Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  2008 Nürnberg Oyuncak Fuarı    
 

Herkese Merhaba,

Bir Nürnberg Oyuncak Fuarı daha geride kaldı. Tüm dünyadan oyuncak üreticilerinin ve toptancılarının buluştuğu, binlerce firmanın da ziyaretçi olarak katıldığı bu fuar 12 ana salona dağılıyor ve her salonda ayrı ayrı branşların ürünleri sergileniyor. Tabii ki bizi asıl ilgilendiren modellerin sergilendiği salonlar 7 ve 7A salonlarıydı.


Fuar hakkındaki detaylara gelmeden önce Nürnberg'den biraz bahsetmek isterim; Sokakta yürürken sürekli Türkçe konuşulduğunu duyduğum Nürnberg'in nüfusunun %10'unu Türkler oluşturmakta. Özellikle taksiye bindiğinizde sürücünün Türkçe konuşması çok sık rastlanan bir durum.

Bavyera Eyaleti'nin ikinci büyük şehri olan bu ufak şehirde Alman düzenini, küçük havaalanlarına girer girmez hissettim; bavullarımı alıp da fuayeye çıkar çıkmaz, karşımda oyuncak fuarıyla ilgili bir stand gördüm. Buradan kalacak yer bulabilir, dilenirse şehirle ilgili, dilenirse fuarla ilgili pek çok detaya ulaşılabiliyordu. Havaalanından tek metro ile şehir merkezine kadar 25 dakika kadar kısa bir sürede varılabiliyordu. Şehir merkezinde Pazar günleri dışında her türlü mağazayı, her türlü lokantayı bulmanız mümkün; ancak, Pazar günleri ne sokakta bir insana rastlayabilirsiniz, ne de açık tek bir dükkâna.

Nürnberg, fuarları ve endüstrisi dışında tarihiyle de tanınan bir şehirdir. Roma Germen İmparatorluk merkezlerindendir. Ortaçağda Alman ressam Albrecht Dürer'in de doğup yaşadığı yerdir. Kentte 2. Dünya Savaşı öncesi 1927'de kalabalık Nazi mitingleri yapılmaya başlanmış ve 1938'e kadar sürmüştür. Savaş süresince Nürnberg'de, denizaltılar, uçaklar ve tank motorları üretilmiştir. Savaşta çok büyük bombardımanlar altında kalmış olan şehir, savaş sonrasında eski haline yakın bir hale getirilmiştir. 1945-46 yıllarında, 2. Dünya Savaşı suçlularının yargılandığı mahkemeler de bu şehirde yapılmıştır.

Nürnberg Oyuncak Fuarı 2008; Nürnberg Oyuncak Fuarı'nı ziyarete gitmek için metroya bindim ve Messe istasyonunda indim. İnanılmaz büyüklükteki fuar merkezi Oyuncak Fuarı'na gelenleri selamlıyordu. Giriş yapmak için heyecanla adımlarımı sıklaştırdım ve nihayet girişe geldim. Elektronik sistemlerle bir an önce kaydım alındı ve giriş biletimi aldım. Dünyanın her yerinden fuarı ziyaret etmeye gelmiş insanların arasından montumu vestiyere bıraktıktan sonra, 7. salona gitmek için yola koyuldum.

Salona vardığımda ilk durağım AUTOart'ın standı oldu. Yeni modellerini fotoğraflayabilmek için hemen fotoğraf makinemi çıkarttım. Pek çok yeni modelin prototipiyle süslenmiş olan AUTOart'ın standında her türlü koleksiyoncuyu heyecanlandıracak pek çok model gördüm. AUTOart'ın ürün gamındaki 1/10 ve 1/12 ölçekli motorsikletler, 1/18, 1/43 ve hatta 1/64 ölçekli araba modelleri insanı çok heyecanlandırıyordu.

Norton Commando 952, AUTOart'ın koleksiyonlara katmaya hazırlandığı ilk yeni motorsiklet modellerinden biriydi. Yeni üretilecek modellerle, motorsikletler artık koleksiyonlarda gittikçe daha önemli bir yer kaplayacağa benziyor; benden söylemesi. 1/18 ölçekte piyasaya yeni sunulacak Mercedes-Benz E320, Mercedes-Benz 500SEC, Koennigsegg CCX, içi gerçek deri koltuklarla Mercedes-Benz 600 Pullman, Porsche Cayenne Turbo, 1968 Porsche 911 ziyaretçilerin dikkatini çeken ilk modellerdi. Toyota Baja FJ Cruiser, Lexus SC430 ve Nissan Fairlady Z gibi mat boyalı ve karbon fiber modeller de gerçekten insanı başka diyarlara götürüyordu.

1/43'lerdeki işçilik yine beni kendine hayran bıraktı. 10cm gibi ufak bir alana 100 üstü parçanın sığdığını düşününce, bu güzelliklere bakıpta iç geçirmemek çok zor oluyor. Bugatti Veyron EB16.4'ün yeni rengi beyaz/gök mavisi ile Koennigsegg CCX dikkati çeken ilk modellerdi.

Ülkemizde pekte popüler olmayan bir ölçek olan 1/64'te kullanılan kalıplar ve seçilmiş modeller o kadar başarılıydı ki, oradan hepsinden birer adet alıp yepyeni bir koleksiyon yapma isteği doğuruyordu insanda. Neyse ki kendimi tuttum.

AUTOart özetle bu fuara da bol çeşit ve heyecanlandıracak yeni modellerle katılmıştı. Bu sene, kalitesi ve güzel detaylarıyla, hepimizin vitrinine en az birkaç AUTOart girecek gibi gözüküyor.

AUTOart'tan çıkıp Kyosho standına geçtim. Uzaktan kumandalı modeller ve diecast modellerin bir arada olduğu stand çok hareketliydi. Kyosho gerek kumandalılarıyla, gerekse diecast modelleriyle insanları standına kilitliyordu.

Kyosho, Hotwheels'in tüm Ferrari lisansları 2007 sonunda iptal edince, daha önceden alınmış tüm Ferrari lisanslarını üretime geçirerek 2008'de satışa sunacak. Bu yüzden Kyosho standı, amblemi gibi kıpkırmızıydı. 1/12 Shelby Cobra modeli, inanılmaz detaylarıyla beni kendine hayran bıraktı.

Kyosho bu sene yeni sürprizlerle karşımızda olacağa benziyor. 1/18 ve 1/43 ölçekli modeller her sene daha da artan kaliteleriyle koleksiyonlarda çok daha özel bir yer edineceğini iddia edebilirim.

Minichamps yine devasa standında ziyaretçileri karşılıyordu. Standın önüne çektikleri Opel Commodore ise standı daha da çekici kılıyordu. 1/43 ağırlıklı modellerin sergilendiği Minichamps standında mükemmel 1/12 motorsiklet modelleri, klasik Avrupa modeller de göze çarpıyordu. 

Standlarında her ne kadar yeni kalıplarını görmemiş olsam da, yeni kataloglarını aldığımda, 2008 için pek çok planları olduğunu görmüş oldum; bunların arasından beni en çok heyecanlandıran ise 1/43 ölçekte üretilecek olan 1951 Opel Kapitän "İstanbul Dolmuş" modeli oldu. 

Genellikle Avrupa modelleri üreten Minichamps'ten 1/18 ölçekte 1938 Alfa Romeo 8C 2900 B Lungo, Bentley Brooksland ve State Limousine ve 1/43 ölçekte yeni çıkacak Amerikan Chevrolet ve Dodge modelleri koleksiyocuları heyecanlandıracak. 

Signature Models bu sene epey farklı planlarla piyasaya yeni ürünlerini sunacak. Mercedes-Benz 770K modeli büyük sükse yapan Signature-Models, bu model üzerinde farklı tasarımlar ve figürlerle piyasada ilgi çekeceğe benziyor. 1/32 modellerindeki çeşidini de antik serisi ve Cadillac'larla zenginleşen Signature-Models, bu ölçekler için yapmış olduğu diorama tablolarla da koleksiyoncuların kalbine gireceğe benziyor.

Fuarda beni en çok etkileyen standlardan biri 1/43 ölçekli modelleriyle ünlü Premium Classixx firmasının standıydı. 1/43 kamyon çeşitleri standı gezen herkesi kendilerine hayran bırakıyordu. Aralarından bir tane model vardı ki insanın yüzünü gülümsetiyordu; internette zamanında çok dolaşmış bir Sahra çölünde görüntülenmiş bir Mercedes kamyonunun modelini birebir uygulamışlardı.

Diecast modellerin devleri Amalgam'lar yine fuarda herkesin ilgi odağıydı. 1/8 ölçekteki bu dev modeller, detaylarıyla şaşırtıyordu. Genellikle F1 modelleri ve direksiyon replikaları üreten Amalgam, yeni çıkartacağı Ferrari ve Audi R8 modelinin yanında Mercedes W196 Monoposto modeliyle detay gösterisi yapacak.

Exoto standı, her sene olduğu gibi, bu sene de kapalı bir kale gibiydi. İçeriye sadece distribütörlerini randevuyla alıyorlar ve ser verip sır vermiyorlardı. Tabii ki Dr. Diecast olarak bazı bilgileri edinmekten geri kalmadım. Geçen sene görmeyi çok istediğimiz Ford 1902 Ford 999 modelini bu sene görebileceğiz. Yarış modellerinin dışında, Exoto klasik bir iki model üretmenin de planlarını yapıyor. Bekleyip göreceğiz... 

Sizlerle fuarda gördüğüm önemli standların ufak bir incelemesini paylaşmaya çalıştım. Önümüzdeki sene pek çok firmadan pek çok yeni modelin üretilmesini beklerken, maalesef kapanan Ricko veya artık fuara katılmayan Highway 61 gibi firmaların da olduğunu duymak beni üzdü. Detaylı bir inceleme yapamamış olsamda başka standların da fotoğraflarını çektim ve sizlerle paylaşmak istedim. 

Nice modelli günlere...

 

 

 
Ekleme : 8.2.2013 19:07:56 8792 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri