Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Game Over    
 

Sevgili Modelciler,

Her şeyin bittiği anlar vardır. Ralliciler, örneğin F1'ciler gibi "çıtkırıldım" değillerdir. Rallide "-bir vida gevşemiş, yarışı bırakıyoruz" gibi narinlikler yaşanmaz. Genelde kafa-göz dağılmış bir şekilde yola devam ederler. Ama otomobil dünyasının haylazları için bile bazen yarış biter.

1997 yılında ve köklü bir rallideyiz. "Rallye Mont Blanc". Ralli tarihinin en güzel otomobillerinden biri olan Maxi Megane'ın içindeyiz. Grup A döneminde üretilmeye başlayan aracımız "Kit Car" olarak sınıflandırılmış. Avrupa Ralli Şampiyonasını kovalıyoruz.

Müthiş dağ yollarındayız, izleyicilere harika görüntüler sunuyoruz. Etap yeni başlamış, araba pırıl pırıl ve hızlı bir iniş etabı.

Islak yolda hızla ilerlerken birden kontrolü kaybediyoruz, ön soldan sert bir şekilde, uçurumla aramızdaki tek engel olan yolun eski taş bariyerlerine çarpıyoruz, sekiyoruz, daha hafifçe kayarak bariyere arkayı da vuruyoruz. Bir süre yalpalayarak kayıyor ve ön soldan tekrar vuruyoruz. Parçalanan lastik yanmaya başlıyor ve alevler kısa sürede kaputun altını sarıyor. Neyse ki yol kenarında uygun bir alan buluyor, arabayı hemen boşaltıyoruz ve yangını söndürüyoruz. Sol kapı öyle bir kasmış ki, nasıl indiğimize şaşırıyoruz. Kapıyı tekrar kapatamıyoruz. Biraz sakinleştikten sonra oyunun bittiğini anlıyoruz.

Parkurun kenarına dizilmiş olan ralliseverlerin arasında "Tutto Sport" dan bir fotomuhabiri arabanın fotoğraflarını çekmiş, bende sonradan gördüm. Sizlerde bir bakın isterseniz.


Yapım Aşamaları:

Oyun bitti, servis alanı ile aynı tarzda bir diorama, sadece detaylarda farkılıklar var. İki aşamada gerçekleştirdiğim bir çalışma; 1. Tabanın hazırlanması. 2. Arabanın deforme edilip zemine oturtulması.

Zemini oluşturmak için mdf kullandım, fakat kaideyi bu sefer daha geniş tutmak istedim. Kontür bantları ile çerçevenin kenarlarını kapladım. Açıkta kalan orta bölüme (arabanın oturtulacağı bölüm) kalın bir şekilde fırça ile doldu verniği uyguladım. Verniğin üzerine serperek kum serdim, daha büyük taş parçalarını uygun olan yerlere yerleştirdim. Dolgu verniği iyice kuruduktan sonra kaideyi ters çevirdim ve yapışmayan, fazla olan kumları hafifçe çırparak temizledim.

Kullandığım model Anson'un Maxi Megane'ı. Piyasadaki en zayıf işçiliğe sahip modellerden bir tanesi. Gerçi ralli modeli yol tiplerine oranla çok daha fazla özenli ama yine de çok başarılı bir model olduğu söylenemez.

Arabayı önce tamamen söktüm, basit modellerin sökülmesi çok daha kolay, hele lastiklerin neredeyse oyuncak bir araba gibi rahatlıkla defalarca sökülüp takılabilmesi, modelci tarafımla baktığımda sinir bozucu fakat bir dioramacı olarak bakarsan işi kolaylaştırdığı için sevindirici bir durum.

Bir die-cast otomobili hasarlı hale getirirken, metalin neye ne kadar dayanabileceğine çok dikkat etmelisiniz. İstediğiniz deformasyonu sağlayabilmek için, mengene pense çekiç gibi aletlerle çalışırken, biraz fazla uygulayacağınız basınç modelin oyuncak bir araba gibi kırılmasına neden olabilir. Bu da gerçek bir hasar görünümü vermez.

Arabaya hasar verdikten sonra tekrar topladım. Ve ön sol bölüm ile lastiği yaktım. Bolca is(mum alevi) kullandım fakat is tuhaf bir şekilde parladığı için, yanan alanın genelini mat siyahla boyadım. Modeli Derby/Bally türü bir yapıştırıcı ile zemine sabitledim. Zeminle Bağını görsel olarak sağlamlaştırmak için toprak üzerine yanan bölgede yoğunlaşan lekeler yaptım. Parlak vernikle karıştırdığım siyah boya ile önden yağ akıntısı görünümü verdim.

Toprak zeminin boyanması ise "3M"'in ürettiği sprey bir yapıştırıcı sayesinde oluyor. Yerleştirmeler tamamlandıktan sonra kuma bu yapıştırıcıdan sıkıyorum, ondan sonra kumun üzerine resim bile yapabilirsiniz. "Sprey mat vernik" kullanarak da benzer bir etki elde edebilirsiniz.

Son olarak kontür bantlarını söküp, temiz bir şekilde çıkan mdf'nin yüzeyini istediğiniz bir şekilde boyayıp vernikleyebilirsiniz. Ben siyah olmasını tercih ettim, geniş bir siyah çerçeve ile kazanın "trajik" etkisini yoğunlaştırmayı düşündüm.

Tolga Titiz

 
Ekleme : 13.1.2012 14:48:03 1722 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri