadar önce, en büyük isteklerimden birisini gerçekleştirdim. Kendimi bildim bileli özel bir arabam olsun isterdim ama beni A noktasından B noktasına götürecek bir klasik isterdim, mümkünse sporcu bir klasik.

Sonunda, tesadüf eseri aslında hiç düşünmediğim bir otomobil buldum. 72 model bir Datsun 240Z. Çok da iyi durumda olmamasına rağmen güzelliğine dayanamadım ve onu aldım.

Sonra Datsun hakkında bir araştırma yaptım. Özellikle Amerika'da çok popüler bir spor otombilmiş ve gerçek anlamda ilk Japon klasiğiymiş (bazılarına göre tek Japon klasiği). Bu alet sıkı bir ralliciymiş aynı zamanda, hatta onun parkurların gördüğü en güzel rallici olduğu söyleniyor ama bence bu unvan 911'e ait, 240Z ikinci sırada.

Bu kadar özel bir arabaya sahip olunca, onu toplamak için araştırma yapmaya başladım. Sanayide, eş dost arasında internette onu emanet edebileceğim bir usta aradım ve Artin Usta garajını buldum. 1947'den beri Dolapdere'de çalışan küçük sayılabilecek izbe bir tamirhane, ama asıl şaşkınlığı, buranın dünyanın en iyi beş klasik toplayıcısından bir tanesi olduğunu öğrenmemle yaşadım. Bu ünvanı onlara İngilizler vermişler. Artin Usta dışındaki diğer dört tamirhanede İngiltere'deymiş. İngilizlerin klasik konusunda "duayen" bir toplum olduğunu biliyordum zaten, dünyada klasik olarak kayıtlı 1,5 milyon civarında otomobilin 400.000 tanesinin İngiltere'de olduğunuda duymuştum, bu yüzden pek kimseyi de beğenmezler ama artık "garajartin.com" haline gelen "Artin Margosyan  Tamirhanesi" ne büyük saygı duyuyorlarmış.

1997'deki İngiliz otomobillerinin 100. yaşının kutlandığı "Techno Classica Essen" fuarına, hurda bir şekilde buldukları ve daha sonra topladıkları 1948 Austin  ile katılmışlar ve fuarın yıldızı olmuşlar. Austin en iyi toplanmış otomobil seçilmiş.

Bunları öğrendiğimde 240'ı buraya getirmekle çok doğru bir iş yaptığıma emin oldum. Garage Artin'in hazırladığı pek çok otomobilin dünyanın en önemli klasik otomobil rallilerinde koştuğunu, yarışlar kazandığını öğrendim. Dükkanın içini, araba gönderdikleri organizasyonların plaketleri ve posterleri ile doldurmuşlar.

Arabamı tamamen soydular, motoru indirdiler, son vidasına kadar elden geçirecekler beş-altı hafta kadar sadece benim arabamla ilgilenecekler ve bu sürenin sonunda tamamen orijinal parçalarla yeniden inşa edilmiş bir 240 alacağımı söylediler.

Öğle arasında arabamın bu halini unutmamak için birkaç fotoğrafını çektim. İçeride, resimlerde görülen  Kamil Usta'dan başka kimse yoktu. Çok sevimli bir insan Kamil Usta, bu yüzden onu " Şeker Kamil" adı ile tanıyorlar. 1970'den beri Artin Usta'nın yanında çalışıyor ama işleri artık tamamen o yürütüyor. 82 yaşındaki Artin Usta artık sadece esnafla tavla oynamak için haftada birkaç kez geliyor dükkana, ama ona sorarsanız Kamil çok yumuşak bir çocuk, kendisi olmazsa işler yürümezmiş.

Ekibi İngiltere'ye götürmek için çok uğraşmışlar, çok paralar teklif edilmiş ama Artin Usta'yı ikna edememişler. "Kamil; biz orada yapamayız oğlum, bizim evimiz burası" demiş  Artin Usta. Şeker Kamil "Ustam orada da kurarız evimizi" demiş ama ustasının  verdiği yanıtın hayatında aldığı en büyük ders olduğunu söylüyor Kamil " Oğlum insanın evi hatıralarının olduğu yerdir"...

Sadece çok özel bir klasiğim olduğu için sevinmiyorum şimdi, çok eğlenceli  ve çok bilge dostlar kazandığım için de seviniyorum. Klasik otomobil tutkusu için "bu bir kültürdür" denilmesinin sebebinide anladım artık, tamirhanede öğrendiklerim sayesinde.

Yapım Aşamaları:

Dioramalarımı nasıl yaptığımı ve ne gibi malzemeler kullandığımı daha önceki çalışmalarımda anlatmıştım. Ana malzemelerim, "mdf" ve "yağlı boya". Bu çalışmada da farklı bir şey yok.

Bir dioramayı yapmadan önce nasıl sergileyeceğimi düşünürüm, benim için en önemli aşama "sergileme"dir. Bu yüzden boyutları sınırlı tutarım. Yaptığım işte çeşitlilik sunmaktan çok, en derli toplu boyutlarda, en estetik sunumu nasıl gerçekleştirebilirim düşüncesinde olurum.

"Garage Artin", "Immortal" ın ikizi olan bir çalışma , boyları tamamen aynı; 48cm uzunluğuna sahipler, yükseklikleri 21.5cm eğer istenirse 1m'lik bir rafta, 22cm'lik bir raf aralığında yan yana rahatlıkla sergilenebilirler. Bütün dioramalarım 30 cm. derinliği olan raflara sığabilirler (En genişliği 29cm).

Çalışmada bir "SunStar" Datsun 240Z kullandım. İri bir model olduğunu söyleyebilirim, eğer aynı modelin Kyosho üretimini almasaydım bunu dioramada kullanmazdım. Diğer malzemeler ise "GMP ve "Motor City Classics"in garaj setleri ve oldukça kaliteliler. Vinç, havalandırma, tezgah ve takozları kendim yaptım. Tabelayı da gerçekten bir tabelacıda yazdırdım. Bütün resimleri "posterler" dioramanın hikayesine uygun olarak planlayarak topladım.

Lisedeki resim öğretmenim Fevzi Bey "İyi bir resim yapmak istiyorsanız, mutlaka bir hikayesi olmalıdır" derdi. Ben de iyi bir şeyler yapmaya çalışıyorum ve hikayecikler uyduruyorum.
Umarım beğeniyorsunuzdur.

Tolga Titiz

 
Ekleme : 13.1.2012 15:11:47 1683 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri