Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  1:18 Norev Citroen Ami 6    
 

Ami yani Türkçesi 'arkadaş' Citroen tarafından süper mini kategorisinde 1961 yılından 1978'e kadar üretilmiş, tasarımı ve ana hatları ile son derece ilginç bir görünüme sahip olan bir modeldir. Citroen Dyane, Citroen Visa ve Citroen Axel modelleri için bir başlangıç olarak kabul edilen bu otomobil birkaç yıl üst üste Fransa'nın en çok satan otomobili olmuştur.

Her ne kadar pazar adı 'Ami' olsa da bu araç Citroen 3CV olarak da bilinmekteydi. Bu otomobilin üretimine kadar CV'nin açılımı Fransızca da beygir gücü anlamına gelen 'cheval-vapeur'a  karşılık gelmekteyken, Fransa'da otomobil vergilerinin araçların motor hacimlerine göre ayarlanmaya başlamasından sonra 'CV' yeni bir anlam kazanarak 'cheval fiscal' olarak kabul edildi, yani ekonomik araç.

Renault 4'ün izlerini takip ederek tasarlanan Citroen Ami, pazarın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geliştirilmişti. 2CV'ya oranla biraz daha geniş, daha fazla çözüm olanağı sunan ve modern çizgiler taşıyan bir mantıkla tasarlanmıştı. 2CV ile hemen hemen tüm parçalarını ortak kullanan Ami'nin sadece motoru ilk 2CV'lara oranla daha performanslıydı. Ami'ler 602cc'lik düz, iki silindirli motorla güçlendirilmişti.

2CV'nın hassas bağımsız süspansiyon sistemini kullanılan Ami'nin tüm koltukları kolay bir şekilde sökülebiliyordu. Hatta tanıtım afişlerinde bu koltukların piknikte kullanıldığı bir fotoğraf tercih edilmişti. Citroen Ami ve 1961 Ford Taunus, dikdörtgenik far yapısını kullanan ilk otomobiller olarak kayıtlara geçmiştir.

Citroen Ami6'da arka cam yapısı içe eğik tasarımından kurutularak daha dik açılı tasarlanmıştı böylece  diğer Amilerden kolayca ayırtedilebilmekteydi. Ami6, bir sedandan daha çok station vagon bir otomobile benzemiştir. Buna benzer tasarım değişikliklerini geçmişte Mercury Monterey ve Ford Anglia'da günümüz de ise Citroen C4'ün 3 kapılı versiyonlarında görmek mümkün.

Citroen Ami 8 ise arkada fastback cam yapısı ile Fransız tasarım firması Heuliez tarafından tasarlanmıştı. Böylece geçen sürece baktığımızda iç bükey başlayan arka cam zamanla dışa doğru açılanmıştı. Ami8'in tasarımına önceki versiyonlardan farklı olarak kuyruk stopları ve arka kanat eklenmişti. Her ne kadar sedan modellerli birbirinden ayırt edilseler de  Citroen Ami6'nin ve Ami8'nin  station vagon tasarımları  birbirlerine çok benzemekteydiler.

Ami Super modeli ise Citroen GS'nin düz, dört silindirli motoru ile güçlendirilmiş ve 1973'ten 1976'ya kadar üretilmişti. Citroen M35'ler ise küçük prototip coupeler sınıfında sadık müşterilere özel, Comotor firması tarafından üretilen tek çarklı  wankel motorlarla güçlendirilmiştir. Bu motor NSU Spider modelinde de kullanılmıştır sonrasında ikiz çarklı versiyonları NSU Ro80'de GS Birotor'da kullanılmıştır.

Citroen Ami6'lar İspanya'daki Citroen fabrikası tarafından da üretilmiştir ancak burada üretilenler de yasal problemlerden ötürü hiçbir zaman Ami6 ismini kullanılmamıştır. Döneminin en iddialı isimlerinden biri olan Ami serisi yaklaşık olarak 1.840.396 adet üretilmiştir.
İşte karşınızda tüm Citroen karakteristiğini taşıyan safkan bir Fransız. Üretildiği yıllarda ailelerin en büyük arkadaşı olmuş tıpkı isminin Türkçe'deki karşılığı gibi. Koleksiyonunuzdaki Avrupa klasiklerine en iyi arkadaşlardan biri olacak bu model tabiî ki Fransız otomobillerinin baş tedarikçisi Norev'in mutfağından bizlere ulaşıyor. Modele dair ilk izlenimleri soracak olursanız şunu açıkça belirtmekte fayda görüyoruz ki Norev, Fransız otomobillerinin modellerine tatlı torpiller geçmeyi seviyor, bunu modelin far detayları dahil birçok ayrıntısında görebilmekteyiz.

Citroen modeli denildiğinde çoğu koleksiyoner gibi bizim de aklımıza ilk gelen, hemen modelin alt kısmına bakmak oluyor. Ve Norev'in, beklentilerimizi bilircesine çalışır süspansiyon sistemini modele uyguladığını görüyoruz. 2CV modelinin genlerini taşıyan Citroen Ami'nin atasından aldığı en büyük özelliği dört teker bağımsız süspansiyon sistemi ve bu sistemin diğer otomobil firmalarından farklı bir mühendislikle uygulanışı modele başarıyla aktarılmıştır. Modele yaptığınız ufak bir dokunuş süspansiyon sistemini harekete geçirebiliyor. Yine bu sistem ekibimizin 'Kesme Şeker' testi olarak adlandırdığı test sonrasında, diğer üç tekerinin yere basması, modelin karnesinde kocaman bir artının belirmesini kolaylaştırıyor

İlginç hatları kaliteli bir şekilde aktarılan modelde kafamıza takılan en büyük soru modelin Citroen Ami6 olarak lanse edilmiş olmasına rağmen arka camın Citroen Ami versiyonundaki gibi keskin bir iç bükeyliğe sahip olmasıdır. Ortadaki çelişkinin tarihçe kaynaklarından mı yoksa modeldeki hatadan ötürü mü kaynaklandığı konusunda net bilgiye ulaşabilmiş değiliz.

Modelin genelinde sergilenen başarılı nikelaj ve boya işçiliği, aracın görselliğinin bütünlenmesinde büyük rol üstlenen cam ve sinyal çıtalarının gri tonda bir boya ile geçiştirilmesini görmezden gelmemiz için epey bir çaba sarf ediyor.  Modelin geçirgen dokulu ön ızgarası kaputun altına dair heyecan verici bir unsur gibi gözükse de, motor kapağını kaldırdığımızda bunu Norev'den beklememizin yanlış olacağı gerçeği ile bir kez daha karşılaşıyoruz. Fakat bu demek olmuyor ki motor bloğunu ve diğer parçaların plastik işçiliği kötü. Aksine Plastik maketlerin piri Revell'in bile ötesinde bir işçilik her zamanki gibi ortada.

Sade iç mekan temiz bir işçilik ile orta kalitede modellenmiş. Pedallardaki Citroen arması ve koltukların sahip olduğu doku ve yumuşaklık hissi bu kalitenin sergilendiği can alıcı noktalardan birkaçı. Gerçeğini birebir sunan sade bagaj içi detayları adeta dönemin 2CV ile özdeşleşmiş  'Nasıl ucuz otomobil üretiriz?'  mantığını özetlemektedir.

Modelin ön ve arka sinyal lambaları ile stop lambalarındaki bağlantı noktaları modelin orta seviyenin üzerinde seyreden kalitesine gölge düşürmekte. Ancak dönem plakası ile satışa sunulan Citroen Ami 6 modelleri, ciddi bir klasik Citroen temasının oluşturulması ve Avrupa klasikçilerinin koleksiyonlarına hassas bir klasik dokunuş olması adına Norev firmasının atmış olduğu önemli adımlardan biri olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Eray Erdemli

 
Ekleme : 4.2.2016 23:56:07 1113 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri