Haber Arama
Ana Sayfa Hakkımızda Modelcilik & Otomobil Diorama Özel Magazin Basında Biz Kaynakça Ziyaretçi Defteri Bize Ulaşın
Web Sitemize Hoşgeldiniz. Bugün
  Dr Diecast Menü 
 
  İnceleme Arşivi 
 
  Üye Girişi
Bülten ve duyurulardan haberdar olabilmek için sitemize üye olunuz.
 
E-Mail Adresi
Parolanız

 
Şifremi Unuttum (?)
Şimdi üyemiz olun
   
 
  Haberler & Duyurular
 
  Facebook'ta Biz
 
 
  1:18 Bos Models Opel Admiral B    
 

Opel Admiral, 1937-1939'dan sonra 1964-1977 yılları arasında da yeniden üretimine devam edilen Alman otomobil üreticisi Opel'in lüks otomobiller sınıfında ürettiği bir araçtır.

1969-1977 Admiral "B"

1969 yılı Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı'nda yeni Kapitan ve Diplomat ile lanse edilen Opel Admiral "B", Diplomat modeli ile birlikte 1977 yılına kadar üretimde kalmayı başarmış, 1977 yılı sonrasında yerini Opel Senator'a bırakarak sahneden çekilmiştir. Aslında bu üç model Kapitan, Diplomat ve Admiral "B" aynı kasa yapısına sahip ancak donanım ve performans farklılıkları gösteren araçlardır. Bu serinin en baz modeli Kapitan olup en donanımlısı Diplomat'tır.

4,907 mm uzunluğa ve 2,845 mm genişliğe sahip olan yeni Admiral, önceki versiyonundan 31mm kısa olmasına rağmen aynı genişliğe sahipti. Amerikan estetiğine iç mekanda ve dış görselde hakim olan araç aynı zaman da iç mekanda sürücülere son derece kullanışlı bir ön pano sunmaktaydı. 1969 yılında lanse edilen araç son derece gösterişli ve çağ ötesi bir tasarım olarak kabul edilmiş olsa da 1970'lerle birlikte gündeme gelen yüksek yakıt zamları ve akabinde 1973 yılında patlak veren petrol krizi sonrası sahip olduğu şanını kaybetmeye başladı.

Admiral "B" mükemmel yol tutuşu sağlayan De Dion arka akslara sahipti ancak önceki modellere bakıldığında yüksek maaliyetlere sebep olmaktaydı. Ayrıca bu akslar bagaj bölümünde fazlaca yer işgal etmekteydi ve bu durum tüketicilerin dikkatini çekmekteydi.

Bir önceki kuşaktan devraldığı dört zamanlı manuel şanzımanın yanı sıra General Motor'un iki zamanlı Powerglide otomatik şanzımanı bu araçta opsiyonel olarak sunulmuştu. Ancak bu şanzıman daha büyük hacme sahip Amerikan otomobilleri için uygun bir şanzıman olması kısa bir süre içerisinde General Motor'un "Strasburg" ismi ile anılan üç zamanlı otomatik şanzımanı opsiyonel olarak sunmaya başlamasına neden olmuştur. 1972 yılı Ocak ayından itibaren manuel şanzıman seçeneği enjeksiyon motora sahip Admiral "E" ile birlikte sunulmamaya başlanmıştır.

Önceki versiyonlar gibi piyasaya 2.8 litrelik 130 beygir güç üretebilen Opel CIF motorun yanı sıra alttan emişli ikiz karbüratörlü motor seçeneği ile 143 beygir güç üretebilen bir araç sahibi olunabiliyordu. Ayrıca Bosch firmasının geliştirdiği D-Jetronic yakıt enjeksiyon teknolojisine sahip 2.8 litrelik 6 silindirli motor ile 163 beygir güç elde edilebilmekteydi. Bu model ile birlikte Opel markası çatısı altında ilk yakıt enjeksiyonlu motor opsiyonel olarak alıcıya sunulmuş oldu. Enjeksiyon motorun sunulması Alman otomobil üreticileri arasında kısa sürede moda yaratmış olsa da aracın ikiz karbüratörlü modele göre çok daha pahalı olması bu aracın hanesine bir eksi olarak yansımaktaydı.  Daha lüks versiyonu olan Opel Diplomat'ın 5.4 litrelik V8 motora sahip olması Admiral "B" nin opsiyonlarına olan talebi dönem içerisinde düşürmüştü.

1970'li yıllarda Almanya'da yakıt içerisinde ki kurşun miktarının azaltılması bir moda haline gelmiş ve sonrasında yakıtların oktan seviyelerinin düşürülerek "normal" ve "super" benzin seçeneklerinin benzinliklerde satılmasıyla son bulmuştur. Bu durum Opel motorlarının sıkışma oranlarının düşmesine sebep olmuş ve araçlar 3 ila 5 beygir arasında güç kaybetmiştir.

Admiral "B" nin ilk yılı olan 1969 senesinde toplam 9.399 adet üretilmiştir, bu sayının %50'sinden fazlasını Kapitan ve Diplomat modelleri ile paylaşmaktadır. Ancak bu rakam 1964 yılında satışa sunulan Admiral "A" nın ilk yılında yakaladığı 19.604 adetlik satış rakamının gölgesinde kalmıştır. Admiral her ne kadar lüks bir otomobil olsa da BMW firmasının 1968 yılında piyasanın tek altı silindirli sedan otomobilleri olan 2500/2800/3.0 serisinin 1977 yılında ulaştığı 222.001 adetlik satışının ve Mercedes firmasının 1972-1980 yılları arasında altı silindirli motora sahip bugünün "S" sınıfı olarak kabul edilen 280S/280SE/280SEL modellerinin 280.473 adetlik rakamları göz önüne alındığında büyük bir başarı elde edemediği gözler önüne serilmektedir.

1970-1973 yılları arasında Admiral üretimi yılda 5.000 adete kadar düşmüştür. 1973 yılındaki petrol krizi satışları ciddi boyutlarda etkilemiş ve aynı yıl içerisinde 1.168 adet Admiral "B" ve 586 adet Diplomat satılmıştır. 1975 yılında ufak yenilikler yapılmış olsa da bu yenilikler satış rakamlarını çok etkilememiş ve bu dönem sonunda firma üretimlerini Ascona gibi daha küçük modellere yöneltmiştir.

Toplam olarak 1969-1977 yılları arasında 35.522 adet Admiral "B" ve 21.021 Diplomat "B" satılırken, 1969-1970 yılları arasında sadece 4.976 Kapitan "B" satılmıştır.

Eminiz sizlerde bizler gibi artan resin model trafiğinden korkmaya başladınız. "Gün gelecek elimizdeki diecast modellerle yetinmek zorunda mı kalacağız?" diye kendi kendimize sormaya başladık Dr Diecast ekibi olarak. Bu felaket senaryosunun gerçekleşmemesi için dua ederken resin modellerin her geçen gün artan çeşitliliği ve gelişen modelleme kalitesi ile bizleride etkisi altına almaya başladığını itiraf etmek gerek.

Uzunca bir süre resin model almamak üzere değerli büyüğüm Sarim Semerkant'ın yoğun baskılarına karşı koymuş biri olarak  Otto Mobile Ford Capri MK2 'nin çıkmasıyla pes ettim. İçinde büyüdüğüm ve bende bir çok hatırası olan bu aracın modelini koleksiyonuma eklemeliydim ve sonuç olarak ekledim de. İkinci resin darbesi ise Almanya seyahatim öncesinde  Almanya'nın meşhur model otomobil tedarikçisi Model Car World firmasının sahibi olduğu BOS Models (Best Of Show'un kısaltması) firmasının çıkaracağını duyurduğu modellerin bir bir satışa sunulmasıyla yaklaşmaya başladı. Otto Mobile tarafından BOS için üretilen ve satışa sunulan ilk modeller 1:18 ölçekli Mercedes 540 K, Opel Admiral ve BMW 1600 GT olmuştur. Geçtiğimiz hafta içerisinde Ford Granada MK2 Turnier modelini satışa sunduğunu duyuran  firma Volvo 240 GL, VW Passat TS, Mercedes 170V, Ford Taunus GXL, Mercedes 200 T ve VW Karmann Ghia T34 modellerini de 2013 yılında satışa sunacağını bir kaç ay önce sitesinden duyurmuştu. Almanya seyahatini fırsat bilerek gider gitmez seçtiği Avrupa klasikleri ile dikkatlerimizi üzerinde toplayan firmanın  ilk çalışmalarından biri olan Opel Admiral'i koleksiyonumuza ekledik ve sizler için mercek altına aldık.

Bildiğiniz üzere resin modellerde tekerlerin dönmesi dışında hareketli bir parça görmek zor ancak son derece güzel modellenmiş bir siluete bakmak bu büyük eksikliği bir nebze unutturuyor diyebiliriz. Resin modellere uzunca bir süre "Ben beyaz peyniri ya kahvaltıda ya rakının yanında severim!!!" diyerek büyük bir direniş göstermiş olsam da Admiral'in son derece başarılı modellenmiş halini görünce tam anlamıyla vuruldum.

Özellikle ön farların, geri görüş ve fren lambalarının son derece gerçekçi dokusu  Admiral'in ışıldayan boyası ve özenle işlenmiş detayları ile birleştiğinde tam anlamıyla en iyi şovlardan birini yapıyor bizlere.  Otto Mobile tarafından BOS markası için üretilen bu model bugüne kadar Dr Diecast arşivine girmiş olan Otto Mobile üretimi resin modellerden çok daha başarılı bir çizgide üretildiğinin altını çizmekte fayda görüyoruz.

Genel olarak bilinen resin model karakteristiğinden farklı bir özelliğe sahip olmayan modelin en zayıf noktasının Otto Mobile üretimi modellerin kutusundan aşina olduğumuz son derece ucuz bir yöntem olan sıcak baskı ile şekillendirilen düşük yoğunluklu genleştirilmiş polistrenden üretilmiş olan koruyucu ambalajı desek sanırım yanlış olmaz. Kurabiye gibi ufalanan kutu her seferinde ortalığa ufak beyaz parçlar dökmenize neden oluyor ve kutunun daha fazla dağılmaması için sarf ettiğiniz yoğun çaba neredeyse modeli kutusundan çıkartmanıza bile engel olabilir.

Lafı daha fazla uzatmadan sizleri modelin detaylı fotoğrafları ile başbaşa bırakıyoruz.

Eray Erdemli

19.02.2013

 
Ekleme : 19.2.2013 14:02:45 2949 defa okundu
Bu sayfayı paylaş

 
 
 
 
Ana Sayfa I Hakkımızda I Modelcilik & Otomobil I Diorama Özel I Magazin I Basında Biz I Ziyaretçi Defteri I Bize Ulaşın
Her hakkı saklıdır © 2012 Dr Diecast
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri