Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Diecast Modellerin Tarihçesi    
 

Öncelikle die-cast ne anlama gelir? Sorusunu yanıtlayalım.
 Diecast'e karşılık gelen açıklamalar şunlar; basınçlı döküm, hareketsiz döküm ya da kalıp döküm. "Yani bir kalıptan hazır olarak çıkartılan, metalden üretilmiş malzemelerden söz ediyoruz. Bu soğuk ve neredeyse sıkıcı tanımın, bizlere bu kadar keyif veren ve bizim için çok değerli olan "arabalarımızın" imalatındaki ana malzemeyi tanımlaması ne kadar garip değil mi?

Die-cast modeller ise; Çeşitli ölçeklerde hazır olarak üretilmiş, gövdeleri metalden , gerçeğinin birebir aynısı olan, otomobillerimizi, kamyonlarımızı ve motorsikletlerimizi anlatan bir terim.

Biz diecast model koleksiyoncuları uzaktan kumandalı uçakları, otomobilleri yarıştırmıyoruz, haftalarca bir gemi yapmak için uğraşmıyoruz. Bu hobi alanına da büyük saygı duyuyor ve seviyoruz, fakat bizler "die-cast" çiyiz. Biz gerçeğine hayran olduğumuz otomobillerin küçültülmüş, kusursuz örneklerini topluyor, onları "tema" larımız doğrutusunda sınıflandırıyor ve büyük bir zevkle seyrediyoruz.

Bizler aslında tam olarak model/maketçi değil koleksiyonerleriz.

Koleksiyon yapmak, insanın doğuştan getirdiği bir tutku, toplamak ve bununla mutlu olmak, "araba sevdası" ile birleşince, bizler ortaya çıkıyoruz.

 Die-cast modellerin ortaya çıkışı ise otomobil ve oyuncak sektörlerinin, bir şekilde bir araya gelmesi ile ilgili. Bir de Andre Citroen gibi bir dahinin dünyaya gelmiş olması ile.


Citroen, 1923 yılında yarının otomobil sahiplerinin, bugünün çocukları olduğu gerçeğini fark ediyor ve çocukluğumuzda "düldül" dediğimiz, pedallı sürülebilen oyuncak Citroenler üretiyor. Hemen ardından da babaları için, 1/10 ölçeğinde tenekeden, 1/43 ölçeğinde alçıdan modeller üretmeye başlıyor. II. Dünya Savaşı'na kadar Citroen, hem 1/1 leri, hemde 1/1 lerin modellerini üreten bir firma ve aynı zamanda, ölçeği tam olarak belli olan model otomobiller üreten tek firma oluyor. (Bu paha biçilmez model Citroen'lerin birkaç örneğini Ankara'daki Koç Müzesi'nde görmek mümkün.)

Pek çok oyuncak firması da, çok kaliteli otomobiller üretmişlerdir fakat bir arabanın, model/maket olabilmesi için, kesinlikle ölçekli olarak küçültülmesi gerekiyor. 1930'larda İngiltere'de Dinky-Toys oyuncak dünyasındaki ilk die-cast leri üretiyor, bunu yine İngiltere'de Lesney (Matchbox) ve Almanya'da Schuco markaları izliyor. Bu die-cast'ler bugün çok değerli ve kendilerine özgü bir koleksiyon alanı yaratmış durumda; Ancak o yıllardaki üretimleri ölçek konusunda belirsizler ve tam bir model otomobil sayılmıyorlar.


II. Dünya Savaşı'ndan sonra uzun yıllar, die-cast model otomobiller sadece 1/43 ölçeğinde üretildi, daha sonra bu ölçeğe ek olarak genellikle el yapımı ve oldukça sınırlı sayıda 1/24 ölçekli modeller üretildi (Franklin Mint, Danbury Mint vb.) 1970'lerin sonuna kadar piyasanın gerçek hakimi, aslında ölçeksiz üretilen ve birer oyuncak olan Matchbox'lardır. Bu efsane marka, bütün dünyada tek başına bir koleksiyon alanı oluşturmaktadır.

1980'lere kadar oldukça durgun giden die-cast model piyasası, Bburago adındaki başka bir efsane markanın 1/18 ölçeği yaratması ile hareketlendi. Bu boyut 1/10 yada 1/12 ölçekli modeller kadar yer sorunu yaratmayıp, 1/43 ölçekli modellere göre çok daha faza detay şansı verince, üstelik bu keyfi o zamana kadar görülmemiş bir ucuzlukta sununca, dünyanın geri kalanı da die-cast'lerle tanışma şansını yakaladı.


Die-cast model koleksiyonculuğunun yaygınlaşmasındaki ikinci büyük devrim ise 1990'larda tüm dünyada yaygınlaşan Internet oldu. Internet sayesinde koleksiyoncular birbirleri ve firmalar ile çok hızlı bağlantı kurabilme şansını yakaladılar. Bunun sonucunda doğan büyük talep patlaması, piyasadaki model çeşitliliğini arttırdı ve oyuncak firmalarından bağımsız, tamamen die-cast model üzerine uzmanlaşmış üretici firmaların doğmasını sağladı. Yalnızca die-cast model üretimi yapan AutoArt, Lane, CMC, Minichamps, Exoto gibi firmalar, oyuncaktan yola çıkan bu sektörde, sanat eserine doğru gidişi gerçekleştirdiler.

Bugün 1/87'den 1/12'ye kadar geniş bir yelpazede üretilmiş, neredeyse tüm otomobillerin modelleri yapılıyor. Bizler de çocukluk hayallerimizi, hayallerimizin kahramanları olan arabaları, tutkularımızı, sevgilerimizi yeniden yaşıyoruz.

Sonuçta otomobiller bütün güzel anılarımızı veya hayallerimizi canlandıracak kadar güçlü araçlardır. Asla sıradan birer tüketim objesi değillerdir, ruhları vardır. Eğer ruhları olmasaydı, dünyanın hiçbir yerinde buzdolabı müzesi olmadığı gibi, otomobil müzesi de olmazdı. Ama otomobil müzeleri vardır hemde bütün ölçeklerde.

 
Ekleme : 13.1.2012 13:23:46 6639 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri