Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  Bill Mitchell 1912-1988    
 

William L. Mitchell olarak da bilinen General Motors'un 1930'lu yıllarından 1977 yılına kadarki döneminde ün yapmış önemli tasarımcılarından biri olan Mitchell 65 yaşında firma tarafından emekli edilmiştir. 2 Temmuz 1912 yılında Pennsylvania'da doğan tasarımcı bir Bucik bayisi babanın oğludur. Çok genç yaşta New York'a gelen Mitchell sanat alanındaki yetenekleri sayesinde reklamcılık alanında iş bulabilmiştir. 'Barron Collier' olarak bilinen firmada çalışmaya başlayan tasarımcı MG otomobillerinin Amerika'da yayınlanacak reklamları üzerinde çalışmıştır. Harley Earl tarafından 1935 yılında General Motors'un yeni bir departmanı olan 'Sanat ve Renk Bölümü'nde göreve alınan Mitchell kısa sürede yaptığı yarış otomobili çalışmaları ile Earl'ün dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Mitchell çalışmaları ile, hem kendi hem de Harley Earl'ün başarılarını ve ününü arttırmayı başarmış hatta Harley Earl bu sayede firmada bir basamak daha yükselmiştir. Earl, Mitchell'in fikirlerinin tasarımların başarı noktası olarak her defasında altını kalın bir şekilde çizmiş olsa da bu iki tasarımcının tasarım felsefesi birbirlerinden tamamen farklıdır. Earl şişkin ve krom kaplamalı parçalarla aldatıcı bir görselliği tercih ederken, Mitchell yumuşak hatlara sahip daha heykelimsi süsten yoksun tasarımları tercih etmekteydi. 50'lerin başında bu iki tasarımcının ortaklaşa çalışması ve tasarımların bu iki felsefe doğrultusunda ortaya çıkması dönemin tasarım mantığına tam oturmuştu.


60'lara gelindiğinde Mitchell yeni bir tasarım ortaya koydu. Bu tasarımda sürücünün dışarıyı görme yetisi daha da artmıştı. Mitchell 1963 Bucik Riviera tasarımının çalışmalarında ekibindeki tasarımcılardan Rolls Royce ve Ferrari tasarımlarının harmanlanmasını istemişti. Otomobil tarihinde son derece popüler olan bir hikâyeye göre Mitchell'in 1963 Riviera modeli üzerindeki ilk fikirleri Paris seyahati sırasında hayalinde canlanmaya başlamıştı. Ancak bu tasarımın aslında Cadillac serisinin yeni üyesi 'La Salle' ya da 'Bebek Cadillac' için tasarlandığı da söylentiler arasındadır. Bahama Adalarında su kayağı yaptığı sırada karşılaştığı bir köpek balığı ileride onun Corvette Shark şov aracı ve Corvette SS'i otomobil dünyasına kazandırmasına neden olmuştu. 1957 model Buick ve 1963 Corvette Stingray Coupe modellerinde uyguladığı parçalı arka cam tasarımı ne yazık ki tutulmamış ve tüketiciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Mitchell farklı bir insan olmadığını kanıtlamak istercesine parti ve alkol insanı olarak tanınmaktaydı. Otomobil endüstrisi dışında aynı zamanda sanatla da uğraşmaktaydı.

1973-1974 yıllarındaki petrol krizi sonrası küçü
k otomobillere olan ihtiyaç ve talep hızlı bir şekildeartmıştı. Mitchell General Motors'un bu konudaki çalışmalarını izlemiş son birkaç çalışmada da paylaşımda bulunmuştur. Nitekim, konu bu küçük sınıf otomobillere geldiğinde Ed Cary'in kaleminden çıkan 'Chrome Colossus; General Motors and Its Times' adlı kitapta Mitchell şöyle demektedir, 'Küçük otomobiller Votka gibidir. Eminim ki insanlar onları kullanmayı deneyecek ancak bu küçük otomobiller insanlarla kalmak istemeyeceklerdir'.

 
Ekleme : 13.1.2012 12:33:56 4740 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri