Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Ankara'da Bir Servis    
 

Merhaba,

Yaptığım çalışmaya değinmeden önce diorama ve modelcilik ile ilgili şu noktaları belirtmek isterim. Aslında diorama ve modelciliğin benim için çok eski uğraşlar olduğu söylenemez. Bana çok büyük keyif ve haz veren 1:18 ölçekli metal otomobillerimi sergilediğim vitrin/raf tarzı mekanların bu objelerin gerçekçiliğini yansıtma açısından çok kısır olduğunu düşünüyorum. Arabalarımı hacim olarak dar dekorlar da olsalar ölçeğine uygun maket/diorama tarzı objelerle sergilemeyi hep istedim.

Bu fikirden yola çıkarak, Ankara sanayi çevrelerinde gözlemlediğim bir oto servisini ölçeklendirerek modelleme kararını verdim. Ankara'da sürekli görüştüğümüz ve bu site tasarım aşamalarına birlikte emek verdiğimiz arkadaşlarımın teşviki ile başladığım çalışmayı sizlerle paylaşıyorum.

Söze kullandığım malzemelerle başlıyorum. Mimari maket malzemeleri, çeşitli ölçülerde ahşap çıtalar, çeşitli renklerde fon kartonları, ve 3 mm'lik straforlu maket kartonları. Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra işe, zemini ölçeklendirerek başladım. Ölçeklendirme aşamasından sonra taşıyıcı kolon görevi yapacak olan ahşap çıtaları uygun boyutlarda keserek, tercih ettiğim renklerdeki fon kartonu ile kapladım. Örnek aldığım tamirhanenin, mimari yapısına uygun olarak asma kat, çalışma ofisi, merdiven, tuvalet gibi mekanların yan duvar, taban, kapı gibi parçalarını ölçeğine uygun olarak kesip fon kartonu ile kapladım. Daha sonra bu parçaları genel hatları belli olan tamirhanede planladığım yerlere yerleştirdim. Böylelikle oto servisi genel hatları ile kendini göstermeye başladı.

Tahmin edeceğiniz gibi bir mekanı birebir ölçeklendirerek modellemek oldukça güç bir iş. Hele bu çalışmanın inandırıcı ve gerçekçi görünmesini istediğinizde, içerisinde bulunan sayısız detayı ve nesneyi uygun ölçekte ve gerçeğe en yakın kalitede modelleme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. İşin bu kısmı da tabii ki profesyonel bir çalışma ve sabır gerektirmektedir.

Bu mekanın içerisinde bulunan satış standı, çalışma tezgahı, lastik rafı, lift, merdiven, çalışma ofisi ve tuvalet içerisinde bulunan tüm objeler, pencere, aydınlatma tesisatı bir bakıma maketin detaylarını değil bütününü oluşturmaktadır.

Merdiveni yaparken, basamakların uygun şekillerini 3mm'lik straforlu maket kartonundan keserek yapı marketlerde kolaylıkla bulunabilen kendinden yapışkanlı ahşap görünümlü kaplama malzemesi ile kapladım. Hobi marketlerde satılan ve gemi maketlerinde kullanılan ahşap direği, taşıyıcı omurga olarak kullandım ve basamakları havya ile delerek omurgaya sabitledim. Bu uygulama yaklaşık sekiz saatimi aldı. Satış standını ise standart maket kartonundan uygun ölçülerde keserek merdiveni kaplamış olduğum malzeme ile kapladım. Standın vitrin kısmını ise CD kutularını maket bıçağı ile keserek oluşturdum. Standın içindeki duvara sabit rafları da, straforlu maket kartonundan keserek fon kartonu ile kapladım.

Çalışma tezgahı ve lastik rafını balsa ağacından  uygun ölçülerde kesip, akrilik sprey boya ile oto servislerinde sıkça tercih edilen bir renge boyadım. Lifti ise 1cmx1cm ve 1cmx2cm ölçülerindeki ahşap çıtaları kesip, üzerlerini maket kartonu ile kapladım. Gerçeğe en yakın görünümü yakalayabilmek için sıfır numara zımpara ile zımparalayarak kenarlarının keskin görüntüsünü yumaşttım. Böylelikle kaynaklanmış görüntüsü verdim. Ve akrilik boya ile boyadım. Liftin yere sabitlenmiş görünümünü yakalayabilmek için taşıyıcı direklerin yere temas ettiği parçaların üzerine toplu iğne başlarını keserek uygun şekilde yapıştırdım.  Uyarı ve bilgilendirme levhalarını internetten bulup fotoğraf baskı ile çoğalttım. Rj45 konnektöründen sigorta panolarını, bakır tellerden ise kabloları oluşturarak tamirhanenin enerji ihtiyacını karşılamış oldum.

Gelelim servisimizin üst katına. Ofiste bulunan pencere çıtlarını balsa ağacından keserek ahşap görünümlü kendinden yapışkanlı malzeme ile kapladıktan sonra CD kabından oluşturduğum camlar ile birleştirdim. Bu pencereyi, maket kartonundan 1mm kalınlığında keserek ip yardımı ile teker teker yapıştırarak ofisin  jaluzilerini oluşturdum. Bu işlem, maketin oluşumu sırasında en fazla vakit alan bölümlerden biri olmuştur. Ofisin mobilyalarını, sahip oldığum birebir mobilyalardan ölçeklendirerek oluşturdum. Koltukları ve masa üzerindeki sümen, kalemlik vs. "vinlex" malzemeden, dolapları ise ahşap görünümlü malzeme ile kaplayarak  en gerçekçi ortamı yakalamayı başardım.

Ofiste bulunan model vitrinin yapımı, ise 0.5 mm'lik ahşap çıtaların ahşap boyası ile boyanarak yine CD kutularından camlı kısımların kesilmesi ile oluşturulmuştur.

Ofiste bulunan gazeteleri ve dergileri de internet sayfalarından derledim ve printerdan çoğlattım. Ofis ve üst kat giriş holünü koton kadife adı verilen kumaş ile kaplayarak zemine halı görünümü verdim. Giriş holünde tamirhane bölümünü gören balkonun korkuluklarını balsa ağacından oluşturup ahşap görünümlü malzeme ile kapladım. Dolap ve kapı kulplarını toplu iğne başlarından oluşturarak metalik renge boyadım.

 Tuvaletin detaylarına gelecek olursak, tuvalet taşını ve lavaboyu oyun hamuruna şekil verdikten sonra mikrodalga fırında kurutarak boyadım ve yerlerine monte ettim. Tuvalet kağıdı, havlu, çöp kutusu rezervuar ve ayna gibi detaylarıda unutmadım.

Tavan ampüllerini otomobillerde kullanılan iç aydınlatma ampüllerinden faydalanarak maket kartonundan yapıtğım muhafazaların içine yerleştirdim. Böylelikle ofis, tamirhane ve satış standı bölümleri aydınlatılmış oldu.

Tamirhane bölümünde kullanılan objeleri GMP tamirhane setleri ve eski 1:18 otomobillerden söktüğüm çeşitli parçalardan oluşturdum.


16 Ocak 2008 tarihinde başladığım ve yaklaşık 100 saati aşan bir çalışmanın sonucunu sizlerle paylaşıyorum. Umarım uygulama teknikleri ve kullanılan parçalar diorama çalışmalarınızda sizlere yardımcı olur. Bir başka dioramada buluşmak dileğiyle...

Aydın Buğra Güven

 

 
Ekleme : 13.1.2012 14:59:15 1916 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri