Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  '60'lara Yolculuk    
 

Herkese Merhabalar,

1960'lı yılları canlandırmaya çalıştığım ev ve bahçe dioramamı anlatmaya başlamadan öncelikle diorama yapımına nasıl merak sardığımı sizlerle paylaşmak isterim.

Diroama ile ilk tanışmam henüz ilkokula giderken öğretmenlerimizin havacılık müzesine düzenlemiş olduğu gezi ile oldu. Müzeye ilk girişimizde Hazerfen Ahmet Çelebi'nin Galata Kulesinden havalanıp Üsküdar'a konmasını konu eden muhteşem dioramayı gördüğüm zaman çok etkilenmiştim. Yıllar sonra diecast hobisi ile uğraşmaya başladığımda ise model otomobilleri sergilemenin o yıllara ait mekanlarla daha güzel olacağını düşünerek diecast aksesuarları araştırmaya başladım. Bu dönem aynı zamanda diorama terimi ile de ilk defa karşılaştığım dönemdir.

Araştırmalarımın sonucunda model uçak koleksiyonu ile uğraşan bir arkadaşımın tavsiyesi ile balsa ağacı ile tanıştım. Balsa ağacı her ebatta bulunabilmekte ve kolayca istenilen şekile sokulup maket bıçağı gibi bir kesici alet ile de kolayca kesilebilmektedir. İlk die-cast aksesuarlarını temin etmemin ardından bir garaj ile ilgili çalışma yapıp hazırlamış olduğum dioramayı modelleri sergilediğim standın içerisine yerleştirdim. Bir süre o şekilde sergiledikten sonra 1/18 diecast modeller için hazırlanan dioramaların genelde garaj modelinde hazırlandığını görünce, bende airstream trailer kullanarak bir karavan parkı dioraması oluşturmaya çalıştım.

 Yine bir araştırma döneminin arkasından yaklaşık 1 sene süren ve örneğine çok fazla rastlanmayan yine 50 ve 60 lı yıllara ait bahçeli ev çalışmasına başladım. Ev dioramasının sonra ermesinin hemen ardından ilk hazırlamış olduğum garaj  ve karavan parkı dioramasını modelleri sergilediğim standın içinden çıkartıp yeni bir düzenleme ile evin üst katındaki mutfağın raflarına uyarladım. Şu anda planlarımda bulunan birkaç projem ve araştırmalarım devam etmektedir.

Yapım Aşaması:

Ev diroamasına başlamak için web den o yıllara ait ev modellerini inceledim.Ve bir evin aynısını yapmak yerine birkaç evi örnek alarak kendime ait bir model oluşturdum.

 Ana malzeme olarak bütün dioramalarımda olduğu gibi balsa ağacının bütün çeşitlerini elimde hazır bulundurdum ve 3 cm lik bir mdf parçasını marangozda 85x60 ebatlarında kestirerek alt tabanı oluşturdum. Tabi evin bahçe, garaj, havuz ve iç bölümlerinde minik ledler sayesinde aydınlatma olacağı için bu mdf plakaya kablolar için kanallar açıldı ve ilk olarak evin yüksekliği tahmininde baca yapmaya başladım. Baca yapımı için kullandığım malzeme 1/35 ölçekli savaş dioramalarında kullanılan minik tuğlacıklardan oluşuyor ama iyi bir kalıp yapılarak bizler tarafından da üretilmeyecek bir malzeme değil.

Eve başlamadan bacanın yapımına başlama gafletine düştüğüm için ev yapıldıktan sonra baca epeyce değişime uğradı. Ç ünkü ev olmadan yaptığım baca alt zemine doğru epeyce yamuk olmuştu. Balsa ağaçlarını bison markalı yapıştırıcı vasıtası ile çizdiğim plana göre kesmeye başladım ve evin ana hatları ve çatısı ortaya çıkmıştı. Ama ben daha gerçekçi görünmesi için yeni malzemelerin arayışına girdim.

Eğer acele etseydim evi daha erken bitirecektim ama zaten evi bir an önce bitirmek gibi bir kaygımda yoktu. Bu nedenle  50 li ve 60 lı yıllarda kullanılan çatı ve bahçe sistemleri ile ilgili biraz daha araştırma yaptıktan sonra neredeyse o yıllardaki bütün evlerin "siding" sistemi ile kaplı olduğunu gördüm. Gemi ve uçak malzemeleri satan bir mağazada  3mm 80cm ebatlarında çok ince çıtalar olduğunu ve bunları birbirinin üstüne yapıştırmak kaydıyla "siding" görünümü elde edebileceğimi keşfettim.

"Siding" sistemini ev garaj ve köpek klübesinin üstüne kapladıktan sonra sıra çatı ile ilgili kullanacağım malzemeye geldi. Mimari maketler satılan mağazalarda sticker olarak kremit görünümlü kağıtlar vardı ama ben 3 boyutlu bir şey istediğim için sticker kullanmadım. Kısa araştırmalarımdan sonra ambalaj kartonlarının içinde direnç arttırması için oluklar olduğunu farkettim ve kartonun bir yüzünü oluklara zarar vermeden açtığımda aradığım malzemeyi bulduğumu anladım ve 1 cm kalınlığında parçaları üst üste yapıştırmak suretiyle garaj ve evin kremitlerinide oluşturmuştum. Ama köpek klübesinin çatısı için kullandığım karton epeyce abartılı duracağından yine 1/35 ölçekli savaş dioramaları için üretilmiş minik kremit malzemelerini üst üste yapıştırmak suretiyle klübenin çatısını da oluşturdum.

 Evin sadece dışarısının değil içerisinin ve iç aksesuarlarının da olması gerektiğini düşünerek evin içerisine 2 kat hazırlayıp bu iki katı zemine sabitledim yani evin içerisini görmek için evi yukarı doğru çektikten sonra iki kat ortaya çıkıyordu. Eve yine balsa ağacından olmak üzere mutfak malzemeleri, şömine, yatak ve yine el yapımı koltuklar hazırladım. Evin içinde bir merdiven ayrıca üst katlarda hem sağ hemde sol pencerelerin olduğu bölümlere yatak ve komidinler yaptım. Sonuca yaklaşmaya başladığımı zannettiğim evin gövdesinin bitimine yakın olan dönemler aslında işimin hiç kolay olmadığını ve hazır malzeme bulamayacağım için genelini kendim hazırlamam gerektiğini anladım. Ve biraz hayal gücü birazda örnekler sayesinde mutfak aksesuarlarını ve dolapları da bitirdim.

Piyasada "Artesenia" adlı İspanyol olduğunu sandığım bir firmanın 1/12 evler hazırladığını duydum ve ithalatçı firmadan kataloğunu aldım. Buradaki pencere ve kapı modellerinden yine kendime örnekler hazırladım. Evin ana hatlarının bitmesini takiben bahçeye havuzun yapımına ve nerede nasıl olması gerektiğine karar verdim. Kenarlarını balsa ağacından alt tabanını da alçıdan yaptığım havuzun içerisine de Mısır Çarşısı ve çevresinde rahatlıkla bulabileceğimiz şeffaf mumu ısıtarak havuzun içerisine dökmeye karar verdim.

Ayrıca "Bauhausta" satılan biraz yontarak benim de şekil verdiğim iki adet minik melek heykelini arka arkaya yapıştırarak havuzun içerisine koymayı da ihmal etmedim. Ardından havuzun diplerine 4 adet led yerleştirdim ledler beyaz ışık verdiğinden ledleri cam boyası ile sarıya boyadım yine havuza  kadar uzanan elektrik hatlarını döşedim ve bu hatların üstünü sıcak slikon ile kapattım. Evin arka alt bölmünede 10 adet açma kapama düğmesi yerleştirdikten sonra artık evin içerisine ve bahçenin her yerine yerleştirdiğim ledleri tek tek kontrol edebiliyordum.

Bu tarz evlerde mutlaka görülen ve bahçeden bağlantılı evin alt katında bulunan kömürlükleri de tabiki unutmadım. Ayrıca 1/35 ölçekte minik fareleride kömürlüğün ve bahçenin muhtelif yerlerine yerleştirdim. Bahçenin ön bölümünde bulunan iki adet lambayıda tren dioramaları satan bir mağazadan temin ettim.

Sıra bahçe düzenlemesine geldiğinde yanlardaki kapalı çitler için kullandığım çam çıtaları da "Bauhaus"tan temin ettim ve onlarıda uygun ölçülerde kestim. Ancak ön çitlerin fazlaca kapalı olamasını istemediğimden çok acele etmeyerek ve yine "Bauhaus"un hobi bölümünde ölçeğide 1/18 e çok yakın hazır çitler buldum. Onlarıda yanyana yapıştırmak suretiyle ön citleri oluşturdum.

Zemin malzemesi olarak tren dioramacıları için toz halinde satılan malzemeyi kullanmayı düşündüm ama bu malzemenin zaman içinde dökülerek seyrelmeler yaptığını bildiğim için yine tren dioramacıları için satılan çimen dokusu verilmiş ve görünüm açısından da çok güzel görünen malzemeyi bahçe tabana yapıştırdım. Ana tema 1/18 otomobiller olacağı için bahçeye 1 adet otomobil yerine iki adet otomobil koyabileceğim 2 adet kanal bağlantısı yaptım, bu bağlantıya yanında sepet olan 1/18 motorsiklette koyabilecektim. Garajın içerisine de iki adet led yerleştirdikten sonra raf ve rafların üzerine bidonlar ve kartonlarda yerleştirdim.

Bu mekanlar yaşanan alanlar olduğu için hepsinin ilk günkü gibi tertemiz olmamasına özen gösterdim. Bu mantıkla bazı boyamalarda ve düzenlemelerde eskitme kirletme ve düzensizliği ön plana almayı tercih ettim. Bahçe ile ilgili sınırsız aksesuarların arasından tercihler yaparak bahçelerin olmazsa olmazlarından o yıllara ait bir çeşme modelini de kendim tasarlayıp hazırlayarak altına bir ahşap leğen koydum. Çeşmenin ucuna yapıştırdığım elektrik kablosu da hortum izlenimi verdi. Gazate bayiileri ve oyuncakcılarda satılan NBA figürlerinin bir tanesinde potaya smaç yapan bir oyuncu figürü gördüm ve o potanın garajın onüne yakışacağını düşünerek garaj kapısının üstünde bulunan çıtaya yapıştırdım.

 Bahçenin en önemli aksesuarı olan çiçekler ve ağaçlar için bir çok malzeme düşündüm ama gördüklerimden hiç birisi istediğim bahar havasını veremeyecekti. Daha önceki park dioramamda olduğu gibi bonsai ağacı kullanmayı düşünsemde bonsaileri bir süre sonra kuruyacağı için tercih etmedim. Yemyeşil bir çimen ve kurumuş ağaçlar birbirine tezat oluşturacaklardı. Daha sonra plastik ama son derece kaliteli minik saksıların içinde onlarca çeşit ağaçlar ne çiçekler gördüm ve kısa kısa bir ölçek tahmininden sonra bu ağaç ve çiçekleri dioramada kullanmaya karar verdim. Bu ağaçları ve çiçekleri saksılarından çıkartıp diplerine sıcak silikon sürmek vasıtasıyla tabana yapıştırdım.

Tamiya'nın minik airbrush'ını kullanarak diorama ile ilgili bütün malzemelerin boyalarını subazlı boyalar ve maket boyaları ile boyadım. Airbrush'a yeni yeni alışmaya başladığım için evin beyaz kenar ve pencelere bölümlerini de fırça ile boyamayı tercih ettim. Diorama bittiğinde ise figürler ve bütün aksesuarların açıkta muhafaza etmenin zor olacağı, ayrıca insanların bunlara mutlaka dokunacağını ve dioramanın kısa sürede deforme olabileceği fikri beni çok endişelendirdi. Tabela ve reklam işi yapan bir arkadaşıma 85x60 ebatlarında 40 cm yüksekliğinde pleksiglas bir display case hazırlatarak bu display case ile dioramanın güvenliğini de bir miktarda olsa sağlamış oldum.

Diorama yapımında kullanılan malzemeler:

 Muhtelif ölçülerde balsa ve çam çıtalar
 Bison markalı yapıştırıcı ve tutkal
 1/35 savaş dioramalarında kullanılan tuğla ve kremitler
Ambalaj kartonları (çatı için)
 Su bazlı boyalar
 Maket boyaları
15 adet led ve 10 metreye yakın kablo
 Tren dioramacıları için hazırlanmış bir çok bahçe ve çimen dokulu taban malzemesi
 Plastik ağaç ve çiçekler

Diorama için malzeme temin edilen yerler
 Bauhaus yapı marketleri (balsa çıta ön bahçe çiti ve boyalar)
 Tren dioraması malzemeleri satan bütün mağazalar ve Kabalcı Kitapevi Beşiktaş
Mmy mühendislik 3 mm lik siding kaplama malzemesi
Hilal Hobbyland maket boyaları led ve elektrik malzemesi temini

Mahmut İyidoğan/2008

 
Ekleme : 13.1.2012 14:51:45 2749 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri