Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Metal Kelebek    
 

Bu sayımızda İstanbul'dan bir dostumuzun çok nadir rastlayabileceğiniz türden başarılı bir çalışmasını sergiliyoruz. Güven Çelebi'ye ait bu çalışmaya Dekalo'da rastladık ve görür görmez sizler için hemen fotoğrafladık. Bu çalışmayı bizler çok beğendik, umarız sizler de beğenirsiniz.

Metal Kelebek...

Bu dioramayı incelerken aklımıza tuhaf sorular geldi. Acaba başka hangi yarış türünde, böyle bir inişten sonra yarış arabası yola devam edebilirdi. Bir "Touring Car"ın böyle zıpladığını en son ne zaman gördünüz? Yada hayatınızda hiç zıplayan ve hızında en ufak bir eksilme olmayan F1 aracı gördünüz mü?

Ralliciler taşlı topraklı parkurlarda bu zıplamaları defalarca yapabilirler, üstelik o sırada 100 km/h hızın çok üstünde olabilirler ve hemen ardından kaygan zeminli bir viraja yanlayarak girebilirler.

Tıpkı kahramanımız olan "Fiat 131 Abarth" gibi...
1979 yılında efsanevi Portekiz Rallisi'nin zorlu parkurlarında Walter Röhrl pilotajında, bir virajdan çıkıp diğerine saldıran bu muhteşem makina, birinciliği başka bir efsane olan, Hannu Mikkola yönetimindeki Escort MK 2 RS1800'e kaptırmıştı.
Bu ortamı hayal edebilir misiniz? Yoğun seyirci markajı nedeniyle parkurların "Monza"sı kabul edebileceğimiz Portekiz'de "131 Abarth"lar, "RS1800"ler, "Renault5 Turbo"lar, "Stratos"lar ve diğerleri kayıyorlar, yanlıyorlar, zıplıyorlar. Tıpkı Güven Çelebi'nin bizlere gösterdiği gibi...

Teşekkürler...

 

 
Ekleme : 13.1.2012 15:07:21 1811 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri