Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Service Area    
 

Herkese Merhabalar,

Dünya Şampiyonasındayız (WRC) ve yıl 2004. Meksika Rallisinin kırıcı parkurları arasında ekipler bir sonraki etaba hazırlanmak için oluşturulan çadır tamirhanelerde, uygun açık alanlarda canavarları tekrar yollara salabilmek için tüm güçleri ile çalışıyorlar.

Bende öyle muhteşem bir atmosferde "RS Team" in açık alanda kurmuş olduğu geçici tamirhanenin fotoğrafını çektim. Umarım beğenirsiniz...

Yapım Aşamaları:

Bu dioramanın üç bölümden oluştuğunu söyleyebiliriz; 1. Tabanın oluşturulması. 2. Arabanın zemine oturtulması. 3. Figür ve aletlerin uygun alanlara yerleştirilmesi.

İşe zeminden başlayalım. Bu çalışma tek bir fotoğraf karesinin yani bir "kesit" in anlatıldığı kaideli bir diorama. Bir vitrin süsü veya biblo havası vermek için tasarladım. Dikkati çalışmada yoğunlaştırmak için, kaide çerçevesini oldukça dar tuttum. Kaide(stand)de ahşap tonlarını, özellikle mekanik bir görüntü oluşturması için kullanmadım. Mat siyah tercih ettim.

Tabanı oluşturmak için ahşap boyama veya hobi dükkanlarında bulunabilen "mdf"  denilen malzemeyi kullandım. Bunlar genellikle kare yada dikdörtgen şeklinde "pano" ve "amerikan servis" adı ile ham olarak satılıyor. Zemin malzemesi için çok sağlam ve hafif bir yapı oluşturuyorlar.

Mdf nin üzerindeki, yıpranmış beton görünümü veren malzeme ise mukavva, fakat mukavvanın sertleşmesi, deforme olmaması için dolgu verniği ile her tarafının kaplanması gerekiyor. Mukavvanın mdf ye yapışmaması içinde yine dolgu verniğini kullandım. Verniği fırça ile uyguladım. Biraz kuruduktan sonra maket bıçağı ile kazımalar ve çizikler yaptım, üzerini griye boyadım. Boya tam kurumadan hafifçe kazıntılar yapmaya devam ettim.

Bir dioramayı boyarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, renkte tonlamalar ve derinlikler oluşturmaktır.

Doğada veya gerçek hayatta tek renk yada ton yoktur. Örneğin; beton görünümü vermek için pürüssüz bir gri uygularsak plastik gibi durur. Gri tonlar, lekeler, tozlar (beton kırıkları/tozu) olması gerekir.

Beton zemindeki tozu, çok ince çekilmiş talaşla verdim. Boya ıslakken kar yağar gibi serpilen talaş, zemin rengi ile karışınca doğal bir görüntü veriyor ancak tamamı boya ile karışmayacak ki biraz toz-toprak havası olsun. Fakat burada toz çok az, çünkü ekip "arabanın açılacağı" mekanı acele ile hazırlamış, biraz temizlemiş.

Servis alanında topladığımız araba "Mondo Motors" un Focus'u, işin doğrusu dioramalarda değerli, özel modelleri değil, daha ucuz basit modelleri tercih ediyorum. Fakat Focus Mondo'nun genel modellerine göre çok iyi bir işçiliğe sahip, özellikle benim hassas olduğum bir konu olan kapıların açılışı ve tam oturması, arabanın bütün çizgilerinin birbirini tutması neredeyse birinci sınıf.

Focusun arka taraftan kaldırılması ve egzost un değiştirilebildiği bir ortamı tasarlamıştım. Bu görüntüyü sağlamak için arabanın üzerinde çok fazla oynamaya gerek kalmadı.

Modelin üzerindeki en önemli çalışma toz uygulaması oldu. Tozun rengi aracın bulunduğu/çalıştığı mekanla uyumlu olmak zorundadır. Yani toprak bir yolda toz, toprak/krem rengine doğru kayar. Buradaki beton-asfalt zeminde, arabanın üzerini ince gri bir örtü olarak kaplamış durumda yaptım.

Tozu çok fazla tiner katılmış gri renk ile elde ettim(Boya su gibi olmalı). Sünger ile boyayı arabaya defalarca ve çeşitli kuvvetlerle bastırdım. Kendinize göre karar vereceğiniz bastırma şekillerine göre, sıçramış, tamamen kaplanmış akıntılar oluşmuş gibi görüntüleri çok kolay elde edebilirsiniz. Tiner aktığı veya uçtuğu zaman kalan boya bu şekilde izler bırakacaktır.

Bir arabayı tozlandırırken, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tozun uygulandığı yerlerin gerçekçi olmasıdır. Örneğin, giden hareketli bir arabada toz, arabanın alt kısmında yoğunlaşır. Uzun süre yatan bir arabada ise, üstü ve düz, yere paralel olan yüzeyleri çok daha fazla tozlu olur.

Figür ve aletlerin yerleştirilmesi bu çalışmanın en son ve en basit aşaması. Figür kullanımı ne yazık ki dioramaları biraz ucuzlatıyor. Çok özenli çalışsanız da dioramanın "resimselliği" zayıflıyor. Dünyanın en iyi diorama ustalarının çok başarılı çalışmalarında hiç figür kullanmadıklarını görürsünüz, ama yine de figürün gerekli olduğu dioramalar oluyor, servis alanı da figür kullanımının zorunlu olduğu çalışmalardan.

Kullandığım malzemeler "GMP" ve "Motor City Classics" firmalarının gerçekten kaliteli garaj setleri. Ve çok gerçekçi görüntüler sunduklarını söyleyebilirim.

Bu aşamada en önemli nokta, kullanılan kullanılan aletlerin kirletilmesidir. Bu tarz dioramalarda yapılan en büyük hata, malzemelerin vitrin süsü gibi, kutudan çıkarılıp tertemiz bir şekilde dizilmesidir. Kirletmenin dozu canlandırılan mekana göre değişir. Hurda tekedilmiş bir garaj yaptığınızı düşünün, çok daha fazla toz, kir ve leke olması gerektiğini unutmamalısınız.

NOT: Kullandığım boyalar demir, metal gibi yüzeylere uygulanabilen yapı marketler ve nalburlarda kolaylıkla bulabileceğiniz klasik mat yağlı boyalardır.  Sadece ana renkleri alarak diğer renkleri elde ediyorum. Focus'un üzerindeki toz görünümü, zeminde kullanılan boya ve kaidelerin boyası aynı tip boyadır.

Tolga Titiz

 
Ekleme : 13.1.2012 14:39:04 1510 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri