Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  2013 Nürnberg Oyuncak Fuarı    
 

Uzunca bir süredir aklımızda olan model ve otomobil temalı bir Almanya gezisinin yeni yılla birlikte yeniden zihinlerimizi işgal etmesi bizleri harekete geçirdi. Hem fuar hem de müze gezmek için bir Almanya programının son derece keyifli olacağını düşündük ve hiç vakit kaybetmeden Sarim Semerkant, Tolga Titiz ve ben programımızı hazırlayıp gereken başvurularımızı yaptık ancak değerli dostlarım Sarim Semerkant ve Tolga Titiz işleri gereği programı iptal etmek zorunda kaldılar. İşin ucunda Almanya ve buna bağlı olarak model ve otomobil teması olunca, her ne kadar değerli büyüklerim yanımda yokken beklediğim hazzı alamayacak olsam da kendimi yollarda buldum. Kış aylarının hatrı sayılır derecede soğuk ve yağışlı geçtiği Almanya'nın Bavyera ve Baden bölgelerini bu mevsimde gezmek her ne kadar keyifli gibi gözükmese de bu dönemin oyuncak fuarına denk geliyor olması ve bölgenin bizlerin ilgisini çekecek çok sayıda müzeye ev sahipliği yapıyor olması açıkçası hava şartlarını ve zorluklarını görmezden gelmeme yetti. Dışarıda esen buz gibi rüzgara rağmen adeta heyecan ve keyiften içimin ısındığı ilk durak olan ve hepimizin her yıl heyecanla beklediği Nürnberg Oyuncak Fuarı'na gidiyoruz hep birlikte.             

               Nürnberg, fuarları ve endüstrisi dışında tarihiyle de tanınan bir şehirdir. Roma Germen İmparatorluk merkezlerindendir. Ortaçağda Alman ressam Albrecht Dürer'in de doğup yaşadığı yerdir. Kentte 2. Dünya Savaşı öncesi 1927'de kalabalık Nazi mitingleri yapılmaya başlanmış ve 1938'e kadar sürmüştür. Savaş süresince Nürnberg'de, denizaltılar, uçaklar ve tank motorları üretilmiştir. Savaşta çok büyük bombardımanlar altında kalmış olan şehir, savaş sonrasında eski haline yakın bir hale getirilmiştir. 1945-46 yıllarında, 2. Dünya Savaşı suçlularının yargılandığı mahkemeler de bu şehirde yapılmıştır.

Türk nüfusunun hatrı sayılır derecede çok olduğu Nürnberg şehri Bavyera Bölgesi'nin büyük şehirlerinden biri. Adı oyuncak ve oyuncak fuarı ile özdeşleşen şehrin hemen her yerinde oyuncak fuarı ile ilgili bilgilendirici tabelalar bulmak mümkün. Ayrıca havaalanları, tren istasyonları ve otoban bağlantılarında bile yönlendirici tabelalar bulunmakta. Fuar alanı şehrin biraz dışında olsa bile elinizdeki fuar bileti ile ücretsiz toplu taşıma ile fuar alanına kadar ulaşabilirsiniziralık araç ile ziyaret etmeyi düşünürseniz son derece nizami otopark sistemi ile zorlanmadan aracınızı bırakabilir ve fuarı gezmeye başlayabilirsiniz.

Tüm dünyadan oyuncak üreticilerinin ve toptancılarının buluştuğu, binlerce firmanın da ziyaretçi olarak katıldığı bu fuar 12 ana salona dağılıyor ve her salonda ayrı ayrı branşların ürünleri sergileniyor. Tabii ki bizi asıl ilgilendiren modellerin sergilendiği salonlar 7 ve 7A salonlarıydı. 2008 yılında en son sizlere Nürnberg Oyuncak Fuarı'ndan seslenmişti Dr Diecast. Aradan geçen uzunca bir zamandan sonra sizler için yine Nürnberg'in yollarını tutan Dr Diecast, fuardan çok keyifli haberlerle ve fotoğraf kareleri ile  döndü.

2013 sezonundan büyük ümitlerle yollarına düşülen Nürnberg Oyuncak Fuarı doğruyu söylemek gerekirse ana konumuz olan model otomobiller açısından bize büyük sürprizler sunmadı. Ancak her ne olursa olsun hemen hemen tüm firmaların bir arada olması, yıl içerisinde bizlere sunulacak yüzlerce yeni modeli canlı canlı görmek oldukça heyecan vericiydi. Model otomobillerin ana ilgi alanımız olmasına rağmen bu fuarda dikkatin dağılmaması gibi bir şansınız yok. Oyuncak fuarına gidip de kendinizi farklı başlıklarla ilgilenirken bulmanız çok şaşılası bir durum değil bence. Başta trenler ve tren dioramaları olmak üzere ölçekli figürler ve radyo kontrollü modeller beni ve beraberimdeki değerli dostum Continental Firması Mühendisleri'nden İsmail Kakaç'ı başka dünyalara sürükledi.

Abrex, Autoart, CMC, Norev, Kyosho, Otto, Schuco, Paragon Models, Neo Scale, Minichamps, Spark, Hotwheels, Signature Model gibi özellikle 1:18 ve 1:43 ölçekli model severlerin  odağında olan firmaların ve daha nicelerinin katıldığı bu fuarı özetlemek gerekirse; bu yıl hem klasik severler hem de güncel ve spor otomobil severler önceki yıllar kadar olmasa da hatrı sayılır derece yeni modellerle meşgul olacağını söylememiz pekte yalnış olmaz.

Dr Diecast ekibinin koleksiyonlarında ağırlıklı olarak 1:18 ölçekli modeller ve sonrasında 1:43 ölçekli modeller ağır basmaktadır. Gönül isterdi ki sizlere farklı ölçeklerden yüzlerce modelin olduğu daha keyifli bir içerik sunalım ancak algıda seçicilik olsa gerek sizlerde fark edeceksiniz özellikle bu iki ölçeğe mensup modeller objektiflerimize daha fazla takılmıştır. Gelin 2013 Nürnberg Oyuncak fuarından ajandama yansıyan notlara şöyle bir bakalım.

Sektörün yeni firmalarından biri olan Abrex firması 1:18 ölçekli efsanevi Skoda klasikleri ile yaptığı çıkış bizleri şaşırtıyor. Orta kalite üretim sınıfında tatmin edici modeller olacaklarını söyleyebileceğimiz bu modeller arasında rallilerin bilinen yüzü Skoda 110 R'de bulunmakta.

Norev firmasının 1:18 ölçeğinde sunduğu Citroen DS 23 Break modeli kısacası bizleri şaşkına çevirdi. Kalıp maliyetlerinin yüksekliğinden ötürü üretilmesi pek gündeme gelmeyen station vagon otomobillerinde üretilebileceğinin sinyallerini geçen sene Mercedes W111 ile veren Norev, bu yılda efsanevi bir klasik station vagon ile klasik severleri heyecanlandıracak gibi gözüküyor. Fiat 500 Jardiniere, Renault 16, Peugeot D4A, Ford Capri, Renault Alpine 110-50, Citroen 2CV ve CX modelleri gibi Norev ile özdeşlemiş Avrupa klasikleri yeni renk seçenekleri ile raflardaki yerlerini alacaklar. Firmanın son zamanlarda üretimine önem vermeye başladığı 1:18 ölçekli güncel modellere ise merakla beklenen ve daha satışa sunulmadan büyük talep gören  Mercedes CLA ekleniyor. 1:18 ölçeklere ek olarak firma 1:43 ölçekte hali hazırda ürettiği bir çok modele de renk seçeneği sunacak.

 Auto Art firmasının 1:18 ölçekte piyasaya sunduğu rengarenk Volkswagen Kafer'ler Auto Art standında dikkatimizi çeken ilk ürünler olurken Pagani Huayra, Koenigsegg Agera, Porsche 962 C, Porsche 993 Carrera Coupé, Toyota GT86, Lamborghini Countach, McLaren MP4-12 C ve kısa kasa Mercedes Benz G Vagon gibi birbirinden etkileyici modeller Auto Art standıtını süslemekteydi. 80'li yılların sonunda 90'lı yılların başlarında çocuk ya da genç olan hemen herkesin bildiği ve "Geleceğ Dönüş" filmi ile özleştirdiği tasarımı ile son derece fütüristik bir araç olan GMC De Lorean'da nihayet Auto Art gibi üst kalite bir üreticiden koleksiyonlarımıza gelmek için hazırlanıyor.

Özellikle Ferrari tutkunlarının yakından takip ettiği bir firma olan BBR, bu yıl karşımıza Alfa modelleri ile çıkıyor. Alfa Romeo 6C 2500 "Villa d'Este" ve  6C 2500 "Freccia d'Oro" gibi iki Alfa Romeo klasiği ile klasik Avrupa severlere hitap etmeyi hedefleyen firma Ferrari severleri de unutmuyor ve Ferrari şovuna 458 ile devam ediyor. Firma 1:43 ölçekte de iddasını sürdüreceğinin adeta altını çiziyor ancak görülen o ki tercih edeceği 1:18 ölçekli klasikler ile de gelecek yıllarda koleksyionerlerin gündeminden pek düşmeyeceği anlaşıyor.

CMC standına ulaştığımızda bu yıl, geçtiğimiz yıl duyurulan ancak daha piyasaya sürülmemiş modelleri ile yetineceğimizin sinyallerini alıyoruz çünkü CMC standında dikkatimizi çeken yenilikler bir kaç model için sunulacak olan limited edition yeni versiyonlardan öteye gitmiyor. Maserati 300S, Mercedes 300 SLR ve W125 için sunulan yeni versyionlar dışında bu yıl CMC severler geçmiş yıllardan vaad edilen modellerin çıkmasını bekleyecek ve bu yıl bu modellerle yetinecekler. Model koleksiyonelerine otomobil modellerinin yanı sıra daha fazla detay görmeleri ve sergilemeleri adına  ahşap kaide üzerine yerleştirilmiş ölçekli ve son derece detaylı pleksi fanusa sahip özel ürünler sunmaktadır. Maserati 300 S motoru ile büyük ilgi gören bu ürün grubu yeni seçenekleri Bugatti 57 SC, Mercedes 300 SLR ve Ferrari 312 P ile zenginleşiyor.

Sektörün Japonyalı temsilcisi Kyosho yeni sezona De Tomasa Pantera ile iddialı bir giriş yapacağını duyururken, geçtiğimiz yıl oldukça ilgi gören Rolls-Royce serisine bir yenisini daha ekliyor ve Phantom'u koleksiyonerlerin beğenisine sunuyor. Ayrıca Ferrari 355 geliştirilmiş versiyonu , Ferrari 365 GTB/4 Leman versiyonu, Fiat 131yeni yarış versiyonu, Lamborghini Uracco ralli versiyonu, Lamborghini Countach Amerika ve prototip versiyonları, VW Toureg, yeni VW Beetle cadde versiyonları bu yıl Kyosho firmasının bizlere sunacağı ürünler arasında.

Paragon Models/ Model Icons geçtiğimiz yıl özellikle 1:18 Rolls Royce Silver Shadow ile bizlerin kalbini feth etmeyi başarmıştı. Yeni sezona daha iddialı bir giriş yapan firma yine İngiliz klasiklerini tercih ediyor ve 1:18 ölçekte Jaguar XJ6 ve Rolls Royce Phantom V ile kalpleri feth etmeye hazırlanıyor. Ayrıca güncel BMW modelleri ile de koleksiyonlarda yer sahibi olmaya çalışıyor.

Schuco yeni sezona geçtiğimiz yıl yaşadığı üretim sorunlarından arınarak devam edecek gibi gözüküyor. 1:18 ölçekte bir çok koleksiyonerin merakla beklediği Mercedes Benz 280 SL başta olmak üzere Porsche 934 RSR, Porsche 550 Spyder, Volkswagen T1 çeşitleri, Volkswagen T2 Camping, yeni renk seçeneği ile 1983 Volkswagen Kafer, Porsche 356 A Speedster ve bir formula klasiği Cooper T51 gibi iddialı modellerle Schuco severler için hareketli bir yıl olacak gibi gözüküyor. 1:43 ölçek diecast modellerde başarısı kanıtlanmış bir firma olan Schuco, ProR serisi ile 1:43 ölçek resin modeller ile bu alanda yerini sağlamlaştıracağının sinyallerini standında sergilediği yeni modelleri ile veriyor.

Schuco gibi artık o da bir Simba Dickie Grup firması haline gelen Solido yeni dönemde yeni modellerle model severlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. 1:12 ölçekte sunduğu Citroen 2CV  ve Citroen HY firmanın profiline renk getirecek gibi gözüküyor. Firmanın geçtiğimiz yıllarda ürettiği Citroen Traction Avant yeni versiyonları ile görücüye çıkarken, gelecek yıl Renault Galion tanker ve itfaiye versiyonları ile yeni bir seçenek olarak koleksiyonlarda yerini almaya hazırlanıyor. Ayrıca Citroen 4x4 2CV 'da sınırlı sayıda satışa sunulacak dikkat çeken modeller arasında.

Premium Classixxs yaşadığı sıkıntılı dönemin ardından fuar stadında çok farklı ürünlere rastlayamazken yenilenen internet sitesinde geçtiğimiz yıllarda vaat ettiği özellikle 1:18 ölçekli Volkswagen T3 modelleri üreteceğini bildirmekte. Neo Scale ile aynı standı paylaşan firma 1:12 Porsche 911 ve BMW Isetta modellerine yeni renk ve kasa tipleri sunarak bu ölçekte varlığını korumaya çalışıyor. 1:43 ölçekte ise hali hazırda üretimde olan modellere yeni renk ve tema seçenekleri sunarken üreteceğini duyurduğu klasik Mercedes kamyonlar firmanın bu yıl sunacağı yeni yüzler arasında.

Model otomobil dünyasının son yıllarda klasik Amerikan modelleri dendiği zaman akla gelen en başarılı firmalarından biri olan Sunstar yeni dönemde yine "Platinum" serisinde 1959 Dodge Royal ve 1960 Plymouth Furry Hardtop versiyonu ile bu temaya yakın olan koleksiyonerlerin ilgi odağımda olacağına şüphemiz yok. Ayrıca önceki yıllarda üretmiş olduğu hemen hemen tüm "Platinum" serisi klasik Amerikanlara yeni renk seçenekleri bu yıl Amerikan severlere sunulacak. Firmanın üretmekte olduğu Avrupa klasikleri, ralli modelleri ve standart Sunstar üretimlerine yeni bir yüz eklenmezken, önceki yıllarda üretilen modellere yeni renk seçenekleri sunuluyor. 1:12 ölçekte son yıllarda ürettiği klasik modeller ile damgasını vuran firma bu ölçekte de yeni bir model duyurmazken hali hazırda ki modellerine renk seçenekleri sunmakla yetiniyor.

Gelelim fuarın en kibirli markası Minichamps. Adeta yıllardır model severlere vaat ettiği modelleri halen çıkaramamış olmaktan ötürü duyduğu utancı kapatmak istercesine müşterileri hariç kimselere standının kapılarını açmayan ve ufacık bir vitrinden yeni modellerinin bir kaçını sergileyen firma yeni sezona Alfa Romeo GTA Junior, Ford Escort Cossworth, Mercedes 300 SL, 1948 Land Rover ve Volkswagen Beetle'ları yeni versiyonları ile hazırlanıyor. Resin modellerin son günlerde git gide popüler olmaya başladığı ve diecast modellerin geleceğinin tehlikeye girmeye başladığını düşündüğümüz şu günlerde Minichamps'te bu konuda çalışmalar yaptığını ve farklı alaşımlarla model üreteceğini açıklıyor. Alfa Romeo 6C SS Corsa, Maserati Mistral ve Maserati Indy bu gruba mensup modeller olacağı aldığımız duyumlar arasında. Yılın ilk çeyreğinde zamanının fütüristik tasarımlarından biri olan Hispano Suiza "Xenia" gibi bir modelle giriş yapacağını öğrendiğimiz firma kendisinden beklenmedik bir çıkış yaparak "Amerikan Rüyası" serisi ile bizleri ve takipçilerini şaşırtıyor. Amerikan otomobil markalarının konsept çalışmalarının modelleneceği bu serinin ilk ürünlerinin 1955 La Salle Roadster Konsept, efsanevi 1954 Lincoln Futura ve 1934 Edsel Ford Model 40 Special Speedster olacağı duyuruluyor. Devamında Cadillac Cyclone XP 74, Buick Wildcat II, Buick Le Sabre Concept, Cadillac Le Mans Dream Car ve Buick Centurion Concept gibi araçların modellerinin de bu seride yer alacağı aldığımız bilgiler arasında. Kısacası yine ve yeni vaatlerle dolu bir Minichamps standı. Dileriz bu modellerin sonu yıllar önce vaat ettiği Avrupa klasiklerinin sonu gibi olmaz ve meraklılarının yüzünü güldürmeyi başarır.